23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / 2012-2013 Tiyatro Mevsimi Özgürlük Temalı OYÇED I. Özgün Oyun Yazma Yarışması
2012-2013 Tiyatro Mevsimi Özgürlük Temalı OYÇED I. Özgün Oyun Yazma Yarışması

2012-2013 Tiyatro Mevsimi Özgürlük Temalı OYÇED I. Özgün Oyun Yazma Yarışması

OYÇED’in kuruluş amaçları, “tiyatro yazarlarının ve çevirmenlerinin haklarını korumak, onları yurtiçinde ve yurtdışında temsil etmek, tiyatro yazarları ve çevirmenleri arasındaki iletişimi ve dayanışmayı güçlendirmek, ülkemizdeki tiyatro yazarlığının ve çevirmenliğinin gelişmesini desteklemek, tiyatronun yaygın ve etkin hale gelmesine ve ülkemizin demokratikleşmesine katkıda bulunmak”tır.

 

OYÇED’in, 100’ın üzerinde resmi üyesinin yanı sıra, iletişim grubunda 150’ün üzerinde yazar ve çevirmen üyesi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Özdemir NUTKU, Prof. Dr. Sevda ŞENER, Prof. Dr. Cevat ÇAPAN, Yılmaz ONAY, Ülker KÖKSAL, Erhan GÖKGÜCÜ, Dinçer SÜMER ve Haşmet ZEYBEK OYÇED’in Onur Üyeleridir.

OYÇED’in Merkezi İstanbul’dadır. Ancak yurtiçi ve yurtdışında 12 ayrı  temsilcilikleri bulunmaktadır.  Temsilcisi bulundukları iller ve Ülkeler şunlardır;

 

İZMİR

Prof. Dr. Murat TUNCAY

ANKARA

Erhan GÖKGÜCÜ

ESKİŞEHİR

Prof. Dr. Hasan ERKEK

KOCAELİ

Yard. Doç. Dr. Erbil GÖKTAŞ

ISPARTA

Yard. Doç. Dr. Nil ÜNLÜ AYCIL

MUĞLA

İnci GÜRBÜZATİK

BURSA

Prof. Dr. Nurhan TEKEREK

ÇORUM

Şahin ÖRGEL

ZONGULDAK

Gülseren ENGİN

KÖLN

Yüksel PAZARKAYA

BERLİN

Gülen İpek ABALI

PARİS

Serpil Ekin TERLEMEZ

 

 

OYÇED, oyun yazarlığını ve oyun çevirmenliğini geliştirmek için, festivaller, sempozyumlar, paneller, söyleşiler, okuma tiyatrosu etkinlikleri düzenlemektedir. Bu etkinliklerden bir tanesi de, 2012-2013 tiyatro sezonunun teması olan ‘’Özgürlük’’ kavramı üzerine oyunlar yazılmasını sağlamak amacıyla başlatılmış olan 1.Özgün Oyun Yazma Yarışmasıdır.

 

Yarışmanın diğer amaçları ise; anlamını unutmaya başladığımız bir kavram olan ‘’özgürlük’’ kavramının hayatımızdaki yerini sorgulamak, görsel ve yazılı basının da yardımıyla düzenlemiş yarışmamızın va temamızın tartışma zeminleri yaratmasını sağlamak, yaratılacak olan özgün eserler sayesinde tiyatro yazınımızı zenginleştirmektir…

 

OYÇED,  Özgün Oyun Yazma Yarışmasını her yıl, yılın tiyatro teması ile birleştirerek düzenleme kararı almıştır.

 

Yılın tiyatro teması OYÇED’in öncülüğünde DT-Devlet Tiyatroları
IBŞT-İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
KBŞT-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
EBŞT-Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
OYÇED-Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği
TOBAV-Tiyatro ve Opera Çalışanları Vakfı
TOMEB-Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği
TO-DER-Tiyatro Oyuncuları Derneği
TEB-Tiyatro Eleştirmenleri Birliği
IŞTISAN-İstanbul Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği
PEN Yazarlar Derneği
UNIMA-Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği
DISEDER-Direklerarası Tiyatro Seyircileri Derneği tarafından belirlenmektedir.

 

Yılın tiyatro temasının belirlenmesinin amacı, çağdaş kavramların tiyatro aracılığı ile tartışılmasını, gündemde kalmasını, anlamlarının altının çizilmesini sağlamaktır.

 

OYÇED öncülüğünde başlatılan bu girişimin, oyun yazma yarışması ile de desteklenmesi kamuoyunda daha geniş yankı bulmasını sağlayacak ve seçilen temaların daha zengin bir ortamda, daha büyük kitleler sayesinde tartışılmasını, paylaşılmasını sağlayacaktır.

 

 

YARIŞMA SONRASI ETKİNLİKLERİ

 

2012-2013 Tiyatro Mevsimi ÖZGÜRLÜK TEMALI OYÇED-  I. ÖZGÜN OYUN YAZMA YARIŞMASI’nda dereceye giren eserler ve sahipleri belirlendikten sonra resmi yollarla ilanı yapıldıktan sonra;

 

  1. Jüri üyeleri, yarışma kurulu, usta oyun yazarları, yönetmenler, oyuncular, eleştirmenler ve basının katılacağı bir ödül töreni/resepsiyonu yapılacaktır.

 

 

  1. Dereceye giren eserler, OYÇED ve TODER- Tiyatro Oyuncuları Derneği’nin organizasyonu ile okuma tiyatrosu olarak sunulacaktır. Okuma tiyatrolarına normal tiyatro seyircisinin yanısıra yönetmen ve eleştirmenlerin de katılımı sağlanacaktır.

 

  1. Dereceye giren oyunların kitapları yayınlanacaktır.

 

Yayınların üzerinde, OYÇED  logosu bulunacaktır.

 

 

 

2012-2013 Tiyatro Mevsimi

ÖZGÜRLÜK TEMALI  I. ÖZGÜN OYUN YAZMA YARIŞMASI

 

KATILIM KOŞULLARI

 

1. OYÇED- Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği’nin etkinlik alanını geliştirmek, güçlendirmek ve tiyatromuza yeni ve özgün oyunlar kazandırmak amacıyla derneğimiz bir Oyun Yazma Yarışması düzenlemektedir.

 

2. OYÇED I. Özgün Oyun Yazma Yarışması’nın teması “Özgürlük” olarak belirlenmiştir.

 

3. Yarışmaya katılacak eserlerin daha önce yayımlanmamış, hiçbir yarışmaya katılmamış, amatör ya da ödenekli topluluklarca yurt içinde ve dışında sergilenmemiş ve yayımlanmamış olması gerekmektedir.

 

4. Yarışmaya yurt içi ve yurt dışından herkes katılabilir. Ancak Seçici Kurul üyeleri katılamazlar.

 

5. Yarışmaya son katılım tarihi 1 Ocak 2013 tarihi mesai bitimine kadardır. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

 

6. Oyun Yazarları yarışmaya bir eserle katılabilir. Sayfa sayısı konusunda sınır yoktur. Önemli olan özgürlük temasını tiyatronun anlatım olanaklarını kullanarak en etkin ve çarpıcı biçimde işlemektir. Gönderilecek eserlerin Times New Roman karakterinde, 1.5 aralıkla ve oyun yazma kurallarına uygun olması gerekmektedir. Oyunlar A4 kağıdına yazılmış olarak 7 adet çıktı ve birer adet CD olarak gönderilmelidir. Eserlerin Gönderileceği adres aşağıdaki gibidir:

 

7. Yarışmacılar gerçek isimleriyle değil, rumuzla katılacaklardır. Bu nedenle eserin üzerinde gerçek kimliği anımsatacak ya da açıklayacak bir bilgi olmamalıdır. Yazarların oyun metinlerinin ilk sayfasına oyunun adını ve bir kelimeden oluşacak rumuzu yazmaları, ayrıca düzenledikleri bir küçük kapalı zarfın üzerine özgeçmişlerini, fotoğraflarını ve iletişim bilgilerini yazmaları, bu zarfı, eserlerini postalayacakları büyük zarfın içine koyarak belirtilen adrese göndermeleri gerekmektedir.

 

8. Seçici Kurul Üyeleri:

Prof.Dr.NurhanTekerek,Prof.Dr.SemihÇelenk,Prof.Dr.HülyaNutku,

Eleştirmen-Dramaturg: Gülşen Karakadıoğlu

Yazar: Turgay Nar,  Yönetmen:Taner Barlas,  Oyuncu:Levent Üzümcü,

 

 

 

9. Seçici Kurul’a eserler OYÇED Yönetimi tarafından en geç 5 Ocak 2013 tarihinde iletilecek, kurul üyeleri eserleri 24 Mart 2013 tarihinde toplanacak Değerlendirme Toplantısı’na kadar okumuş olacak ve sonuçları aynı gün mesai bitimi sonuna kadar OYÇED Yönetim Kurulu’na ileteceklerdir. Değerlendirme Toplantısı’na mazereti nedeniyle katılamayacak bir kurul üyesi olursa, bireysel değerlendirmesini kapalı bir zarfla Seçici Kurul Toplantısı’ndan önce iletmelidir. Aynı gün OYÇED Yönetim Kurulu’nca düzenlenen bir basın toplantısıyla sonuçlar aynı gün kamuoyuna duyurulacaktır.

 

10. YARIŞMA KURULU

OYÇED Yönetim Kurulu Başkanı:   Nazif Uslu

OYÇED Yönetim Kurulu 2.Başkanı: M. Ümit Görgülü

OYÇED Genel Sekreteri:              Erhan Özçelik

OYÇED Yönetim Kurulu üyesi:      Cengiz Özek

OYÇED Yönetim Kurulu üyesi:      Şahin Örgel

OYÇED Yönetim Kurulu üyesi:      İhsan Ustaoğlu

 

 

10. Yarışmada dereceye girenlerden:

Birinciye: 10.000 TL.

İkinciye: 7.500 TL.

Üçüncüye: 5.000 TL.

I. Mansiyona: 3.000 TL.

II. Mansiyona: 2.500 TL.

ödül verilecektir.

 

11. Ödül ve Mansiyon kazanan oyunlar OYÇED yayını olarak yayımlanacak ve oynanmasına katkıda bulunulacaktır. Ek olarak yarışmayı kazanan oyunlar OYÇED Etkinlikleri içinde birer Okuma Tiyatrosu Etkinliği biçiminde yer alacak, böylece tiyatro severlerle paylaşılması sağlanacaktır.

 

Başvurular: Oyun yazarları ve Çevirmenleri Derneği genel merkezi:

İskenderpaşa mah. Vezir çeşmesi Sok. No:/a Fatih/ İstanbul

Adresine yapılacaktır.

Tel: 0212 621 81 87

 

OYÇED- Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği

İLETİŞİM

Yönetim Kurulu Başkanı

Nazif USLU

Tel: 0530 490 09 59

[email protected]

.

 

Yönetim Kurulu 2.Başkanı

M. Ümit GÖRGÜLÜ

[email protected]

.

Genel Sekreter

Erhan ÖZÇELİK

[email protected]

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.