23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan Yılın Son Oyunları

Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan Yılın Son Oyunları

Aralık  2009 programında yer alan oyunlar ile sahneleri  şöyle:

Turan Oflazoğlu’nun yazdığı, Şakir Gürzumar’ın rejisörlüğünü  üstlendiği “GENÇ OSMAN” 1, 6, 8, 11, 13, 15, 18, 20, 22, 25, 27, 29 Aralık tarihleri’nde BÜYÜK TİYATRO’da sanatseverlerle buluşacak. Dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, giysi tasarımı Gülümser Erigür’e, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na, müziği Can Atilla’ya, koreografisi Handan Özer’e ait oyunda; Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Kutay Sungar, Ahmet Erkut, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Mine Medya Haktanır, İnsan Sanıvar, Neşe Baykent, Füsun Akay, Fikret Ergin, Halit Güngör, Nejat Armutçu ve Necmettin Efe Ünsal rol alırken diğer rollerde Deniz Sandalcı, İbrahim Korumaz, Murat Beşik, Pascal Timur Mattei, Alican Güçoğlu, Batu Ergün, Burak Burçak, Çağılhan Öztornacı, Çağlar Ekinci, Çetin Ok, Ecmel İs, Emine Irmak Bavkır, Fırat Aygün, Erdem Serkan Saraç, İlhan Deliktaş, İrfan Atav, Kadir Samet Karaman, Nazım Hikmet Çalışkan, Sabri Akdemir, Velican Demirel, Yusuf Atacan, Ahmet Emin Kayhan, Burak Soytemiz, Cengiz Aydoğan, Deniz Umut Balta, Eren Demir, Ferhat Kıratlı, Fırat Güngör, Hüseyin Özdemir, Hüseyin Sinan Hürkardeş, Kemal Gökhan Denizci, Onur Sarıaltın, Orhan Kara, Ömür Eliaçık, Selaaddin Safa Yetişen, Sibel Yıldırımlı, Tarık Şengil, Bahadır Toprak, Zeki Tüzün, ve Serkan Çalık görev alıyor. Müzisyenler ise: Bülent Durkan, Hakan Şenlik, İsmail Gökçeev, Tolga Ünsal, Tolga Yaşar.   “İnsanlığın üstün bir anlayışa yükselmesi ancak büyük birinin batmasıyla olur bazen. Halkın gecesine Tanrı’nın uzattığı yeni tutuşmuş bir meşaledir bu ölüm. Yüz bin güneş birden ışık salsa,onun kadar genişletemez bilinç ufuklarını…”

*8 Aralık 2009 Salı günü ÇAYYOLU CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİ’nde prömiyer yapacak olan Brita Kutchmy’nin yazdığı Çağman Pala’nın dilimize çevirdiği, Işıl Kasapoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı çocuk oyunu “NARNİA GÜNLÜKLERİ” 9, 22, 23, 27, 29 ve 30 Aralık  tarihlerinde de aynı sahnede izlenebilecek. Dekor ve giysi tasarımı Hakan Dündar, ışık tasarımı Ersen Tunççekiç, orijinal müzik İrita Kutchmy, müzik direktörü Kemal Günüç, dans düzeni Maral Ceranoğlu, koro çalıştırıcısı Yunus Emre Özorhon, makyaj Eti  Motola tarafından yapılan oyunda: Ünsal Coşar, Emre Erçil, Şirin Giobbi, Aysın Işımer, Suat Karausta, Sabri Özmener, Tolga Tecer, Zeynep Yasa, Deniz Yılmaz, Çağlar Maçkalı, Eşref Ergü Pişirici, Doğuş Kasım Ateş, Volkan Biçer, Zeynep Bakkalcı, Şafak Ceylan, Zerrin Çağlar, Anıl Çıggın, Semih Davetçi, İpek Demir, Serap Engin, Nihal Erdoğan, Onur Ertem, Bora Godri, Merve Gül, Sanem Gamze Gülşen, Ayşe Pelin Gün, Eren Gündüz, Buket Kaçar, Dilan Kart, Duygu Keleş, Atilla Kılıç, Ekin Öner, Emre Ön, Nagehan Öztürk, Burcu Özcan, Rahmi Mert Özcan, Damla Paksoy Vural, Burcu Pekkaya, Serkan Sarıkaya ve Berna Yılmaztürk rol alırken orkestra: Kemal Günüç, Mustafa Cihan Aslan, Hasan Yiğit Bakkalcı, Döndü Dulkadir, Yunus Emere Öztürk, Sabina Velieva Ertem ve Ercan Yavuz’dan oluşuyor. “ Aslan, cadı ve dolap; gizemli neşeli, sihirli bir masal. Konuşur burada hayvanlar; yürür ağaçlar. İnanılmaz olaylar burada. Bu sihirli ülke Narnia; kaplıydı sonsuz kar ve buzla. Hükmetmek için kötü bir cadı, değneği ile bunu yaptı. Ama sonra kral aslan geldi; her şey sonunda yoluna girdi. Bütün Kötü büyü bozuldu; aslan kükredi, cadı uçtu.”

ÇAYYOLU CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİ’nde Bertolt Brecht’in yazdığı, Ahmet Cemal’in dilimize çevirdiği “GALİLEİ’NİN YAŞAMI” adlı oyunun rejisörü Erhan Gökgücü. Dekor tasarımını Aydan Çınar, giysi tasarımını Nalan Türkoğlu, ışık tasarımını Ersen Tunççekiç, müziğini Hanns Ezsler, koreografisini İhsan Bengier’nin yaptığı oyunun korropetitörü Duygu İnandık. 9-12 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek olan oyunda; Tamer Levent, Rengin Samurçay, Çetin Azer Aras, Serdar Kayaokay, Alper Tazebaş, Yavuz Sepetçi, Şemsettin Zırhlı, Fuat Çiyiltepe, Volkan Benli, Ersin Ayhan, Özlem Tokaslan, Pervin Bağdat,  Bahadır Tunç, Koray Alper, Hande Keçeci, Çağlar Maçkalı, Tülay Sarıca, Sahir Tamer, Eşref Pişirici, Pınar Uslu, Özgür Günay, Hasan Ataman, Erkan Erkoç, Gökhan Olcay, Ali Nihat Yavşan, Volkan Eliaçık, Murat Ateş, Mahmut Işık ve Tamer Yılmaz rol alıyor. Müzisyenler: Ümit Bayraktar, Andaç Ulutaş, Azelya Melis Erol, Sertaç Koyuncu. Halk ise; Tuba Tazebaş, Göktürk, Arıkan, Ömer Kutlu, Berk Yaparel, Barış Dizer, Emre Yurttakalın, Orkun Huylu, Aziz Aydoğmuş, Bahadır Arslantekin “Bilime baskı yapılmalı mı? Baskı hangi nedenlerle yapılır bilime? Bilimin amacı ne olmalıdır? Toplumsal gelişme için kahramanlara muhtaç mıyız? Epik-diyalektik tiyatronun kuramcısı Brecht usta “Galilei’nin Yaşamı” adlı oyununda, tarihi bir kişilikten yola çıkarak bu sorunların yanıtını arıyor.”

Ali Berktay’ın yazdığı, Ayşe Emel Mesci’nin yönetmenliğini yaptığı “KERBELA” ÇAYYOLU CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİ’nde 23- 26; 30 ve 31 Aralık tarihlerinde seyirciyle buluşacak. Oyunun dekor tasarımı Murat Gülmez’e, giysi tasarımı Hale Eren’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, müziği Tahsin İncirci ve koreografisi Ayşe Emel Mesci’ye ait oyunda; Alpay Ulusoy, Alper Tazebaş, Aysel Çakar Kara, Cüneyt Arif Soysalan, Erdinç Gülener, Ersin Ayhan, Gül Gökçe, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Leyla Gülener, Nihat Hakan Güney, Nurtekin Odabaşı, Osman Nuri Ercan, Oya Odabaşı, Ötüken Hürmüzlü, Rengin Samurçay, Selçuk Özdoğan, Serdar Kayaokay, Umut Karadağ, Volkan Benli, Sinem Çekerek, Tahsin Murat Demirbaş, Murat Kerim Ateş, Aysun Töngür, Gökçen Eroğlu, Saliha Elvan Özkanlı, Pınar Yüksel, Halis Işık, Umut Özkan, Özgür Ertem, Atilla Kılıç, Hülya Yıldız, Deniz Gökçe Kayhan, Tuba Erkan Tazebaş, Zeynep Bakkalcı, Sanem Gamze Gülşen, Erkan Erkoç, Bülent Yıldız, Çağlar Maçkalı, Özgür Günay, Gamze Arslan, Furkan Çelebi, Gamze Özlem Tezbaşaran, Doruk Erdal, Dilan Can, Melek Erdem, Okşan Dede, Efe Çetinel, Ayten Şık, Şafak Ceylan, Saffet Yürükel rol alıyor. Orkestra da ise Tahsin İncirci, Halis Işık, İlke Türkdoğan, Hüsnü Kızılöz, Seda Yaldız, Tarlan Gazanferoğlu, Artemis Sis Balkız, Cüneyt Tayyip Balkız, Muhsin Kurbani, Gülay Ülgentürk, Sertaç Koyuncu, Taylan Kırıcı ve Arzov Kurbani görev alıyorlar. “Kerbela”, İslamiyet’in kuruluşunda varolan demokratik öğelerin yok edilmesine, Hilafet’in saltanatlaşıp, doğunun klasik devlet yapılanmasına (nemrutlaşmasına) ve şeriatın bu saltanat – devlet anlayışının resmi doktrini haline gelmesine, din kisvesi arkasında, inançların yerini çıkarların almasına duyulan tepkinin ve direnişin öyküsüdür.

ŞİNASİ SAHNESİ’nde Pervin Ünalp’in yazdığı, Nesrin Üstkanat’ın yönetmenliğini yaptığı “GEÇ KALANLAR” adlı oyun 1-5 ve 8-12 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor tasarımı Işın Mumcu, giysi tasarımı Sevgi Türkay, ışık tasarımı Osman Uzgören tarafından hazırlanan oyunda; Füsun Günuğur, Levent Şenbay, Dilara Keyf Günüç, Deniz Alver Çamlıdağ rol alıyor. “Geç kalanları göstermek istiyoruz… Yolun başında olanlar gecikmesin diye… Çok fazla zamanımız yok. Hemen, şimdi, şu anda söylenmeli ve yaşanmalı… Ne söylenecekse… Ne yaşanacaksa… Seyircimize mesajımız basit aslında. “hayat ‘seni seviyorum’ demeyi erteleyecek kadar uzun değil”… Hepsi bu…”

Ulviye Karacanın yazıp yönettiği “KÜÇÜK BİR MUCİZE” adlı çocuk oyunu 6 ve 13 Aralık tarihlerinde ŞİNASİ SAHNESİ’nde izlenebilecek. Dekor ve giysi tasarımı Funda Karasaç’a, ışık tasarımı Kazım Öztürk’e, müziği Can Atilla’ya, dans – koreografi’si Yener Turan’a, kukla ve mask tasarım-uygulaması Ulviye Karaca-İlhan Ateş’e ait oyunda; Zuhal Taşar Gökhan, Engin Özsayın,  Eray Eserol, Cem Balcı, Selma Bayraktargi, Acan Ağır Aksoy, Ayla Kaymak, Banu Gülsüm Güngör İnal, Celal Murat Usanmaz, Eda Hakoğlu, Emel Özdaş Aydın, Handan Kılıç, Hülya Yıldız, Sema Borhan, Tuba Erkan Tazebaş, İpek Gürol, Sertaç Teker, Bahadır Tecimen ve Birgül Altunkaynak rol alıyor. “Kelebeğin doğuşuyla ilkbahara uyanan zarkanatlıların bir yandan kendi aralarında yaşadıkları çekişmeler, bir yandan doğanın acımasızlığı karşısında verdikleri yaşam mücadelesi kukla ve mask tiyatrosuyla mercek altındadır.”

Behiç  Ak’ın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu’nun yönettiği oyun “TEK KİŞİLİK ŞEHİR” 29, 30, 31 Aralık tarihleri arasında ŞİNASİ SAHNESİ’nde izlenebilecek. Oyunun dekor ve giysi tasarımı Işın Mumcu’ya, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na ait. Oyunda Cüneyt Mete, Devrim Yakut, Benian Dönmez, Merve Gül, Melih Duran ve Halit İlker Altan rol alıyor.  Oyun: Teknolojinin ve bireyselleşmenin oluşturduğu tek kişilik dünyaların eleştirisi. “Aileler artık tek kişilik mi? Teknoloji yazın üşümemizi, kışın terlememizi mi sağlıyor? Artık hayat bir takım kurslara gitmekten ibaret mi? Ekonominin kötüye doğru gittiğini havanın ve suların temizlenmesinden anlayabilir miyiz? İnsanlar sırf kendi çıkarları için mi intihar ediyor? Şehirler şehir dışına mı taşınıyor? Küsmek kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir mi? Kendimizi en yalnız hissetmediğimiz anlar, yalnız kaldığımız anlar mı? Kendinize gülebilirsiniz ama kendinizi gıdıklayabilir misiniz? Kandırılması en kolay canlılar erik ağaçları mı?”

Cem Günen’in yazdığı, Semih Sergen’in yönetmenliğini yaptığı  “HÜNKAR VE MİMAR” adlı oyun KÜÇÜK TİYATRO’da 1-6 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor tasarımı Sertel Çetiner, giysi tasarımı Fatma Görgü, ışık tasarımı Mehmet Yaşayan, müziği Can Atilla tarafından hazırlanan oyunda, Semih Sergen Orhan Özyiğit, ve Handan Kılıç’in rol aldığı oyuna Rüştü Asyalı sesiyle renk veriyor. “Beş yüz sene önce bir gece… Cihan Mimarı Koca Sinan ve dört kıtaya hükmeden Kanuni Muhteşem Süleyman sarayın has odasında bir araya gelir. Şeyhzade Mustafa’nın başını vuran adil Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcı, bu kez de Şehzade Bayezit’in başının üstünde dolanmakta ve Kanuni’nin aklı Fatih yasasında, kalbi Hürrem Sultan’a verdiği sözdedir. Tarihe malolmuş bu iki insan, SANAT, SALTANAT, SİYASET, ŞİİR; YAZGI ve AŞK gibi pek çok şeyden konuşurlar ve akıl sahibi Koca Sinan, Kanuni’nin vicdanına seslenir. Oyun, Mimar Sinan’ın da Sultan Süleyman’ın da hiç beklemediği bir şekilde sonlanır.”

Robin Hawdon’ın yazdığı, Özcan Özer’in çevirdiği, Hakan Çimenser’in yönettiği “ŞAHANE DÜĞÜN” 8-13 Aralık tarihleri arasında KÜÇÜK TİYATRO’da izlenebilecek. Dekor tasarımı Işın Mumcu’ya, giysi tasarımı Gülümser Erigür’e, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na ait olan oyunda; Meltem Baytok, Okan Şenozan, Tolga Çiftçi, Aslı Kılan, Hülya Gülşen Irmak, Pervin Ünalp rol alıyor.; “Evlilik… Her genç insanın hayali… Beyaz gelinlik, çiçekler, kutlamalar, balayı… Ancak, damat kutlamaya düğünden bir gece önce başlarsa ne olur?”

Angela Savelli’nin yazdığı ve yönettiği Durdu Kundakçı’nın dilimize çevirdiği “DON GİOVANNİ VE UŞAĞI PUNCİNELLA” adlı oyun 15-19 Aralık tarihleri arasında KÜÇÜK TİYATRO’da sahnelenecek. Oyunun, dekor tasarımı Elena İvanova, giysi tasarımı Hakan Dündar, ışık tasarımı Zbigniew Wichlacz tarafından hazırlandı. Bestesi Nicole Piovani’ye, müzik düzeni Can Atilla’ya ait olan oyunda; Suat Karausta, Tolga Tekin, Serap Engin, Murat Özgen, T. Tolga Tecer, Zeynep Yasa ve Ebru Uysal paylaşıyor. Orkestra’da ise: Hatice Ayşe Ediz, Ayşegül Yaylalı, Yaprak Oktay,  Soner Özer, Ahmet Ediz Şekercioğlu, Ceyhun Anıl, Fırat Akarcalı, Ertuğ Torun görev alıyor. “Don Giovanni’nin Binlerce Yüzü: Kültürlerin Kesişmesi” etkinliği, kültürel anlamda zengin Don Giovanni (Don Juan) karakterinin üzerine kurulu çağdaş bir tiyatro yapıtı.”

*18 Aralık 2009 Cuma günü KÜÇÜK TİYATRO’da prömiyer yapacak olan Carlo Collodi’nin yazdığı, Guglielmo Papa’nın uyarladığı ve yönettiği  “PİNOKYO” adlı çocuk oyununu Füsun Ataman Berke dilimize çevirdi. 20, 23, 24, 27, 30 ve 31  Aralık  tarihlerinde izlenebilecek olan oyunun dekor tasarımı Hakan Dürdar – Sinan Yardımedici, giysi tasarımı Ceren Karahan, ışık tasarımı Osman Uzgören tarafından hazırlandı. Nusret Çetinel, Mertcan Semerci, Eren Oray, Hasan Ekinci, Yunus Çakıroğlu, İnanç Konukçu, Yeliz Erülgen, Sine Eteke, Gülay Gürbayram, Kubilay Karaburçak, Halil Akarsu ve İbrahim Korumaz rol alıyor.  “ Dünyaca ünlü çocuk romanı Pinokya’dan uyarlanan oyunda, dünyaya kukla olarak gözlerine açan Pinokyo’nun, gerçek bir çocuğa dönüşmek yolunda yaşadığı serüven anlatılmaktadır.”

*KÜÇÜK TİYATRO’da  22 Aralık Salı günü prömiyer yapacak olan Refik Erduran’ın yazdığı, Tansu Aytar’ın yönetmenliğini yaptığı “KAHRAMANLAR ÖLDÜMÜ” 23-26; 29-31 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor tasarımı Güven Öktem’e giysi tasarımı Fatma Görgü’ye, ışık tasarımı Burhanettin Yazar’a ait olan oyunda: Meral Niron, Erkan Alpago, Orkide Çivicioğlu, Pelin Dikmenoğlu, Nemci Çavdarlı ve Faruk Günuğur rol alıyor. “ Yitirilmiş değerler sisteminin getirdiği zaaflar… Güçlü medyanın sistem içinde öğüttüğü insanlar… “karanlıklar içinde bir kibritseniz etrafı aydınlatmak için kendinizi yakar mıydınız?…”

AKÜN SAHNESİ’nde Suat Derviş’in yazdığı, Gülriz Sururi’nin oyunlaştırıp, yönettiği “FOSFORLU CEVRİYE” müzikali 1-5 ve 29-31 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor tasarımı Hakan Dündar, giysi tasarımı Fatma Görgü, ışık tasarımı Yakup Çartık, besteler Atilla Özdemiroğlu, şarkı sözleri Gülriz Sururi, müzik direktörü Kemal Günüç, dans düzenini Özden Aktürk’ün yaptığı oyunda; İsmet Numanoğlu, Ali Hakan Beşen, Engin Özsayın, İclal Karaduman, Kader İlhan, Feray Darıcı, Zeynep Aytek Metin, Uğur Çavuşoğlu, Nermin Uğur, Dara Tan,  Deniz Baytaş, Mert Okutan, Osman Özyurt,  Murat Kızıl, Erman Koç, Volkan İsmail Duru, b. Şafak Ermiş, F. Aylin Tez, Yeliz Erülgen, Diler Öztürk, Ömer Comba, Handan Tok Kaya,  Gülay Gür Bayram, Eylem Türkmen,  Dilek Mengi, Mehmet Onur Atbaş,  Kubilay Karaburçak, Emrah Özdemir, Pınar Berkmen, Kenan Kara,  Orkestrada İse; Kemal Günüç, Zafer Gökçer, Fahrettin Ünal, Mehmet Haluk Kılıç, Atilla Kılıç, Mehmet Acemoğlu, Selçuk Ovalı, Şenzelita Aykanat, Ayşegül Yaylalı, Ayşegül Duran, Melda Sak, Yiğit Dirik ve Mehmet Ünal rol alıyor. Oyunumuz “kah güldürüp kah hüzünlendirerek, karakol, mahkeme, hapishane, Barba’nın meyhanesi, eski kantocu yeni randevucu bilge Sümbül Dudu’nun evinde geçen olayları müzikal formatında” anlatılır. Hayata sonsuz derecede bağlı olan Fosforlu Cevriye, yıldızını kaymasın diye gökyüzüne çakmak isterken, hayat ona ne sürpriz hazırlıyor.

“KELOĞLAN-KELEŞOĞLAN” adlı çocuk oyunu 6, 20 ve 27 Aralık tarihlerinde AKÜN SAHNESİ’nde küçük izleyicilerimizle buluşacak. Ulviye Karaca’nın yazıp – yönettiği oyunun dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, giysi tasarımı Melike Başkan’a, ışık tasarımı Zeynel Işık’a, kukla ve mask tasarımı Ulviye Karaca ve İlhan Ateş’e, müziği Kemal Günüç’e, dans düzeni Yener Turan’a ait. Hasan Gökhan Olcay, Gerçek Özkök Akdemir, Hilal Tümenkan, Ü. Bahadır Tunç, Umut Kılınç, Berk Yaparel, Deniz Balkan, Fırat Aygün, Edip Tüfekçi, Gülizar Oltulu, Redife Zerener, Pınar Gökalpsezer, Ümit Bayraktar, Barış Dizer, Meltem Müge Tekeli, Serkan Yenice, Orkun Huylu, Emre Yurttakılın, ve Rıza Eliaçık’ın rol aldığı oyunda;  Sofranın Sultanı’nı Ergün Uçucu, Dev’i Sinan Pekinton, Keloğlan’ın sesi’ni ise Edip Tümenkan seslendiriyor. Oyun; 7 yaş ve üstü çocuklar için hazırlandı. Telif geliri Serebral Palsili Çocuklar Derneğine bağışlanan oyun; “Sıradan bir hayatın içinden çıkıp birden sıra dışı olaylar yaşamaya başlayan Keloğlan’ın hayata ve olaylara bakışı değişir, kendi içindeki dinamikleri fark eder. Artık o eski tembel Keloğlan gitmiş, yerine kendine güvenen, aklını kullanan ve insanları olumlu yönde etkileyen bambaşka bir Keloğlan gelmiştir.”

AKÜN SAHNESİ’nde Turgay Nar’ın yazdığı, Laçin Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı “GİZLER ÇARŞISI” 8-12 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor tasarımı Turgut Kocaman, giysi tasarımı Ceren Karahan, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu, müziği Mert Atabey tarafından hazırlanan oyunda; Ali Hakan Beşen, Uğur Çavuşoğlu, Nezih Işıtan, Mehmet Gürkan, Halil Akarsu, Yaprak Onat, Pınar Sesveren, Sanlı Baykent, Elif Çelikcan, Gülay Gür Bayram, Ajan Ağır Aksoy, Mevlüt Ebter, Birce Birsel Çağlar, İnan Yılmaz, Elif Aykanat, Hüseyin Yunus Çakıroğlu, Celal Murat Usanmaz, Müge Buket, Nimet İrem Güler, Emel Özdaş Aydın, Muzaffer Doğukan Özman, Mehmet Onur Atbaş, Gökhan Koçak, Pınar Berkmen, İsmet Tamer ve  İpek Öykü Üstün rol alıyor. Oyun, “modern dünyanın ve onun barındırdığı insanlığın alegorisidir. Kendine, insan olma haline bile yabancılaşan umutsuzca maddenin peşinde sürüklenen insanların, kendinden ve insanca olan her şeyden uzaklaşması anlatılmaktadır. Hep masalın ve sözlü kültürün hem de yazılı kültürün varlık alanlarında gezinmektedir. Çoğu arkaig anlamlar taşıyan semboller, hem doğu’nun hem batı’nın dünyasından seçilmiştir.”

* 15 Aralık  Salı günü AKÜN TİYATROSU’nda  prömiyer yapacak olan Nihat Asyalı’nın yazdığı, Bozkurt Kuruç’un yönettiği “ RAB ŞEYTANA DEDİKİ” adlı oyun 16-19 ve 22-26 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor tasarımı Güven Öktem, giysi tasarımı Esra Selah, ışık tasarımı Zeynel Işık, müziği Cem İdiz ve dans düzeni Cihan Yöntem tarafından hazırlanan oyunda: Buğra Koçtepe, Sinan Pekinton, Durukan ordu, Fatma Öney, Serhat Elifer, Dilber Evrim Alev Bağcı, Gülden Çelen, Hakan Töngülüs, Nurcihan Ergün, Ozan Hikmet Özcan, Özlem Sayın, Perran Vurdum, Alican Güçoğlu, Ecmel İs, Yağızhan Danış, Yusuf Ozan Demirbaş, Serap Odabaşı ve Seral Uygun’un rol aldığı oyunun orkestrası ise  Ayşe Gülüm Sürmen, Fethi Günçer, Zafer Gerdanlı, Gökhan Över’den oluşuyor.

ALTINDAĞ  TİYATROSU’nda İnanç Yılan’ın yazdığı Cem Emüler’in yönetmenliğini yaptığı “ANAM BACIM AVRADIM” 1-5; 8-12; 29-31 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor tasarımı Hakan Dürdar’a, giysi tasarımı Esra Selah’a, ışık tasarımı Zeynel Işık’a ve müziği Cem İdiz’e, dans düzeni İhsan Bengier’e ait oyunda; Alev Buharalı, Adnan Erbaş, Şirin Ergüven, Gürkan Görbil, Süheyla Gürkan, Cem Balcı, Berna Konur, Sedat Keçeci, Zuhal Taşar, Erdinç Doğan, Selma Bayraktargil, Mehmet Ali Toklu rol alıyor. Orkestrada ise: Osman Kurtuluş, Fethi Günçer, Şenel Dirik, Fuat Turan, Umut Osman Gündüz. “Kadına karşı ayrımcılık ve aile içi şiddet konusu, müzikal kabare üslubuyla işlenmektedir.”

W.Shakespeare’nin yazdığı, Emel Bala Gürel’in uyarladığı, Cahit Çağıran’ın yönettiği çocuk oyunu  “BİR YAZ MASALI” 6 ve 13 Aralık tarihlerinde küçük izleyicilerle ALTINDAĞ TİYATROSU’nda buluşacak. Dekor tasarımı Günnur Orhon’a, giysi tasarımı Funda Karasaç’a, ışığı Osman Uzgören’e, müziği Can Atilla’ya, dansları Özden Aktürk’e ait olan oyunda: Gülay Akman Şar, Sedat Keçeci, Hülya Dizmen Yücel,  Nihal Tercan, Mehmet Gürkan, Yaprak Onat, Begüm Şahin, Kerem Paşaoğlu, Erman Koç, Ali Yoğurtçuoğlu,  Ömer Eryiğit, Hüseyin Yunus Çakıroğlu, Dağıstan İnanç Konukçu, Hasan Ataman, Teoman Tenikeci, Filiz Uysal, Zeki Tüzün, Müge Uyan  rol alıyor. “William Shakespeare’in “Bir Yazdönümü Gecesi Rüyası” adlı yapıtından çocuklar için uyarlanan oyun, özellikle ilk gençlik (9-12 yaş) dönemine seslenir. Oyun 7’den 77’ye zevkle izlenebilecek bir masal atmosferi içinde ‘aşk’ temasını ele alır. Sevdiği ile evlenemeyen genç aşıklar, çareyi perilerin büyülü ormanına kaçmakta bulur. Ancak şakacı perinin büyüsü yanlış işleyince işler sarpa sarar. İster peri olsun, ister insan aşkın önündeki engeller hep aynıdır. Aşıklar bu engelleri aşarken, aşkın sadece oyun ya da masal olmadığını anlayarak olgunlaşır.”

“UÇURTMANIN KUYRUĞU” 15-20 ve 22-27 Aralık tarihleri arasında ALTINDAĞ TİYATROSU’nda sanatseverlerle buluşacak. Savaş Dinçel’in yazdığı, Hakan Çimenser’in yönettiği oyunun dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, giysi tasarımı Nalan Türkoğlu’na, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na, müziği Can Atilla’ya ait. Oyunda; Olcay Kavuzlu ve Mithat Erdemli rol alıyor. “İntiharın eşiğindeki bir adamın çocukluğu ve yetişkinliği arasındaki bölünmüşlük ile yüzleşmesini anlatan oyun, çocukluk zamanında yitirilen bir uçurtmanın geride bıraktığı umudu gözler önüne sermektedir.”

75. YIL SAHNESİ’nde, Ulviye Karaca’nın yazıp yönettiği ve kukla tasarımını İlhan Ateş ile birlikte hazırladığı “KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ” adlı çocuk oyunu 1, 4, 6, 8, 11, 13, 15, 18, 22, 25, 27, 29 Aralık tarihlerinde küçük sanatseverler ile buluşacak. Dekor ve giysi tasarımı Aytuğ Dereli, ışık tasarımı Zeynel Işık, müziği Can Atilla, dans düzeni ise Yener Turan tarafından hazırlanan oyunda; Ezgi Koç, Serdar Uğurlu, Sebilay Yoldaş, Füsun Demirden, Alev Arslan, Havva Didem Uzel, Erdal Karakurt ve Ferhat Alkuş rol alıyor.“Annesinin iş hayatına atılmasıyla kendini yalnız hisseden küçük kız, büyük annesini ziyaret ederken hayatın içinden geçer.”

MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ’nde, Harun Özer’in yazıp – yönettiği çocuk oyunu “ÇİRKİN PRENSESLE ŞİŞKO PRENS” 2, 3, 6, 9, 10, 13, 16, 17, 20, 23, 24, 27, 30 ve 31 Aralık tarihlerinde izlenebilecek. Dekor tasarımı Ceren Karahan’a, giysi tasarımı Esra Selah’a, ışık tasarımı Kazım Öztürk’e, müziği Umut Asil’e, dans düzeni ise Maral Cerenoğlu’na ait olan oyunda; Çağlar Maçkalı, Demet Bölükbaşı, Eda Yılmaz Yener (Serap Doğan), Orhan Özyiğit, Şeyda Akova, Aylin Akın, Erengül Öztürk, Mahir Kat, Meltem Erden, Erkan Erkoç,  ve Sibel Yıldırımlı rol alıyor. “Ya bir gün paylaşacağımız meyve kalmazsa”

İRFAN ŞAHİNBAŞ ATÖLYE SAHNESİ’nde Ahmet Önel’in yazdığı, Mehmet Ege’nin yönettiği  “DERBİ YA DA DARBE” adlı oyun 2, 3, 5, 9, 10, 12, 23, 24, 26 Aralık tarihlerinde aynı sahnede izlenebilecek. Dekor tasarımı Suar Şeylan’a, giysi tasarımı Günnur Orhon’a, ışık tasarımı Osman Uzgören’e, müziği Can Atilla’ya ait olan oyunda: Neşet Erdem, Ahmet Erkut, Edip Tümerkan, Meltem Keskin Bayur, Volkan Özgömeç, Teoman Gülen, İlhan Kantarcı, Tolga Tuncer, Filiz Gaye Alacacı, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Cezmi Gökalp ve Pervin Balcı rol alıyor.

Güngör Dilmen’in yazdığı, Ayşe Emel Mesci’nin yönettiği “KURBAN” İRFAN ŞAHİNBAŞ ATÖLYE SAHNESİ’nde 16, 17, 19 Aralık tarihlerinde izlenebilecek. Dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, giysi tasarımı Nalan Türkoğlu’na, ışık tasarımı Zeynel Işık’a, müzik-ritim Okay Temiz’e, mask tasarım ve uygulama İlhan Ateş’e ait oyunda, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Ahmet Teoman Gülen, Ahmet Erkut, Miraç Aronat Erbil, Rengin Samurçay, Ötüken Hürmüzlü, Serkan Özay, Taylan Kırıcı, Hüseyin Şen, Halis Işık, Saliha Elvan Özkanlı, Sevinç Koçak Yıldız, Gökçen Eroğlu, Özgür Ertem, Bülent Yıldız, Onur Uysal, Birol Tezcan, Hülya Yıldız, Furkan Çelebi, Gamze Özlem Tezbaşaran, Efe Çetinel ve Ufuk İlgen  rol alıyor. “Kurban adlı oyun tam bir Anadolu Tragedyası örneği olup, kadın sorunu ekseninde bir insanlık dramını evrensel bir tema haline getirmiştir. Bu çok yönlü insan manzarası bağrında tarihin çağlarını bir arada yaşatan ve cemaat tarzında varoluş ile bireyin özgürleşmesi arasındaki geçit noktasında bulunan Anadolu toprağının çerçevesine tam olarak oturmaktadır.”

  İRFAN ŞAHİNBAŞ ATÖLYE SAHNESİ’nde  30 ve 31 Aralık tarihlerinde Çetin Altan’ın yazdığı, Yunus Emre Bozdoğan’ın yönetmenliğini yaptığı “ISLIKÇI” izlenebilecek. Dekor tasarımı Sertel Çetiner, giysi tasarımı Funda Çebi, ışık tasarımı Kazım Öztürk, müziği Fatih Veli Ölmez, dans düzeni İhsan Bengier tarafından hazırlanan oyunda; Şahin Ergüney, Meliha Savaş, Oktay Dal, Mehmet Akay, Emre Erçil, İlyas Zeki Karaca, Erdal Karakurt, Ezki Koç, Füsun Demirden, Dilara Gürdere, Alev Arslan, Güven Türkmen ve Ferhat Alkuş rol alıyor. Oyunda, “modern dünya olarak nitelendirilen çağda bile, maddi değerlere ulaşmak için insanı hiçe sayan, insanı ezen bir sistemin, son derece akıllı bir biçimde inşa edildiği, ortak çıkarlar doğrultusunda davranan insanların, kimseyi düşünmeden hareket ettiği, bu yapıya çomak sokan herkesin rahatlıkla suçlanabileceği bir mekanizmanın varlığı tartışılmaktadır.”

Proje yönetimini Mustafa Avkıran ve Övül Avkıran yaptığı, metnini Şirin Aktemur Toprak’ın yazdığı, dekor ve giysi  tasarımı’nı Ali Cem Köroğlu,  ışık tasarımını Yüksel Aymaz’ın yaptığı “EX-PRESS” adlı oyun 1, 4, 6, 8, 11, 13 Aralık tarihlerinde STÜDYO SAHNE’de seyircilerle buluşacak. Benian Dönmez, Seher Devrim Yakut, Erdal Küçükkömürcü, Murat Çıdamlı, , Roza Erdem, Servet Pandur, Yıldan Dirik (Ud), Haluk Derinöz (kanun) rol aldığı oyun; “Bir vagona sıkıştırılmışlar, doğudan batıya gidiyorlar. Geldikleri yer belli, dilleri, dinleri, kültürleri belli. Geldikleri yerden dışarı çıkmışlar, tamamiyle bırakmışlar sahip oldukları herşeyi, geride bırakmışlar. Penceresiz, ışıksız, havasız, gitmek istedikleri yeri bilerek, gittikleri yeri bilmeden gidiyorlar, havasız. Yanlarına aldıkları bavullarıyla, bavulların içine koyduklarıyla gidiyorlar. Bavullara sığdırılmış geçmişleriyle, doğunun kültürünü taşıyarak belleklerinde, batıya gidiyorlar. Korkarak gidiyorlar, umuda… kendilerini beklemeyen batıya gidiyorlar. Doğudan korkan, doğudan gelenlerden korkan batıya. Batıya gidiyorlar yalnız, bir başına. Kaderleri ortak insanlarla birlikte, nereden geldikleri belli, yapmak istedikleri belli, nereye gidecekleri belli değil, kendilerini emanet ettikleri insanların insafına bırakmışlar.

Trene bindikleri yer ex oldu onlar için, onlar da ex oldular vatanlarına.Her yolculuk gibi bu yolculuk da zor olacak, yolda kalanlar olacak. Katılanlar olacak, yeni şarkılar, yeni danslar, yeni hikayeler eklenecek eski hikayelere, ne kadarı gerçek ne kadarı kurmaca olduğunu bilmediğimiz hikayelere…

Doğudan Batıya yürüyor onlar, dünyanın ikiz kara parçalarına,

İkizlerin ortak dilini bulmaya, bu dille birbirlerini korumaya. Bu yolculukta onlar o dili Doğu’dan alıp Batı’ya götürmeye ve gelirken Batı’dan alıp Doğu’ya getirmeye gidiyorlar. Bu dil küçük bir yol hediyesi olacak, hepimize, iyi günlerde…”

Nikolay Vasiliyeviç Gogol’un yazdığı, Sylvie Luneau ve Roger Coggio’nun uyarladığı “BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ” adlı oyunu Coşkun Tunçtan dilimize çevirdi. Proje tasarım ve yönetmenliğini Cem Emüler’in üstlendiği oyun; 15, 18, 20, 22, 25, 27 ve 29 Aralık tarihlerinde STÜDYO SAHNE’de izlenebilecek.  Dekor ve giysi tasarımı Sertel Çetiner’e, ışık tasarımı Seyhun Ayaş-Zeynel Işık’a, müzik ve ses efekt tasarımı Tayfun Gültutan’a ait oyunda; Erdal Beşikçioğlu rol alıyor. “Adım adım deliliğe giden, yaşadığı gerçeklerle baş edemeyen bir adamın hatıra defteri…”

Güner Sümer’in yazdığı, Olcay Poyraz’ın rejisörlüğünü yaptığı  “HÜZZAM” ODA TİYATROSU’nda 1-5; 29-31 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor  tasarımı Ethem Özbora, giysi tasarımı Yıldız Köse, ışık tasarımı Mehmet Yaşayan tarafından hazırlanan oyunda; Maral Üner rol alırken, sesler: Kaya Akarsu, Yıldıral Akıncı, Ayşe Akınsal, Orhan Aral, Mehmet Atay, İstemi Betil, Muammer Çipa, Nurşim Demir, Erdoğan Göze, Değer İmsel, Erol Kardeseci, Gönül Orbey, Nihal Türkmen, Baykal Saran ve Günaydın Yaltırak’a ait. “Toplumsal değişmeyle zaman, bir buldozer gibi gelip geçecek”

* ODA TİYATROSU’nda 8 Aralık  Salı günü prömiyer yapacak olan,   Hatice Meryem’in yazdığı, Funda Mete’nin derlediği ve yönettiği  “SİNEK KADAR KOCAM OLSUN BAŞIMDA BULUNSUN” adlı oyun 9-12 ve 15-19 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor tasarımı Ceren Karahan, giysi tasarımı Günnur Orhon, ışık tasarımı Zeynel Işık tarafından hazırlanan oyunda: Devrim Öney, Elvan Eker, Gülçin Yaşaroğlu ve Gonca Erçil Rol alıyor.

ODA TİYATROSU’unda Zeynep Kaçar’ın yazdığı, Ünsal Coşar’ın yönettiği “KREM KARAMEL”, 22-26 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek. Dekor tasarımı Hakan Dündar’a, giysi tasarımı Funda Karasaç’a, Işık tasarımı Osman Uzgören’e ait olan oyunda Servet Pandur rol alıyor. “Gerçek durumla sanal olan durumun iç içe geçtiği bir anlatımla, her şeyin sahte olduğu bir dünyada, bir kadın gerçeklere karşı tek başına… Kadını içinde bulunduğu durumdan kurtaracak bir çıkış yolu var mı?”

Your browser may not support display of this image. Your browser may not support display of this image.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.