9 Ağustos 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Genel / ÖDÜLLERİN ‘ANADOLU’ KAZANANLARI AÇIKLANDI!
ÖDÜLLERİN ‘ANADOLU’ KAZANANLARI AÇIKLANDI!

ÖDÜLLERİN ‘ANADOLU’ KAZANANLARI AÇIKLANDI!

2021-2022 tiyatro sezonunu kapatarak Uluslararası Emek ve Başarı Ödülleri’nin İstanbul’daki yapım ve performanslarına ilişkin ilk bölümünü geçtiğimiz haftalarda duyuran Yeni Tiyatro Dergisi jürisi, merakla beklenen ödüllerin ‘Anadolu’ etabına da nokta koydu ve kazananları duyurdu. Dünya çapındaki önemli tiyatro etkinliklerini de yakın takibe alan jürinin ödül listesinde önemli isimler ve alanında büyük ustalık sergileyen duayenler de bulunuyor. Tüm kazananlara heykelciklerin verileceği 13 Haziran Pazartesi günü saat 18:30’da, Türk ve Dünya Tiyatrosu’nun nabzı Kadıköy’deki Caddebostan Kültür Merkezi’nde atacak. 

9.ULUSLARARASI EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ (ANADOLU) 2022 KAZANANLARI

YAŞAM BOYU BAŞARI VE EMEK ÖDÜLÜ: Yücel Erten

YAŞAM BOYU BAŞARI VE EMEK ÖDÜLÜ: Sotiraq Bratko (ARNAVUTLUK)

ULUSLARARASI EN İYİ YÖNETMEN: Vlad Alexandru Trifaş ‘Tartuffe’ (ROMANYA)

ULUSLARARASI EN İYİ KADIN OYUNCU: Darja Rizova – Dünyanın Sonu Olmaz ‘It Won’t be the End of The World’ (KUZEY MAKEDONYA ULUSAL TİYATROSU/SARAY BOSNA SAVAŞ TİYATROSU)

ULUSLARARASI EN İYİ ERKEK OYUNCU: Richard Balint ‘Tartuffe’ (ROMANYA QUEEN MARİE TİYATROSU)

EMEK ÖDÜLÜ: Arzu Tan Bayraktutan (BURSA DEVLET TİYATROSU)

EMEK ÖDÜLÜ: Önder Özcan (ADANA ŞEHİR TİYATROSU GENEL SANAT YÖNETMENİ)

EMEK ÖDÜLÜ: Murat Atak (MERSİN ŞEHİR TİYATROSU GENEL SANAT YÖNETMENİ)

JÜRİ ÖZEL ‘YÖNETMENLİK’ ÖDÜLÜ: Filiz Çevik Tan ‘Kocasını Pişiren Kadın’ (BODRUM ŞEHİR TİYATROSU) 

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Erkan Cılak ‘Neyzen Ya Yaşıyorsa?’ (AYVALIK BELEDİYE TİYATROSU)

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Alev Abaci ‘Neyzen Ya Yaşıyorsa?’ (AYVALIK BELEDİYE TİYATROSU)

 JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Utku Çorbacı ‘Şehir Büyüyor’ (AKADEMİ TİYATRO LÜLEBURGAZ)

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Kostüm Odası (BOZÜYÜK BELEDİYE TİYATROSU)

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Meli Bendeli ‘Acting’ (TATBİKAT SAHNESİ ANKARA)

TİYATRO VE SANATA KATKI ÖZEL ÖDÜLÜ: Mesut Ergin (AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI)

MEKÂN-ETKİNLİK ÖDÜLLERİ: Nill Sanat Merkezi (KOCAELİ) – Atlantis Kültür Sanat (KONYA)

FESTİVAL BAŞARI ÖDÜLÜ: Umut Şafak Poyraz- Sanem Arıkan ‘Hâdi Poyrazoğlu Kukla ve Karagöz Festivali’ (ANKARA), Seyfettin Süha Erol ‘Adana Şehir Tiyatroları Festivali’ (ADANA ŞEHİR TİYATROSU)

GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU BAŞARI ÖDÜLÜ: Seçkin Güneş

ULUSLARARASI GELENEKSEL TÜRKTİYATROSU EN İYİ KOSTÜM TASARIMI ÖDÜLÜ: Tahsin Kiriş (KÜTAHYA)

ULUSLARARASI GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU EN İYİ YARDIMCI OYUNCU ÖDÜLÜ: Talip Cengiz (KÜTAHYA)

ULUSLARARASI GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ: İbrahim Vehbi Atabay (KÜTAHYA)

ULUSLARARASI GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU EN İYİ OYUNCU ÖDÜLÜ: İbrahim Vehbi Atabay (KÜTAHYA)

EN İYİ ÇEVİRİ ÖDÜLÜ: Gül N.Yuyucu Yıldırım (Köprüden Görünüş)

YENİ TİYATRO TEŞVİK ÖDÜLÜ: Semra Başağaç ‘Cambazın Cenazesi’ (ERİŞİLEBİLİR SANAT ANKARA)

AHMET ERİNANÇ ‘TÜRKÇEYE KATKI’ ÖDÜLÜ: Asiye Demet Köse ‘Bir Güz Çiçeği Hürriyet’ (SİVAS DEVLET TİYATROSU)

YILIN DRAMATURGU: Halil Ünsal ‘Tavşan Tavşanoğlu’ (İZMİR ŞEHİR TİYATROLARI)

EN İYİ IŞIK TASARIMI: M.Nurullah Tuncer ‘Kumdan Şehir’ (BURSA BBŞT)

EN İYİ KOSTÜM – Esra Selah ‘Uyan!’ (KONYA DEVLET TİYATROSU’, Deniz Çağrı Bilgili ‘Robinson Dans Öğreniyor’ (İZMİR ŞEHİR TİYATROLARI)

EN İYİ DEKOR: Murat Şimşek ‘Masanın Altında’ (BURSA BBŞT), Anıl Ateş Işık ‘Robinson Dans Öğreniyor’ (İZMİR ŞEHİR TİYATROLARI)

EN İYİ MÜZİKAL PERFORMANS EKİBİ: Kabare; Arpa ve Üzüm (TiyatroMuz-ANKARA) 

EN İYİ HAREKET DÜZENİ: Serbülent Biçer ‘Aslolan Hayattır’ (MERSİN ŞEHİR TİYATROSU)

EN İYİ İLK OYUN: Vasati Dört Kişi (İZMİT BELEDİYE TİYATROSU) 

ÖZEL TİYATRO EN İYİ ÇIKIŞ ÖDÜLÜ: İlke Susuzlu, Tülin Boz ‘Tiyatro Babutsa’ (K.K.T.C-TÜRKİYE)

YENİ NESİL TİYATRO EKİBİ: Mustafa Uzman ve AKS-İ Sahne ‘Açık Denizde’ (KONYA)

YILIN TİYATRO EKİBİ: Azizname (İZMİR ŞEHİR TİYATROLARI) 

EN İYİ ÇOCUK OYUNU: Robinson Dans Öğreniyor (İZMİR ŞEHİR TİYATROLARI)

UMUT VAAT EDEN EN İYİ YÖNETMEN: İlter Şen ‘İstibdat Kumpanyası’ (ADANA BBŞT)

UMUT VEREN ERKEK OYUNCU: Berkin Özuyanık ‘Vahşet Tanrısı’ (MERSİN ŞEHİR TİYATROSU)

UMUT VEREN KADIN OYUNCU: Ömür Sevgi Çil ‘Vahşet Tanrısı’ (MERSİN ŞEHİR TİYATROSU)

YARDIMCI ROLDE EN İYİ ERKEK, KOMEDİ: İlke Özkaya ‘Düğün Hatırası’ (ANTALYA ŞEHİR TİYATROLARI)

YARDIMCI ROLDE EN İYİ KADIN, KOMEDİ: Cansın Yunt, Ziba Türk Ateş ‘Kocasını Pişiren Kadın’ (BODRUM ŞEHİR TİYATROSU)

YARDIMCI ROLDE EN İYİ ERKEK, DRAM: Cem Sel ‘Ocak’ (ANKARA DEVLET TİYATROSU)

YARDIMCI ROLDE EN İYİ KADIN, DRAM: Öykü Esendemir Örük ‘Sırça Kümes’ (BURSA DEVLET TİYATROSU)

EN İYİ ERKEK OYUNCU, KOMEDİ: Tolga Manyer ‘Buzlar Çözülmeden’ (MERSİN ŞEHİR TİYATROSU)

EN İYİ KADIN OYUNCU, KOMEDİ: Şirin Saraçoğlu, Elçin Erdem, Nazlı Benan Özkaya, Ceren Demirel, Pınar Güntürkün, Dine Altıok ‘Mor Şalvar’ (İZMİR ŞEHİR TİYATROLARI)

EN İYİ ERKEK OYUNCU, DRAM: Barış Ayas ‘Vur, Yağmala, Yeniden’ (NİLÜFER BELEDİYESİ KENT TİYATROSU)

EN İYİ KADIN OYUNCU, DRAM: Gizem Koçer ‘Matruşka’ (MERSiN ŞEHİR TİYATROSU), Berfu Öngören ‘Vur, Yağmala, Yeniden’ (NİLÜFER BELEDİYESİ KENT TİYATROSU)

YILIN PERFORMANSI, ERKEK: Barış Hayta, Yerkan Kahraman ‘Uçurtmanın Kuyruğu’ (BODRUM BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU)

YILIN PERFORMANSI, KADIN: Deniz Alp ‘Re-Medea’ (TİYATRO LİBRA & THE DANCE COMPANY, ANKARA)

YÖNETMEN ÖDÜLÜ (HALDUN TANER): Yaşar Özboz ‘Uyan!’ (KONYA DEVLET TİYATROSU)

YÖNETMEN ÖDÜLÜ (HAŞMET ZEYBEK): Baran Şükrü Babacan ‘Kunduracı Doktor’ (ANTALYA ŞEHİR TİYATROLARI)

YILIN YÖNETMENİ ÖDÜLÜ: Ufuk Aşar ‘Mor Şalvar’ (İZMİR ŞEHİR TİYATROLARI)

EN İYİ GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU YAPIMI: Düğün Hatırası (ANTALYA ŞEHİR TİYATROLARI)

EN İYİ MÜZİKAL: Aslolan Hayattır (MERSİN ŞEHİR TİYATROSU)

EN İYİ YAPIM, KOMEDİ: Çehov Vodvil (TARSUS ŞEHİR TİYATROSU)

YILIN YAPIMI (PROF.DR.ÖZDEMİR NUTKU): Masanın Altında (BURSA BBŞT)

Hakkında admin

Biyografik Bilgi

Yoruma kapalı.