9 Ağustos 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Genel / YENİ TİYATRO DERGİSİ JÜRİSİ SEÇİMİNİ YAPTI!
YENİ TİYATRO DERGİSİ JÜRİSİ SEÇİMİNİ YAPTI!

YENİ TİYATRO DERGİSİ JÜRİSİ SEÇİMİNİ YAPTI!

Her yıl merakla beklenen ‘Emek ve Başarı Ödülleri’nin 2021-2022 sezonu kazananları belli oldu. Akademik ve araştırmacı jüri ekibinin bu süreçte takibe aldığı tüm oyunlar, Haziran ayında yapılacak ödül töreni için incelikli ve detaylı şekilde izlendi. Ödüllerin ‘Anadolu’ ayağını da tamamlamak üzere olan Erbil Göktaş başkanlığındaki jüri ekibi, Mayıs ayı sonunda bir kez daha basın açıklaması yapacak ve bu kez İstanbul dışındaki ödül sahiplerini duyuracaklar. Yeni Tiyatro Dergisi, 200’den fazla oyunun görücüye çıktığı tiyatro sezonunu en kapsamlı biçimde ele alan ve bu alandaki tüm birimleri değerlendirip onları görünür kılan Türkiye’deki hakemli tek yayın organı. Oyuncudan teknik ekibe, sahne amirinden yönetmene kadar her bir yapı ve ayrıntıyı da değerlendiren Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri jürisindeki isimler;

Dr.Öğretim Üyesi Erbil Göktaş, Prof.Dr.Sema Göktaş, Prof.Dr.Erhan Tuna, Prof.Dr.A.Didem Uslu, Yetkin Yüksel, Mustafa İri, Şule Kazgan, Birce Semercioğlu, Neriman Uysal, Sibel Tomaç, Oğuz K.Oğuz, Hilal Solmaz, Dalya Uçankuş ve Yavuz Yılmaz’dan oluşuyor.

Haziran ayında gerçekleşecek ödül töreninin hangi gün ve nerede yapılacağı, kurul tarafından ‘Anadolu’ ödülleri açıklandığı zaman duyurulacak. İşte bu yılın kazananları:

9. ULUSLARARASI YENİ TİYATRO DERGİSİ EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ (2022) KAZANANLAR

Onur Ödülü: HALDUN DORMEN, BİLGESU ERENUS, ŞENER ŞEN,

Özdemir Nutku ‘Bilim ve Sanat’ Ödülü: Prof.Dr.Ayşın CANDAN

Türk Tiyatrosu’na Katkı Ödülü: TUNÇ SOYER

Emek Ödülü: DEMET AKBAĞ, YILMAZ ERDOĞAN, SÜHEYL UYGUR, BEHZAT UYGUR, NEDİM SABAN,

Jüri Özel Ödülü: NURSELİ İDİZ, NİLGÜN BELGÜN ‘Kalpten Kalbe’, BEKİR AKSOY ‘Kalpten Kalbe’, FEHMİ KARAASLAN (Gomidas-YOLCU TİYATRO), Memleketimden İnsan Manzaraları (AYSA PRODÜKSİYON TİYATROSU), Dr.Erdal YILDIRIM (Yönetmen) (KARTAL BELEDİYE TİYATROSU)

Sanata Katkı Ödülü: SELMA SEMİZ (BKM), ABDULLAH KAAN BAŞKIRAN (İSTANBUL TEMAŞA TİYATROSU), SEDEF NARÇIN (KADIKÖY BELEDİYESİ), FERHAT GÜNAY (GİO MİMARLIK)

En İyi Yapım: Yaftalı Tabut (İBBŞT)

En İyi Yapım (Komedi/Müzikal): Büyük İskender’in Atı (TİYATRO ADAM)

En İyi Yönetmen: Nihat Alpteki (Geçit) İBBŞT

En İyi Yönetmen (Komedi/Müzikal): Celal Kadri Kınoğlu (Seneye Bugün) İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

Hülya Nutku ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Ödülü: Funda Eryiğit – Hazar Ergüçlü (Timsah Ateşi) ÇOLPAN İLHAN & SADRİ ALIŞIK TİYATROSU & PİU ENTERTAiNMENT

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal): Zeynep Özyağcılar (En Güzel Parçam) TİYATRO MARTI

En İyi Erkek Oyuncu (Dram): Mert Fırat (Batı’nın Sonu-Westend) DAS DAS SAHNE

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal): Ceyhun Fersoy (Baş Belası) JEST TİYATRO

Yardımcı Rolde En İyi Kadın(Dram): Pervin Bağdat (Batı’nın Sonu-Westend) DAS DAS SAHNE

Yardımcı Rolde En İyi Erkek (Dram): Barış Yalçınsoy (Yaban Ördeği) TİYATRO PERA,  Ümit Erlim (Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet) DAS DAS SAHNE

Yardımcı Rolde En İyi Kadın (Komedi/Müzikal): Yelda Alp (Ömrümün Sonuna Kadar) İSTANBUL TEMAŞA TİYATROSU Aybanu Aykut (Feramuz Pis!) TİYATRO DEA

Yardımcı Rolde En İyi Erkek (Komedi/Müzikal): Ömer Yılmaz (Süt Kardeşler) SÜHEYL& BEHZAT UYGUR TİYATROSU

Umut Veren Kadın Oyuncu: Selena Demirli (Ağladım) ODA TİYATROSU İpek Sevenler – Tuana Sunar (Ölü Kadınlar Diyarı) TİYATRO OYUN KUTUSU

Umut Veren Erkek Oyuncu: Volkan Yalav (Bir Kız Sevdim Adı Eleni) MÜJDAT GEZEN TİYATROSU

En İyi Dekor Tasarımı: Hakan Dündar (İKİ KİŞİLİK HIRGÜR)

En İyi Kostüm Tasarımı: Nalan Alaylı (Yol) İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

En İyi Işık Tasarımı: Fatih Mehmet Haroğlu (Hayat Der Gülümserim) İBBŞT – Ayşe Sedef Ayter (Misket, En Güzel Parçam, Dünya Saat Mekân)

En İyi Müzik: Cengiz Orhonlu (Sana Bir Sır Vereceğim) KATS SAHNE

En İyi Hareket Düzeni (Koreografi): Evrim Akyay (Küvetteki Gelinler) TATBİKAT SAHNESİ

Yılın Tiyatro Ekibi: Hu – OJİ TİYATRO

Yılın Dramaturgu: Gökhan Aktemur (Yaftalı Tabut) İBBŞT

Yılın Oyun Yazarı: Sema Elcim (FERAMUZ PİS! – GABRİEL’İN DÜŞÜ) – Elif Solak (PANDORA’NIN ÇORBASI: İLK GÜNAH)

Ahmet Erinanç ‘Türkçeye Katkı’ Ödülü: Çağla Canbaz (Portakallı Kek) TİYATRO OYUN KUTUSU

En İyi Uyarlama Ödülü: İbrahim Yusuf Yavuz (QUASİMODO – NOTRE DAME’IN KAMBURU) ASMALI SAHNE

Yeni Tiyatro Teşvik Ödülü: Özge  Korkmaz (Mutlu Değilim Ama Kahrımdan da Ölmüyorum) BOA SAHNE – Ayak-Bacak Fabrikası (TİYATRO TEZ)

Özel Tiyatro En İyi Çıkış Ödülü: Dublörün Hikâyesi (Kemal Uçar-Şenol Önder) TİYATRO MİTOS

En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu: Kardelen Hacıoğlu – Gül Yıldız (MÜMKÜN DÜNYALAR) ASMALI SAHNE

En İyi Çıkış Yapan Erkek Oyuncu: Orkuncan İzan – Turgay Korkmaz (MİSKET) KADIKÖY BOA SAHNE

Yılın Performansı (Ekip): Istırap Korosu (BAM)

Yılın Performansı(Erkek): Yiğit Özşener (AŞINMA) STUDIO OYUNCULARI

Yılın Performansı (Kadın): Ayşegül Yalçıner (CELİLE) KADIKÖY HALK TİYATROSU

En İyi Müzikal Performans (Kadın): Elif Gezen (Baba-Kız) MÜJDAT GEZEN TİYATROSU

En İyi Müzikal Performans (Erkek): Levent Üzümcü (Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi) İBBŞT

Seyfi Dursunoğlu Stand Up Ödülü: DOĞU DEMİRKOL

Geleneksel Türk Tiyatrosu Ödülü: Hüseyin Dilan – IŞKIRLAK

Geleneksel Tiyatroya Katkı Ödülü: Murat Karahüseyinoğlu 

Yılın Çocuk Oyunu: Eşit Masallar (DENİZ YEŞİL MAVİ)

Uluslararası Başarı Ödülü: Serkan Aydın (Pukeleka) İSTANBUL DRAM TİYATROSU

En İyi Oyun Fotoğrafı: Emre Mollaoğlu (Büyük İskender’in Atı) TİYATRO ADAM

En İyi Afiş Tasarımı: Cem Bilge (Ayrılıktan Sonra) İSTANBUL MİZAH TİYATROSU

Mekân – Etkinlik Ödülleri: KADIKÖY BOA SAHNE, CEVAHİR SAHNE, KARTAL SANAT TİYATROSU, ŞİŞLİ TİYATROSU, ALLEGRO SAHNE, PROFİLO KÜLTÜR MERKEZİ TEMAŞA GÖSTERİ SANATLARI, Dr. Yasin Çetin Küsak BEYKOZ TİYATRO VE SİNEMA ATÖLYESİ

Hakkında Erbil Göktaş

Yoruma kapalı.