23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Ankara Devlet Tiyatrosu Dört Değişik Oyunla “10. Kıbrıs Tiyatro Festivali”nde
Ankara Devlet Tiyatrosu Dört Değişik Oyunla “10. Kıbrıs Tiyatro Festivali”nde

Ankara Devlet Tiyatrosu Dört Değişik Oyunla “10. Kıbrıs Tiyatro Festivali”nde

2012 – 2013 Tiyatro Sezonu’na 2 Ekim 2012 tarihinde  perde açacak olan Ankara Devlet Tiyatrosu; hazırlık çalışmalarının yanı sıra yurtdışı turnelerini sürdürüyor.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşe Belediyesi’nin  3 – 30 Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlediği “10. Kıbrıs Tiyatro Festivali”ne 4 değişik oyun ile katılacak olan Ankara Devlet Tiyatrosu’nun turne programı şöyle:

 

“Sırça Kümes (Cam Biblolar)” 11 Eylül tarihinde  saat 21:00’de Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde temsil edilecek. Tony ve Pulitzer ödüllerinin sahibi Tennessee Williams’ın yazdığı, Can Yücel’in dilimize çevirdiği oyunu Amerikalı konuk rejisör Jason Hale yönetti. Oyun, Dekor tasarımı H. Güven Öktem’e, giysi tasarımı İnci Kangal’a, ışık tasarımı Yakup Çartık’a ait olan oyunda: Meltem Keskin Bayur, Orhan Özyiğit, İrfan Kılınç ve Gülin Ersoy rol alıyor. “Oyun, değişen dünyanın dansına ayak uydurmaya çalışan bir ailenin öyküsünü ele alıyor.”

 

“Soğuk Bir Berlin Gecesi” 17 Eylül 2012 tarihinde aynı sahnede aynı saatte temsil edilecek diğer Ankara Devlet Tiyatrosu oyunu. Yazan ve yöneten  Barış Eren. Dekor tasarımı Sinan Yardımedici’ye, giysi tasarımı Günnur Orhon’a, ışık tasarımı Zeynel Işık’a ait oyunda: Olcay Kavuzlu, Fulya Koçak, Ferahnur Barut, Eray Eserol, Adnan Erbaş, Mahmut Işık rol alıyor. Bir yanda; Avrupa’nın ortasında uygar bir kentte, uygar insanlar arasında dili, dini ve kültürü farklı olduğu için yabancı konumuna düşen daha doğrusu düşürülen, dışlanan, ötekileştirilen Tarık’ın bu insanlara sorduğu soru. Neyi seversiniz siz? Arabalarınızı seversiniz, köpeklerinizi seversiniz, ha birde biralarınızı yudumlamayı seversiniz. Diğer yanda; yine aynı Tarık’ın kendisini tutkulu bir aşkla seven, çevre baskısına karşı onu kanatları altına alan Katrine, zaman zaman ilkellik boyutuna varabilecek zaafları yüzünden pis kokan bir aşk yaşatan olaylar örgüsü…”

 

Nikolay Vasiliyeviç Gogol’un yazdığı, Sylvie Luneau – Roger Coggio’nun uyarladığı, Coşkun Tunçtan’ın çevirdiği, Cem Emüler’in proje tasarımını ve yönetmenliğini yaptığı “Bir Delinin Hatıra Defteri” ise 24, 25 ve 26 Eylül  tarihlerinde Halk Sanatları Derneği Lokali’nde sanatseverler ile buluşacak.. Dekor – kostümü Sertel Çetiner’e, ışığı Seyhun Ayaş – Zeynel Işık’a, müzik – ses – efekt tasarımı Tayfun Gültutan’a ait olan oyunda, Erdal Beşikçioğlu rol alıyor. “Bir delinin değil, adım adım deliliğe giden, yaşadığı gerçeklerle baş edemeyen bir adamın hatıra defteri…”

 

Nihat Asyalı’nın yazdığı, M.Bozkurt Kuruç’un yönettiği “Rab Şeytana Dedi Ki” 27 Eylül  tarihinde saat 21:00’de Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde seyirciyle buluşacak. Dekor tasarımı H. Güven Öktem, giysi tasarımı Esra Selah, ışık tasarımı Zeynel Işık, müziği Cem İdiz ve dans düzeni Cihan Yöntem tarafından hazırlanan oyunda: Buğra Koçtepe, Sinan Pekinton, Durukan Ordu, Fatma Öney, Serhat Elifer, Dilber Evrim Alev Bağcı, Gülden Çelen, Hakan Töngülüs, Nurcihan Ergün, Ozan Hikmet Özcan, Özlem Sayın, Perran Vurdum, Alican Güçoğlu, Ecmel İs, Yağızhan Danış, Yusuf Ozan Demirbaş, Serap Odabaşı ve Seral Uygun’un rol aldığı oyunun orkestrası ise Ayşe Gülüm Sürmen, Fethi Günçer, Zafer Gerdanlı, Gökhan Över’den oluşuyor.  “Mitolojide ve kutsal kitaplarda yer alan Sysphos ve sabreden Eyüp öykülerinden oluşan müzikli, danslı ve şarkılı bir oyun.”

 

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.