23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Bakırköy Belediye Tiyatroları Yaz Sezonunu Okuma Tiyatrosu ile Sürdürüyor
Bakırköy Belediye Tiyatroları Yaz Sezonunu Okuma Tiyatrosu ile Sürdürüyor

Bakırköy Belediye Tiyatroları Yaz Sezonunu Okuma Tiyatrosu ile Sürdürüyor

Bakırköy Belediye Tiyatroları perdelerini yaz aylarında da kapatmayacak. Dünya edebiyatına ait klasik tiyatro metinlerinden oluşturduğu bir seçkiyi ‘BBT Okuma Tiyatrosu’ kapsamında seyircisi ile buluşturuyor. Dramaturji yönetmenliğini Ceren ERCAN’IN üstlendiği Proje; gerek kuruma repertuar bağlamında geniş bir bakış açısı sağlamak, gerekse de seyirciyi, dünya tiyatrosunun seçkin klasikleriyle buluşturmak amacını taşıyor.

İnsanlık tarihi boyunca baskıcı iktidarların gündelik hayata müdahale biçimlerine odaklanarak oluşturulan seçkide yer alan ilk üç metin;  , Sophokles’in eseri ‘Antigone’ ,  Aiskhylos’un yazdığı ‘Zincire Vurulmuş Prometheus’ ve  Shakespeare’den  ‘III. Richard’.

28-39-30 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan ilk okuma Füruzan Aydın’ın yönetmenliğinde gerçekleştirilecek olan Antigone metni.  Yasayı; insan iktidar ilişkisi ekseninde tartışan Antigone adalet kavramını sorguluyor.

Okuma Tiyatrosu kapsamında gerçekleştirilecek olan ikinci etkinlik Ağustos’un ilk yarısında seyirci ile buluşacak. Turgay Mercan’ın yöneteceği Zincire Vurulmuş Prometheus. Tanrıların kurmuş olduğu düzene başkaldırarak ateşi çalan ve insanlara veren Prometheus’un  hikayesi tragedyanın eksenini oluşturmaktadır.

III. Richard metninin okumasını  ise Erol Ozan Ayhan yönetiyor. Shakespeare’in tarihi oyunları arasında yer alan III. Richard;  iktidarını sürdürmek ve istediklerini elde etmek için gücünü en karanlık işlerde kullanmaktan sakınmayan III. Richard karakterini merkeze alıyor.

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın repertuar politikası  dahilinde sezon içinde de farklı temalarla devam ettirilmesi planlanan okuma tiyatrosu etkinliği seyirci ile ücretsiz olarak buluşacaktır.

 

Okuma Tiyatrosu;   BBT Yunus Emre Kültür Merkezi Bahçesi ‘nde  (9.Kısım Ataköy İstanbul),

Ve saat  21.00’ de başlayacaktır.

 

Bilgi için    0212 414 96 47- 48

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.