24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Ali Taygun vefat etti

Ali Taygun vefat etti

     Taygun’un cenazesi, 21 Aralık Pazartesi günü Şehir Tiyatroları  Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesi’nde düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camisi’nde kılınan cenaze namazından sonra toprağa verildi…

‘İçindeki afacan çocuğu korumayı hep başardı’

             Geçirdiği kalp krizi sonucu 16 Aralık’ta yaşamını yitiren tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve yönetmen Ali Taygun için dün Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Güntekin Sahnesi’nde bir anma töreni düzenlendi. Törene sanatçı Cüneyt Türel, Meral Taygun, yönetmen Gencay Gürün’ün yanı sıra çok sayıda tiyatro sanatçısı, Taygun’un öğrencileri ve sevenleri katıldı.
Törende konuşan Taygun’un eşi, opera rejisörü Yekta Kara, Ali Taygun’un hayatı boyunca içindeki afacan çocuğu koruyabilen ender sanatçılardan olduğunu ifade ederek, “Ali için aslolan bir şey vardı:  İnsan olmak. Ali’yle biz dost olduk, arkadaş olduk, karı koca olduk, sırdaş olduk. Onu çok özleyeceğim” dedi. Ali Taygun’un oğlu Haydar Can Taygun ise “Her oğul babasını bir kahraman gibi görür. Ali Taygun sahip olduğu pek çok davada savaşarak kahramanlığını zaten ispatladı. Ben de  ona layık olmaya çalışacağım” diye konuştu.  
Taygun’un cenazesi, Teşvikiye Camii’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Eyüp Sultan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 
Ali Taygun kimdir?

Ali Taygun, 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Koleji bitirdikten sonra aynı okulun yüksek bölümünü (İngiliz Dil ve Edebiyatı) tamamlayan sanatçı, 1969 yılında ABD’de Yale Üniversitesi’nden tiyatro yönetmenliği dalında “Master of Fine Arts” derecesiyle mezun oldu.  

Eğitiminin ardından bir süre Kent Oyuncuları kadrosunda çalışan Taygun, 1974’te Şehir Tiyatrolarına girdi. Taygun, Ankara Birlik Sahnesi, Ankara Çağdaş Sahne, Ankara Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Operası’nda oyunlar sahneledi.  

12 Eylül döneminde “Barış Davası” nedeniyle gözaltına alınan ve tutuklanan sanatçı, 1989 yılında hakkındaki tüm davalardan beraat etti. Aynı yıl Helsinki Watch adlı kuruluş tarafından onurlandırılan dünyanın önde gelen 10 insan hakları gözlemcisi arasında yer alan Taygun, Danimarka’daki PL Vakfı’nın ödülünü Amnesty International ile paylaştı.  

Yargılandığı suçlardan aklanmasının ardından Şehir Tiyatroları’na dönen ve 1993’ten bu yana TV yapımcılığı da yapan Taygun, başta Shakespeare olmak üzere İngilizce’den birçok oyun çevirdi, uyarlamalar yaptı ve “Masal Bahçesi” adlı bir oyun yazdı. Sanatçının 1977’den bu yana birçok gazete ve dergide tiyatro, seyirlik sanatlar, estetik, felsefe ve siyaset konularında yazı ve makaleleri yayınlandı.  

1996 yılında Habitat açılışı için çok ses getiren “Lirik Tarih Gösterisi”‘ni tasarlayıp gerçekleştiren Taygun, birçok sinema ve dizi filmde, tiyatro oyununda rol aldı. Taygun, son olarak, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yönetmen kadrosunda görevli ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde tiyatro dersleri vermekteydi.

Kaynak: CNNTÜRK, sanat.milliyet.com.tr,

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.