23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Genel / Erbil Göktaş’tan Şok Açıklama

Erbil Göktaş’tan Şok Açıklama

İSMET KÜNTAY ÖDÜLLERİ’NİN GELECEĞİ KARARTILDI

Beş yıldır İsmet Küntay Ödülleri’nde Seçici Kurul Üyeliği yapıyorum.

2007-2008 yılı değerlendirmelerine de sezonda sahnelenmiş tüm “yerli oyunların” listelerini hazırlayarak katıldım. Yaklaşık 30 kadar “yerli “ oyunu da İstanbul, Ankara ve Kocaeli’de izledim.

4 Haziran’da İstanbul Beşiktaş’taki Feriye Lokantası’nda yapılan bu toplantıya diğer jüri üyeleri Hayati Asılyazıcı, Nadide Küntay, Doğan Koloğlu ve Nilgün Serimoğlu da katıldı. Bu toplantının sonucunda alınan kararlar, o toplantıdan sonra pek çok basın-yayın organında açıklandı. Basın bültenini de ben yazmıştım. (Bkz. Cumhuriyet Gazetesi, 10.06.2008, s.14.) Hatta Cumhuriyet’te de seçici kurulun fotoğrafıyla birlikte yayınlandı.

Ancak 19.12.2008 Cuma günü bazı internet sitelerine jüri üyesi Hayati Asılyazıcı tarafından gönderilen basın bülteni daha önce benim hazırladığımın aynısıydı ancak tek farkla: Seçici Kurula katılmış ve oyunları belirlemiş olan jüri üyesi Erbil Göktaş’ın adı çıkarılmış, jüride olmayan Oya Gökberk’in adı konulmuştur. (Bkz. www.tiyatrodunyasi.com)

Bu “nezaketsizlikten” de öte, bir “emek hırsızlığıdır”… İsmet Küntay gibi yaşamını “emeğin en yüce değer” olmasına adayan bir kişinin adının bulunduğu “ödüle” yakışmamıştır. Hayati Asılyazıcı, Erbil Göktaş’la olan “özel” sorunlarını Küntay Ödülleri’ne taşımıştır. Bu tavır ve davranış yanlış olduğu gibi, İsmet Küntay Ödülleri’nin 33 yıldır hala kurumsallaşamamasının da en büyük göstergesidir. Asılyazıcı’nın basına gönderdiği, gerçekleri çarpıtan, daha önce yayınlanmış haberi yalanlayan bu tavrı Küntay Ödülleri’nin geleceğini de karartmıştır. Asılyazıcı’nın gerçekleri çarpıtması büyük bir SUÇTUR; aynı biçimde Oya Gökberk’in de hiçbir emek harcamadığı gibi, Erbil Göktaş’ın emeğini çalması ve bu yılki jüriye adını koyması

hukukun da ötesinde bir İNSANLIK SUÇU’dur. Bu suçları ve nedenlerini Yeni Tiyatro Dergisi’nin Ocak ayında çıkacak olan 9. sayısında ayrıntılı olarak açıklayacağım. Çünkü o yazıda “kurumsallaşamamanın nedenleri” irdeleneceği ve çözüm önerileri sunulacağı için zamana gereksinmem var.

Tiyatro kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım.

21.12.2008

Yrd. Doç. Dr. Erbil GÖKTAŞ
KOÜ GSF Sahne Sanatları Bölüm Bşk. Yrd. ve Yeni Tiyatro Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.