24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Genel / İzmir Şehir Tiyatroları’nın Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten Oldu

İzmir Şehir Tiyatroları’nın Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten Oldu

İçinde bulunduğumuz zorlu pandemi sürecinde, ülkemiz tiyatrosu adına sevindiren bir gelişme yaşandı. İzmir Şehir Tiyatrosu, 2021 yılı itibariyle kuruluşunu gerçekleştirdi. Böylece İzmir, yıllardır seyircilerini ağırlayan Devlet Tiyatrosu’nun yanında ödenekli bir şehir tiyatrosuna kavuşmuş oldu.

İzmir Şehir Tiyatrosu, kuruluş sürecini gerçekleştirirken geçtiğimiz yılın Aralık ayında verdiği ilanla genel sanat yönetmeni aradığını duyurdu. Ocakta kapanan başvurular neticesinde başvuran adaylar arasından Cezmi Baskın, Eren Aysan, Hülya Nutku, Bilgehan Oğuz, Levent Üzümcü, Zeynep Altıok, ve Orhan Alkaya’dan oluşan Danışma Kurulu üyeleri, Tunç Soyer’e Genel Sanat Yönetmenliği için Telat Yurtsever ve Yücel Erten’i önerdi.

Tunç Soyer’in atadığı isim ise deneyimli tiyatro insanı Yücel Erten oldu.

Yücel Erten, 19 Ekim 1945’te Muş’ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Antalya ve Ankara’da tamamladı. 1969 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Yüksek Devresini bitirerek; Ankara Devlet Tiyatrosu’nda stajyer sanatçı olarak göreve başladı. 1970 yılında kazandığı devlet bursu ile ihtisas öğrenimi yapmak üzere Federal Almanya’ya giderek, Essen Folkwang Yüksek Okulu’nun Reji Bölümünü bitirdi. Aynı okulda, Dekor-Kostüm alanında ihtisas öğrenimini tamamladı.

Yurtdşında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Almanya, Makedonya ve Polonya’da oyunlar yönetti. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Trabzon Devlet Tiyatrolarında; İstanbul, İzmit, Eskişehir Şehir Tiyatrolarında; çeşitli özel tiyatrolar ile Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin Devlet Operalarında yönetmenlik yaptı. İzmit’te Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği’nin yanı sıra Devlet Tiyatroları’nda başrejisörlük ve genel müdürlük görevlerinde bulundu.  Erten, sahnelediği 70’i aşkın oyunda, 7’si yurt dışında olmak üzere 40 ödülle onurlandırıldı. Oyun çevirileri, sahne uyarlamaları ve film-dizi oyunculuğunun yanı sıra, Türkçeden Almanca’ya çevirileri de bulunmaktadır.

Hakkında Erbil Göktaş

Yoruma kapalı.