23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Ankara Devlet Tiyatrosu Kasım Ayı Programı

Ankara Devlet Tiyatrosu Kasım Ayı Programı

Kasım 2008 programında yer alan oyunlar ile sahneleri ise şöyle:Turan Oflazoğlu’nun yazdığı, Şakir Gürzumar’ın rejisörlüğünü üstlendiği “GENÇ OSMAN” 2, 4, 7, 9, 11 Kasım 2008 tarihlerinde BÜYÜK TİYATRO’da izlenebilecek. Dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, giysi tasarımı Gülümser Erigür’e, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na, müziği Can Atilla’ya, koreografisi Handan Ergiydiren Özer’e  ait oyunda; AKIN EROZAN, TOLGA TUNCER, İLHAN KANTARCI, KUTAY SUNGAR, AHMET ERKUT, NUSRET ŞENAY, CAHİT ÇAĞIRAN, NECMETTİN EFE ÜNAL, KAYHAN SARIGÖLLÜ, UĞUR KAYA, MİNE MEDYA, İHSAN SANIVAR, NEŞE BAYKENT, FÜSUN AKAY, FİKRET ERGİN, HALİT GÜNGÖR, NEJAT ARMUTÇU rol alıyor.  “İnsanlığın üstün bir anlayışa yükselmesi ancak büyük birinin batmasıyla olur bazan. Halkın gecesine Tanrı’nın uzattığı yeni tutuşmuş bir meşaledir bu ölüm.Yüz bin güneş birden ışık salsa,onun kadar genişletemez bilinç ufuklarını…”

    18 Kasım 2008 Salı günü BÜYÜK TİYATRO’da  prömiyer yapacak olan W.  Shakespeare’in yazdığı, Can Yücel’in dilimize çevirdiği, Vladlen Alexandrov’un  yönetmenliğini yaptığı “FIRTINA”  21, 23, 25, 28, 30 Kasım 2008 tarihlerinde izlenebilecek. Dekor ve giysi tasarımı Elena Ivanova, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu, koreografisi Tatyana Sokolova tarafından hazırlanan oyunda; ERDAL KÜÇÜKKÖMÜRCÜ, SİNEM İSLAMOĞLU, DURUKAN ORDU, LEVENT ÇELMEN, GÖKHAN BOLCAM, AHMAT TÜRKOĞLU, ENGİN DELİCE, BİLAL GÜRDERE ve EMRE ERÇİL rol alıyor.  “Kaçırılan hayaller için! Kaçırılan bağışlanmalar için! Kaçırılan bakışlar için! Kaçırılan aşklar için! Kaçırılan “fırtınalar” için! Kaçırılan umutlar için! Kaçırılan özgürlük hevesleri için! Kaçırılan nefret haykırışları için! Kaçırılan nefrete karşı haykırışlar için Kırılan mutluluk sırçaları için! BUDUR bizim “FIRTINA”mıza dayanak noktaları!” “İHANET” adlı oyunu Mario Fratti’den Özcan Özer dilimize çevirdi. Rejisörlüğünü  Yunus Emre Bozdoğan’ın yaptığı oyun 1 Kasım  2008 tarihinde KÜÇÜK TİYATRO’da izlenebilecek. Dekor tasarımı Güven Öktem’e, giysi tasarımı Esra Selah’a, ışık tasarımı Ahmet Karademir’e, müziği Fatih Veli Ölmez’e ait oyunda:  ÖZLEM ERSÖNMEZ, MİTHAT ERDEMLİ ve ERDİNÇ GÜLENER rol alıyor. “Kendisini kurban etmeye karar vermiş iki erkeği kurban edip, kurtuluşunu gerçekleştiren bir kadının gerilim dolu hikayesi.
Ulviye Karaca’nın yazıp yönettiği “KÜÇÜK BİR MUCİZE” (Kukla Tiyatrosu) adlı çocuk oyunu 2, 5, 6, 9, 11, 12, 16 Kasım 2008  tarihlerinde KÜÇÜK TİYATRO’da sahnelenecek. Dekor ve kostüm tasarımı Funda Karasaç’a, ışık tasarımı Kazım Öztürk’e, müziği Can Atilla’ya, dans – koreografi’si Yener Turan’a, kukla ve mask tasarım-uygulaması Ulviye Karaca-İlhan Ateş’e ait oyunda;  ZUHAL TAŞAR GÖKHAN, ENGİN ÖZSAYIN,  ERAY ESEROL, CEM BALCI, SELMA BAYRAKTARGİL DENİZCİ, ACAN AĞIR AKSOY, AYLA KAYMAK, BANU GÜLSÜM GÜNGÖR İNAL, CELAL MURAT USANMAZ, DUYGU GÜNEŞ ASLAN, EDA ATEŞ, EMEL ÖZDAŞ AYDIN, HANDAN KILIÇ, HÜLYA YILDIZ, SEMA BORHAN, TUBA ERKAN TAZEBAŞ, İPEK GÜROL, SERTAÇ TEKER, BAHADIR TECİMER ve BİRGÜL ALTUNKAYNAK rol alıyor. “Kelebeğin doğuşuyla ilkbahara uyanan zarkanatlıların bir yandan kendi aralarında yaşadıkları çekişmeler, bir yandan doğanın acımasızlığı karşısında verdikleri yaşam mücadelesi kukla ve mask tiyatrosuyla mercek altındadır.”

Ahmet Kutsi Tecer’in yazdığı, Leyla Tecer’in yönetmenliğini yaptığı Geçen sezonun sevilen oyunu “KÖŞEBAŞI” 4-15 Kasım 2008 tarihleri arasında KÜÇÜK TİYATRO’da izlenebilecek. Dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, giysi tasarımı Sevgi Türkay’a, ışık tasarımı Ahmet Karademir’e, müziği Can Atilla’ya ait oyunda; MÜNİR CANAR, SAVAŞ TAMER, CAN ÖZTOPÇU, TOLGA ÇİFTÇİ, OKAN ŞENOZAN, GÜRKAN GÖRBİL, TURGAY KILIÇ, SANLI BAYKENT, ÖZCAN PALA, GÜNAYDIN YALTIRAK, BÜLENT TÜRKMEN, REFİKA ÖZBAYER, DENİZ ALVER ÇAMLIDAĞ, ORKİDE ÇİVİCİOĞLU, GERÇEK ÖZKÖK AKTEMUR, DİDEM UZEL, BANU GÜNGÖR İNAL, GÖZDE BAYTAŞ, BERİVAN ÖZYİĞİT, ZERRİN ÇAĞLAR, MÜMTAZ AYDOĞAN MENGİ, MURAT BEŞİK, YASERİ ŞAHBUDAK, İLYAS ZEKİ KARACA, HALİL KIZILÖZ, ERKAN ERKOÇ, CELAL MURAT USANMAZ, MURAT ÖZ, ORHAN AKBIYIK, ve ORHAN KOCABIYIK rol alıyor. “ Eski bir İstanbul mahallesinin bir günü. Yirmi dört saat içinde gelişen olaylar aracılığı ile; değişen toplumsal değerler, yaşamdaki acı, tatlı duygular arasında gerçekçi bir anlatımla sahnelenir.”Behiç Ak’ın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu’nun yönettiği ödüllü oyun “TEK KİŞİLİK ŞEHİR” 1 Kasım 2008 tarihinde ŞİNASİ SAHNESİ’nde sahnelenecek. Sanat Kurumu’nun En İyi Yönetmen, En İyi Erkek ile Kadın Oyuncu ve En İyi Çevre Tasarımı Ödülü alan oyunun dekor ve giysi tasarımı Işın Mumcu’ya, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na ait. Oyunda CÜNEYT METE, DEVRİM YAKUT BENİAN DÖNMEZ, MERVE GÜL, ERCAN UĞUR ve MELİH DURAN rol alıyor.  Oyun: Teknolojinin ve bireyselleşmenin oluşturduğu tek kişilik dünyaların eleştirisi. “Aileler artık tek kişilik mi? Teknoloji yazın üşümemizi, kışın terlememizi mi sağlıyor? Artık hayat bir takım kurslara gitmekten ibaret mi? Ekonominin kötüye doğru gittiğini havanın ve suların temizlenmesinden anlayabilir miyiz? İnsanlar sırf kendi çıkarları için mi intihar ediyor? Şehirler şehir dışına mı taşınıyor? Küsmek kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir mi? Kendimizi en yalnız hissetmediğimiz anlar, yalnız kaldığımız anlar mı? Kendinize gülebilirsiniz ama kendinizi gıdıklayabilir misiniz? Kandırılması en kolay canlılar erik ağaçları mı?”
ŞİNASİ SAHNESİ’nde, Ulviye Karaca’nın yazıp yönettiği ve kukla tasarımını da hazırladığı “KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ” adlı çocuk oyunu 2, 4, 5, 9, 11, 12, 16 Kasım 2008 tarihlerinde izlenebilecek. Dekor ve giysi tasarımı Aytuğ Dereli, ışık tasarımı Zeynel Işık, müziği Can Atilla, dans düzeni ise Yener Turan tarafından hazırlanan oyunda; NALAN KIRAY YAVUZ, EZGİ KOÇ, SERDAR UĞURLU, SEBİLAY YOLDAŞ, CEM ATAÇ, FÜSUN DEMİRDEN, ALEV ASLAN, ERDAL KARAKURT ve  FERHAT ALKUŞ rol alıyor. “Annesinin iş hayatına atılmasıyla kendini yalnız hisseden küçük kız, büyük annesini ziyaret ederken hayatın içinden geçer.”
Sadık Şendil’in yazdığı, Kazım Akşar’ın rejisörlüğünü yaptığı ödüllü oyun “KANLI NİGAR” 4-8 Kasım 2008 tarihleri arasında  ŞİNASİ SAHNESİ’nde seyirciyle buluşacak. Dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, kostüm tasarımı Sevgi Türkay’a, ışık tasarımı Mehmet Yaşayan’a, müziği Cem İdiz’e,  koreografisi Yener Turan’a ait oyunda; ÜNSAL COŞAR, ADVİYE ÖZTÜRK, ERKAN ALPAGO, MERT TANIK, MEHTAP ÖZTEPE, FİLİZ YİĞİTBAŞI, YAVUZ KÖKEN, MEHMET ALİ TOKLU, ALİ FUAT DAVUTOĞLU, SİMGEM BAYKARA rol alırken; GÜLNUR KORKMAZ, PERRAN VURDUM, EMEL OKUTAN, SERAY UYGUN, PINAR GÜRKAN, GÖKÇE DEMİRÖZ, GÜLŞAH TARIM, GÜLDEN ÇELEN, SEDAT YONAR, ALİ ŞAR, ÜMİT KİREMİTÇİ, FATİH T. SAYGILI yardımcı rollerde. Orkestra’da ise; Ahmet Yaldız, Fethi Günçer, Adnan Yıldırım,  Fuat Turan, Osman Kurtuluş, Şener Dirik, Umut Osman Gündüz bulunuyor. Sanat Kurumu’nun Övgüye Değer Erkek Oyuncu ve En İyi Giysi Tasarımı ödüllerini alan oyunda;  “Geçmiş masal zamanı dışında, kadın-erkek ilişkisini, kadının fendinin, kadınca intikamı, kadınların yeri geldiğinde birbirlerine karşıt duruşlarını, ancak aynı amaç söz konusu olduğunda nasıl birleşebildiklerini bütün zamanlara atfederek eğlenceli bir dille” anlatılıyor.

 “SUÇLU YÜREKLER” adlı oyunu Beth Henley’den dilimize çeviren ve yöneten Aclan Büyüktürkoğlu. Dekor tasarımı Hakan Dündar giysi tasarımı Esra Selah, ışık tasarımı ise Zeynel Işık tarafından hazırlanan oyun 11-15 Kasım 2008 tarihleri arasında ŞİNASİ SAHNESİ’nde seyircisiyle buluşacak. İPEK ÇEKEN, SERPİL GÜL, ADNAN ERBAŞ, LALE BAŞAR, BERNA KONUR, EREN ORAY rol aldığı oyunda; “İnsanı yalnızlığa iten ve kaybolan Amerikan ideallerini; uzunca bir süredir birbirinden ayrı ayrı yaşayıp, hiçbir anlamda birbirine benzemeyen, fakat en küçük kız kardeşin cinayete teşebbüsü nedeniyle bir araya gelen ve sürekli birbiriyle rekabet eden üç kız kardeşin beklenmedik buluşmalarını ve onların fırtınalı geçmişlerini resmederek vurgulayan Plutzer, Golden Globes, New York, Film Critics Circle Awards gibi pek çok ödül kazanmış, Diane Keaton, Jessica Lange, Sissy Spacek’ in oynadığı film versiyonuyla 3 dalda Oscar’ a aday olmuş tatlı sert bir komedrama.
Aile birlik ve beraberliğinin giderek yok olmaya yüz tuttuğu günümüz dünyasında aradığımız güven ve sevginin sadece aile ortamında bulunabileceğini ifade etmesi açısından da ayrı bir önem taşıyor.Müge Gürman’ın W. Shakespeare’den uyarladığı ve rejisörlüğünü de yaptığı “CADILARIN MACBETH’İ” adlı oyun 1-8 Kasım 2008 tarihleri arasında AKÜN SAHNESİ’nde izlenebilecek. Dekor tasarımı Hakan Dürdar’a, giysi tasarımı Arzu Kaprol’e, ışık tasarımı Osman Uzgören’e ait oyunda; MURAT ÇIDAMLI, ERDİNÇ DOĞAN, SUAT KARAUSTA, ORHAN ÖZYİĞİT, TOLGA TECER, TOLGA TEKİN, ELVAN EKER, FUNDA METE, GÜLÇİN YAŞAROĞLU, ZEYNEP YALÇIN, NURDAN ÇUHA, YASEMİN YALÇINKAYA, S. DORUK NALBANTOĞULU, ZEKİ TÜZÜN ve GÖKHAN AKDOĞAN rol alıyor. “Müge Gürman’ın yazdığı ” Cadılar’ın Macbeth’i ” oyununda ‘ Cadılar ‘ – Shakespeare’in ” Macbeth “inin farklı ve özgün bir bakışla yorumlanması doğrultusunda – oyunun baş kişilerine dönüştürülmüştür. Bir yandan kendi aralarında ” Macbeth’in ” konusunu oynarlarken, bir yandan da oyundan sıyrılıp kendi gerçeklerinin varoluşunu ortaya koyarlar. Cadılar, acımasız, ikiyüzlü ve adaletsiz olanın düzeneğinde; yüz-ters edilmiş olanı; tersinden yüz ederek geri gönderirler.
Oyunun sahnelenişindeki ezgisel ve şiirsel anlatım, ritm ve müzik, onların acıdan süzülerek gelmiş olan bilgelik ve kara mizah içeren kişiliklerin ve törenlerin ifadesidir.”

11 Kasım 2008 Salı günü AKÜN SAHNESİ’nde prömiyer yapacak olan Suat Derviş’in yazdığı, Gülriz Sururi’nin uyarlayıp yönettiği “FOSFORLU CEVRİYE” müzikali 12-16 Kasım 2008 tarihleri arasında aynı sahnede izlenebilecek. Dekor ve giysi tasarımı Hakan Dündar, ışık tasarımı Yakup Çartık, özgün müziğini Atilla Özdemiroğlu’nun yaptığı oyunda; ALİ HAKAN BEŞEN, DARA TAN, DENİZ BAŞTAŞ, FERAY DARICI, İCLAL KARADUMAN, KADER İLHAN, NERMİN UĞUR, NUSRET ÇETİNEL, UĞUR ÇAVUŞOĞLU ve ZEYNEP AYTEK METİN rol alıyor.1 Kasım 2008 tarihinde  ALTINDAĞ TİYATROSU’nda temsil verecek olan “PİNTİ HAMİT”in yazarı Teodor Kasap. Doç. Dr. Mustafa Özcan’ın günümüz Türkçesine uyarladığı, Münir Canar’ın rejisörlüğünü yaptığı oyunun dekor ve giysi tasarımı Funda Karasaç’a, ışık tasarımı Mehmet Yaşayan’a, müziği Kemal Günüç’e, dans düzeni Hakan Odabaşı’na  ait oyunda; BUĞRA KOÇTEPE, KORAY KARACA, AYLİN GÜRSOY ARIÖZ, MÜMTAZ AYDOĞAN MENGİ, BAHADIR KARASU, HİCRAN YAVUZ, GERÇEK ÖZKÖK AKDEMİR, CEM BALCI , MÜJDE HAYAT, ARCAN AĞIR AKSOY, ORHAN KOCABIYIK, TURGUT ALKAÇIR, CELAL MURAT USANMAZ, BÜLENT TÜRKMEN ve MELEK ATEŞ rol alıyor. Müzisyenler ise: A. YILDAN DİRİK, HALUK DERİNÖZ, ÜMMİİYE ÖZDEN ve DURAN AŞKIN. “Para çok var ama kimde, nerede. Aşk güzel yaşanıyor ama kiminle. Gözle görünen elle tutulan şeyler için her şey . Ya görmediklerimiz, gösterilmeyenler. İşte komedi burada. Görmek istediğimiz kadarıyla.”

4 Kasım 2008 Salı günü ALTINDAĞ TİYATROSU’nda prömiyer yapacak olan Hasan Erkek’in yazdığı, Vacide Öksüzcü’nün yönetmenliğini yaptığı “EŞİK” adlı oyun 5 – 22 Kasım 2008 tarihleri arasında aynı sahnede izlenebilecek. Dekor tasarımı Hakan Dündar’a, giysi tasarımı Funda Karasaç’a, ışık tasarımı Osman Uzgören’e, müziği Nedim Yıldız’a ait. OSMAN NURİ ERCAN, MELİHA SAVAŞ, DENİZ GÖKÇE KAYHAN, KURTULUŞ ŞAKİRAĞAOĞLU, GÖNÜL DÖĞÜŞÇÜ, CÜNEYT ARİF SOYSALAN, AYŞE MERAL ÜLKÜ, DİLEK BOZKURT, BARIŞ ONARAN ve ORHUN ÜSTÜNER rol aldığı oyunda müzisyenler ise; FATİH KOÇER, MUSTAFA ONUR ERGÜL, CAFER OZAN TÜRKYILMIZ, EMİNE ATEŞ tarafından yapılıyor.
Ulviye Karaca’nın yazıp yönettiği ve kukla tasarımını da hazırladığı “KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ” adlı çocuk oyunu 19, 20, 23, 26, 27, 30 Kasım 2008 tarihlerinde ALTINDAĞ TİYATROSU’nda izlenebilecek.
13 Kasım 2008 tarihinde Van Devlet Tiyatrosu’nda prömiyer yapacak olan T. Yılmaz Öğüt’ün, Ali Bey’den uyarladığı Van – Ankara Devlet Tiyatrosu ortak yapımı “AYYAR HAMZA”  adlı oyunun rejisörü Hakan Boyav. Oyun ALTINDAĞ TİYATROSU’nda  . 25 – 29 Kasım 2008 tarihleri arasında sanatseverler ile buluşacak. Dekor ve giysi tasarımı Funda Çebi, ışık tasarımı Burhanettin Yazar tarafından hazırlanan oyunda;  SERAP SAĞLAR, SAFER GÜLLÜ, AYDIN UYSAL, ERCAN EKER, SÜLEYMAN ATANISEV, TOLGA EREN, MUSTAFA ŞEN ve İPEK ATAGÜN rol alıyor.STÜDYO SAHNE’de; 4, 7, 11, 14 Kasım 2008 tarihlerinde Jean-Pierre Gos’un yazdığı, Tülin Bumin’in dilimize çevirdiği “TAVANDAKİ KUŞ” izlenebilecek.  İlham Yazar’ın rejisörlüğünü yaptığı OKTAY DAL ve ÖMER ERYİĞİT rol aldığı oyunun; dekor ve giysi tasarımı Hakan Dündar’a, ışık tasarımını Zeynel Işık’a ait oyunda;  “Sarkaçlı bir saatte guguklayan kuş olsaydınız ne yapardınız? Zaman sizin için nasıl geçerdi? Her yarım saatte bir guguklayarak bir ömür tüketseniz ve artık zamanı dijital saatleri ile takip eden insanlar sizi duvarda unutsalardı ne olurdu?

Nikolay Vasiliyeviç Gogol’un yazdığı, Sylvie Luneau ve Roger Coggio’nun uyarladığı “BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ” adlı oyunu Coşkun Tunçtan dilimize çevirdi. Proje tasarım ve yönetmenliğini Cem Emüler’in üstlendiği oyun; 18, 21, 25, 28 Kasım 2008 tarihlerinde STÜDYO SAHNE’de izlenebilecek.  Dekor ve giysi tasarımı Sertel Çetiner’e, ışık tasarımı Seyhun Ayaş-Zeynel Işık’a, müzik ve ses efekt tasarımı Tayfun Gültutan’a ait oyunda; ERDAL BEŞİKÇİOĞLU rol alıyor. “Bir delinin değil, deliren bir adamın hatıra defteri…”İRFAN ŞAHİNBAŞ ATÖLYE SAHNESİ’nde; Ödön Von Horvath’ın yazdığı Seçil Honeywill’in dilimize çevirdiği ve rejisörlüğünü John Burgess’in yaptığı “KASİMİR VE KAROLİNE” adlı oyun 1- 15 Kasım 2008 tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor tasarımını Hakan Dündar’ın, giysi  tasarımını Esra Selah’ın, müziğini Can Atilla’ın yaptığı oyunda; ÖTÜKEN HÜRMÜZLÜ, EBRU UYSAL, FARUK GÜNUĞUR, NEŞET ERDEM, EDİP TÜMERKAN, UMUT KARADAĞ, NİLGÜN ÇORAĞAN, SERAP KUNAK, AYSEL ÇAKAR KARA, ALEV BUHARALI, EZGİ GÜRBÜZ, GAMZE ÖZLEM BAŞARAN, BENGİ EBRU ORAY, ERENGÜL ÖZTÜRK, MURAT ÖZGEN, YUNUS ÇAKIROĞLU, İSMET TAMER ve AHU CEREN EKİCİ’nin yanı sıra müzisyenler ise; Ayşe Gülüm Sürmen, Esin Bakırcıoğlu, Ceyhun Anıl.  “Yıl 1932… İşsizlik, ekonomik ve siyasi bunalımların pençesinde bir Almanya’nın geleneksel ekim bayramına katılan genç bir çift, zor koşullarının izlerini giderek hissederler. İnsan sevgisi, aşk ağır hayat koşullarında zayıflayıp bozulursa bir milleti birarada tutan en önemli zincirler kopar. Oyunumuz bu gerçeğin yalın hikayesini anlatır. Evet sevgi asla yok olmasın.”

Erhan Gökgücü’nün yazıp-yönettiği “GIORDANO BRUNO” adlı oyun 19 -29 Kasım 2008 tarihleri arasında İRFAN ŞAHİNBAŞ ATÖLYE SAHNESİ’nde izlenebilecek. Dekor tasarımı Hakan Dündar, giysi tasarımı Nalan Türkoğlu ve Aydan Çınar, ışık tasarımı Burhanettin Yazar tarafından hazırlanan oyunun beste ve kompozitör Babür Tongur, koreografisi  İhsan Bengier’e ait. Korrepetitör ise Duygu İnandık. DURUKAN ORDU, GÜLTEKİN GÜLKAN, FUAT ÇİYİLTEPE, ŞİRİN ERGÜVEN, SERDAR KAYAOKAY, AZADE KÜÇÜKAYCAN, ABDULLAH İNDİR, ERSİN AYHAN, OKAN İRKÖREN, HAYDAR GÜLTEPE, PINAR USLU, HANDE KEÇECİ, ZEYNEP CEREN GEDİKALİ, TÜLAY PİŞİRİCİ, DİLEK ARIBAL, ATİLLA KILIÇ, ÜMİT BAHADIR TUNÇ, MURAT ATEŞ, ÇAĞLAR MAÇKALI, SEDAT CAN GÜVENÇ, CENK DEMİREL, ÖZGÜR GÜNAY, KORAY KAHRAMAN, EŞREF ERGÜ PİŞİRİCİ, VOLKAN ELİAÇIK, ÖMER KUTLU, KUBİLAY KARABURÇAK, ETEM ZORBA, BARIŞ DİZER, BERK YAPAREL, KORAY ALPER, HALUK KAYA rol alıyor. Şarkıcılar; ARZU AYDOĞDU, SEÇİL EYİLİKEDER ve GÜRKAN SEZGİN. Oyun; “Tarihte ‘düşünce özgürlüğünün ilk havarisi’ olarak kabul edilmiş GİORDANO BRUNO’nun, fikirleri adına mücadelesini ve sekiz yıl işkenceden sonra Engizisyon tarafından 1600 yılında Roma’da yakılışını” anlatıyor.Güner Sümer’in yazdığı, Olcay Poyraz’ın rejisörlüğünü yaptığı “HÜZZAM” 1- 8 Kasım 2008 tarihleri arasında ODA TİYATROSU’nda izlenebilecek. Dekor tasarımı Ethem Özbora, giysi tasarımı Yıldız Köse, ışık tasarımı Mehmet Yaşayan tarafından hazırlanan oyunda; MARAL ÜNER rol alırken, sesler: KAYA AKARSU, YILDIRAL AKINCI, AYŞE AKINSAL, ORHAN ARAL, MEHMET ATAY, İSTEMİ BETİL, MUAMMER ÇİPA, NURŞİM DEMİR, ERDOĞAN GÖZE, DEĞER İMSEL, EROL KARDESECİ, GÖNÜL ORBEY, NİHAL TÜRKMEN, BAYKAL SARAN ve GÜNAYDIN YALTIRAK’a ait. “Toplumsal değişmeyle zaman, bir buldozer gibi gelip geçecek”
ODA TİYATROSU’nda   Patrick Süskind’in yazdığı, Hale Kuntay dilimize çevirdiği, Metin Belgin’in rejisörlüğünü yaptığı “KONTRABAS” 11- 15 Kasım 2008 tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor ve giysi tasarımı Hakan Dündar’a, ışık tasarımı Zeynel Işık’a ait oyunda;  OLCAY KAVUZLU rol alıyor. “Koku romanının yazarı Patrick Süskind’in pekçok dilde oynanan oyunu Kontrabas… Bir müzisyen üzerinden toplumun, bireyin, müziğin cinselliğin, hiyerarşinin ve pekçok şeyin dedikodusunu yapıyor.”

Dario Fo – Franca Rame’den Egemen Berköz’ün dilimize çevirdiği ve  yönetmenliğini  İlham Yazar’ın yaptığı Sanat Kurumu Ödüllü “JAPON KUKLASI” 18-29 Kasım 2008 tarihleri arasında ODA TİYATROSU’nda sanatseverlerle buluşacak. Dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, giysi tasarımı Çevren Sarayoğlu’na, ışık tasarımı Zeynel Işık’a, hareket düzeni ise Özge Kınıklı’ya ait oyunda:  SERPİL GÜL, ERAY ESEROL, ADNAN ERBAŞ, EBRUNİL AYDIN, BUKET TÜRKYILMAZ, ÖZLEM KIRKPANTUR, PINAR YÜKSEL, ÜNAL YETER, SERTAN MÜSELLİM, ATİLLA CAN ÇELEBİ ve ERTUĞRUL SAKAR rol alıyor. İlham Yazar oyundaki yorumu ile Övgüye Değer Yönetmen, Serpil Gül ise En İyi Kadın Oyuncu ödülüne değer görüldü. “Fabrikalarda verimi artırmak için insana güç veren bazı hakların sunulduğu kimse için yeni bir haber değil… Nazlanma al birtane… Bedava… Parası patrondan çıkıyor…Sonra bazılarına günde bir hap yetmemeye başlıyor. E işini kaybedemezsin Öyleyse yut hapı. Bir kız tanıyorum. Hapları yuta yuta sonunda tımarhaneyi boyladı. Sonra tımarhaneden çıktı ve tekrar çalışmaya başladı. İşte tam o sırada başına çok matrak bir şey geldi. Bu gerçek bir öykü. Gerçekten gerçek bir öykü…”2005 AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ’nden “YILIN EN BAŞARILI PRODÜKSİYONU”, “YILIN EN BAŞARILI YÖNETMENİ” (Şakir Gürzumar), “YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU” (Bülent Emin Yarar), “YILIN EN BAŞARILI SAHNE TASARIMCISI” (Ali Cem Köroğlu), “YILIN EN BAŞARILI IŞIK TASARIMCISI” (Önder Arık) ödülleri’nin yanı sıra 5. LİONS TİYATRO ÖDÜLLERİ’nden “EN BAŞARILI KOMEDİ ERKEK OYUNCU” (Bülent Emin Yarar), “EN BAŞARILI SAHNE TASARIMI”, “EN BAŞARILI KOSTÜM TASARIMI” ödüllerini alan; John Patric’in  Vern Sneider’dan uyarladığı, Ayşe Sarıalp’in dilimize çevirdiği ve rejisörlüğünü Şakir Gürzumar’ın yaptığı,  İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “ÇAYHANE” 12-15 Kasım 2008 tarihleri arasında 125. YIL ÇAYYOLU TİYATROSU’nda Ankaralı sanatseverler ile buluşacak. Dekor tasarımı Ali Cem Köroğlu’na, kostüm tasarımı Gülhan Kırçova’ya ışık tasarımı Önder Arık’a, dans düzeni Nil Berkan’a ait oyunda; BÜLENT EMİN YARAR, HAKKI ERKÖK, ALİ DÜŞENKALKAR, ATİLLA ŞENDİL, GILMAN PEREMECİ, AYUMİ TAKANO, FİKRET URUCU, SEVAL GÖKÇE, TUNÇ GÜNBAY, METİN BEYEN ve ORHAN TETİKCAN’ın rol aldığı oyunun konusu ise “Okinawa adası… Tarih boyunca önce Çinlilerin, sonra Japonların ve en sonunda Amerikalıların işgal ettiği bir garip ülke… Günümüzdeki şöhretini işte bu en son işgale borçlu…

Amerika’nın işgal mantığı ve bu mantığın “öngörülemeyen” sonuçları üzerine muhteşem bir komedi izleyeceksiniz…”

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.