7 Ağustos 2020, Cuma
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Genel / “SOSYAL VE MESAFELİ” FESTİVAL KADIKÖY’DE BAŞLIYOR: “SANAT PARK’TA”
“SOSYAL VE MESAFELİ” FESTİVAL KADIKÖY’DE BAŞLIYOR: “SANAT PARK’TA”

“SOSYAL VE MESAFELİ” FESTİVAL KADIKÖY’DE BAŞLIYOR: “SANAT PARK’TA”

Kadıköy Belediyesi, pandemi sürecinde zor günler geçiren sanat dünyasına destek olabilmek amacıyla 4 Ağustos – 27 Eylül tarihleri arasında Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da “Sanat Parkta” adlı konser ve tiyatro etkinlikleri düzenliyor. Sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak yeniden düzenlenen Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro, 32 tiyatro oyunu ve 21 konsere ev sahipliği yapacak. Ücretli olarak düzenlenecek etkinliklerin gelirleri sanatçılara bırakılacak.

Festival açılışını duayen tiyatro emekçisi Genco Erkal, sarsıcı bir Nâzım Hikmet uyarlaması olan “Yaşamaya Dair” oyunuyla yaparken; konser açılışını bir başka duayen olan müzisyen Bülent Ortaçgil yapacak. İlerleyen günlerde de festival kapsamında Onur Saylak (Evlat) , Mert Fırat (Joseph K), Füsun Demirel (Şişman Güzeldir), Levent Üzümcü (Aziz Nesin Kabare), Rutkay Aziz (Güneyli Bayan), Çağlar Çorumlu (Übü Hep Übü), Serkan Keskin (Cimri), Berna Laçin (Hayal Satıcısı) gibi başarılı oyuncuların tiyatro oyunları sahnelenirken, Moğollar, Ahmet Aslan, Feryal Öney, Erdal Erzincan, Eda Baba, Aylin Aslım, Mazlum Çimen, Baba Zula, Melek Mosso, Ozbi&Gülce Duru, REDD, Simge Pınar, İmer Demirer, Lara Dilara, Sibel Köse, Şakalı Akustik gibi birçok ses sanatçısı ve grup, izleyiciyle buluşacak.

“İÇİMİZDEKİ SANAT SEVGİSİNE ‘KORONA’ ENGEL OLAMAZ”

Festivalle ilgili konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Kadıköy sanattan vazgeçmez. Sanat salona sığmıyorsa parklara sığar. Özgürlük Parkı’nın kapılarını açıyoruz ve herkese bir nefes aldırıyoruz. Sosyal ve mesafeliyiz. Tam kapasite değil ama güvenli kapasitedeyiz. Çünkü İçimizdeki sanat sevgisine ‘korona’ engel olamaz.” dedi. Odabaşı, “Sanat Parkta’nın amacı hem sanatçı dostlarımıza destek vermek hem de Kadıköylülere bir nefes aldırmak. Pandemi nedeniyle çoraklaşan sanat hayatımızı biraz olsun renklendirmek.” diye konuştu.

SANATÇIYA DESTEK

Tüm dünyayı sarsan pandemiden pek çok kesim gibi sanatçılar da çok etkilendi. Tiyatrolar kapandı, konserler yapılamaz oldu. Bu nedenle de sanat emekçilerine destek olmayı hedefleyen etkinlikler ücretli gerçekleştirilecek. Tüm etkinlikler 25 TL sabit bilet fiyatıyla internetten satışa sunulacak ve elde edilen tüm gelir sanatçı ve festivale katılan ekiplere verilecek. Haftalık olarak satışa sunulacak biletler https://www.mobilet.com/bucket-event/kadikoy-belediyesi-sanat-parkta-5214 adresinden alınabilir.

“SOSYAL VE MESAFELİ FESTİVAL”

Pandemi nedeniyle “Sanat Parkta” etkinlikleri süresince sosyal mesafe kurallarına da dikkat edilecek. Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu sosyal mesafe kuralları kapsamında amfi tiyatro kapasitesi yüzde 60 oranında düşürülerek her gün 350 kişi ağırlanacak. Korona önlemleri nedeniyle izleyiciler alana girerken ve etkinlik sırasında maske takmak zorunda. 2 beyaz, 1 mavi renklerinde düzenlenen koltukların ise sadece mavi renkli olanlarına oturulacak. Etkinlik alanı girişinde ise dezenfektan, ateş ölçer gibi donanımlar bulunacak. Ayrıca amfi alanında etkinlikler kapsamında kurulacak teknik, ses- ışık alt yapısı Kadıköy Belediyesi tarafından karşılanırken, tiyatro ekiplerinin dekor taşıması da belediye emekçileri tarafından gerçekleştirilecek.

Festivalde yer alacak tiyatro oyunları ve konserler şöyle:

TİYATRO

4 Ağustos – Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevinden Mektuplar / Dostlar Tiyatrosu, 6 Ağustos – Marx İstanbul’da / Tiyatroevi, 7 Ağustos – Sevgili Arsız Ölüm Dirmit/ Tiyatro Hemhal, 10 Ağustos – Garsonların Birliği / Bitiyatro, 11 Ağustos – Hakikat, Elbet Bir Gün / Tiyatro D22, 13 Ağustos – Halktan Biri (Travis Pine) / Komediatürk, 14 Ağustos – Mor / Kadıköy Halk Tiyatrosu, 17 Ağustos – Şişman Güzeldir / Tiyatro 11, 18 Ağustos– Lanet Olası Lanet Kuş /Kadıköy Theatron, 20 Ağustos– Beş Sevim Apartmanı / Tiyatro Alesta, 21 Ağustos – Merhaba Aşk / Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, 24 Ağustos – Eylül /Tiyatro Sfrpztf, 25 Ağustos – Önce Bir Boşluk Oldu Kalp Gidince Ama Şimdi İyi / Talimhane Tiyatrosu, 27 Ağustos – Ne Evet Ne Hayır / Ha-Ha Tiyatro, 28 Ağustos – Dönüşüm / Altkat Sanat Tiyatrosu, 31 Ağustos – Fiil / Tiyatro Bereze, 1 Eylül – Güneyli Bayan / Perdeci Oyuncuları, 3 Eylül – Joseph K / Dasdas, 4 Eylül – Kaldırım Serçesi / Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50, 7 Eylül – Tehlikeli Oyunlar / Tiyatro Medresesİ, 8 Eylül – Aziz Nesin Kabare / Levent Üzümcü Tiyatrosu – İht, 10 Eylül– Süt Kardeşler / Süheyl & Behzat Uygur Tiyatrosu, 11 Eylül – Bir Baba Hamlet / Baba Sahne, 14 Eylül – Hipokrat / Toy İstanbul, 15 Eylül – Fotoğraf 51 / Craft Tiyatro, 17 Eylül – Sesin Resmi / Dot Tiyatro, 18 Eylül – Übü Hep Übü / Tiyatrops, 21 Eylül – Turşu / Kadıköy Boa Sahne, 22 Eylül – Cardenio / Semaver Kumpanya, 24 Eylül – Bir Meşrutiyet Faciası Yahut Gündüzlerimiz / Seyyar Sahne, 25 Eylül – Hayal Satıcısı / Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu, 27 Eylül – Evlat / Luz Productıon & Core Productıon

KONSERLER

5 Ağustos / Bülent Ortaçgil, 8 Ağustos / Moğollar, 12 Ağustos / Eda Baba, 15 Ağustos / Aylin Aslım, 16 Ağustos / Mazlum Çimen, 19 Ağustos / Ahmet Aslan, 22 Ağustos / Gündoğarken, 23 Ağustos / Baba Zula, 26 Ağustos / Melek Mosso, 29 Ağustos / Ozbi Konuk: Gülce Duru, 2 Eylül / Doğan Duru In Betwın Güneş Duru, 5 Eylül / İlhan Erşahin’s İstanbul Sessıons, 6 Eylül / Ayşe Gencer Quıntet Feat İmer Demirer, 9 Eylül / Erdal Erzincan, 12 Eylül / Büyük Ev Ablukada Akustik, 13 Eylül / Lara Dilara, 16 Eylül / Sibel Köse Quıntet, 19 Eylül / Feryal Öney, 20 Eylül / Simge Pınar, 23 Eylül / Hüsnü Arkan, 26 Eylül / Harun Tekin & Koray Candemir -Şakalı Akustik

Hakkında Erbil Göktaş

Yoruma kapalı.