24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Genel / ERBİL GÖKTAŞ’TAN “SIRADAN” BİR AÇIKLAMA

ERBİL GÖKTAŞ’TAN “SIRADAN” BİR AÇIKLAMA

Sayın Cüneyt İngiz,

“Skandal” ve “Şaibe”li Haberiniz “Gerçeği” Yansıtmıyor…

1.Emek ve Başarı Ödüllerinde Skandal: “Tiyatro Dünya Oyuncuları Ödülü Reddetti” Başlıklı, tiyatora.net sitesinde yayınlanan haberinizdeki Dünya Oyuncuları’nın Yeni Tiyatro 8. Emek ve Başarı Ödülleri’nden “çekilmesi” doğru değildir.

Ödül, orada oynamış olan Serkan Aydın’a verilmiştir; Serkan Aydın isterse kendisi çekilebilir, istemezse çekilmez. Dünya Oyuncuları’nın Serkan Aydın’ın kendilerinden izin almadan “ödül alamayacağı”na dair bir sözleşmeleri mi vardır? Bu nasıl bir mantıktır?

2. Başlığınızda “skandal”, haber içeriğinizdeki “şaibe” sözcükleri de doğru değildir; “yanlışlık, hata” gibi sözcükler kullanabilseydiniz belki tartışma, olanağımız olabilirdi. Ellinin üstünde ödül verilen bir organizasyonun bir ya da iki kategorisinde klasik olanın dışında ödül verilmesi niye “”skandal”, “şaibe” olsun ki? Bırakın üç-beş dakikayı, hiç konuşması olmayan bir oyuncu bile ödüle değer görülebilir.

3.Yayınladığınız Miray Ankaoğlu duyurusu için şunlar söylenebilir: Kendi oyuncularına sahip çıkmayan ve onları zaten korumayan bir yönetimin, rolü uzun ya da kısa ilişiğini sonradan kestiği oyuncusuyla sorunlu bir yapımın haklı olarak öncesini, sonrasını ve aralarında neler yaşandığını araştıracak bir durumda olamayız. Söz konusu itiraz, bizim layık gördüğümüz oyuncu ve yönetmen arasındaki husumetin gidişatına göre belirleyici değildir. Üstelik haddimize de değildir. Kendi ölçütlerimizin ve hassasiyet alanlarımızın kimin hangi gerekçe ile ödül aldığını, özellikle de kimseyi ilgilendirmeyen sahne arkası kıskançlık ve geçimsizliklerden uzak durmayı, yorumsuz kalmayı tercih eder. Bunu kamuoyuna taşımak, bizden çok kendi seçimleridir ve bunu kişiselleştirmemeyi tercih ederiz. Bizler gördük, izledik, beğendik ve ödül verdik. Saldıran ithamlara sakin ve anlayışla karşılık vererek düşünmelerini sağlamak istedik.

4.Miray Hanım’ın duyurusunda, bize öfke dolu konuşmaları kendi yapıp “mahkeme” ile de tehdit ettiği yetmezmiş gibi, verdiğimiz yanıtları “kadına şiddete” getirmesi de çok tuhaftır. “Belden aşağı vurmak” dedikleri bu olsa gerek; böyle şeyler yapıp kendinizi küçültmeyiniz; siz de aynı şeyi yapıyorsunuz, böyle şeylere tenezzül etmeyiniz.

5.Tekrar yineliyorum; ödül alan Serkan Aydın kendisi dilerse çekilebilir, dilemezse çekilmez. Bu yoldan gidersek ödül alan diğer herkesin başka sevmeyenlerine ve itiraz edenlerine de kulak vermemiz gerekir ki böyle bir durum akıl ve gerçek dışıdır. Sahnelerin kapandığı, yüksek gerilim hattında yaşadığımız şu günlerde en azından bizler birbirimizi germeyelim. Sevgi, saygı ve anlayış içinde işlerimizi yapmaya çalışalım. Gölge etmeyelim. Saygınlığından ödün vermeyen bizler, önceliğin sevgi ve kardeşlik olduğuna inanıyoruz. Sanat ve tiyatro hepimizin…

6.Açıklamalarımızın sitenizde yayınlanmasını rica eder, iyi çalışmalar dilerim, demiştim ama siz büyük bir nezaketsizlikle benden mahkeme kararı istediniz… Siz kendinizi sanırım büyük bir haberci, vazgeçilemez bir “deha” olarak görüyorsunuz; ama uyanmanızın vaktidir, ben sizi korumaya çalışıyorum; yazdığınız iki cümle, evet duyurunun yanında yanlı yazdığınız iki cümle yalandır, iftiradır, haddini aşmaktır. Kendinize geliniz, böyle saçmalıklarla kendinizi aşağılamayınız, habercilik de, gazetecilik de, dergicilik de bu değildir. Böyle yanlı davranarak kendinize yazık ediyorsunuz, bence hiç mahkeme kararına gerek yok, vicdanınızın sesini dinleyiniz, aklınızı devreye sokunuz ve sağduyulu davranıp haber sandığınız o “saldırıyı” sitenizden kaldırınız. Sonuçta aynı camiada etkinlik gösteriyoruz, nezaket her iki tarafın da açıklamalarına kulak vermeyi gerektirir, “habercilik” dediğimiz şeyin böyle olması gerekir. Benden size bir de ağabey tavsiyesi, dolduruşa gelip dolmuşlara binmeyiniz, kırk yıldır kazandıklarını tiyatroya harcayan birine de haksız ithamlarda bulunmayınız.

7.Skandalsız ve şaibesiz, nice “hakkaniyetli” haberlere diyelim…

Erbil Göktaş

Yeni Tiyatro Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Emek ve Başarı Ödülleri Jüri Başkanı

Hakkında Erbil Göktaş

Yoruma kapalı.