23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Bakırköy Belediye Tiyatroları Yeni Sezona Hazırlanıyor
Bakırköy Belediye Tiyatroları Yeni Sezona Hazırlanıyor

Bakırköy Belediye Tiyatroları Yeni Sezona Hazırlanıyor

Bakırköy Belediye Tiyatroları 2014-2015 tiyatro sezonunu iki yeni oyunla karşılamaya hazırlanıyor.

BBT’nin yeni oyunlarından ilki Shakespeare’in ölümsüz eseri Romeo ve Juliette. Mehmet Birkiye’nin yönettiği oyunun dekor tasarımı Barış Dinçel’e, hareket düzeni Alpaslan Karaduman’a, kostüm tasarımı Sadık Kızılağaç’a, müzikleri Tolga Çebi’ye, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait. Oyunda Gülce Uğurlu, Mert Asutay, Ali Rıza Kubilay ve Burak Dur başlıca rolleri üstleniyorlar.

İtalya’nınVeronakentinde iki düşman ailenin çocukları birbirlerine aşık olur. Bir maskeli baloda tanışan Romeo ve Julliette kendilerini imkansız bir aşkın içinde bulurlar. Oyunda genç aşıklar; büyük tutkuların doğurduğu şiddetli bir sona doğru yuvarlanırlar. Mehmet Birkiye sahnelemesinde genç aşıklar yerine yetişkin bir çifti tercih ederek ‘tutku’nun doğasını tartışmaya açıyor. Dört oyuncunun tüm rolleri oynadığı oyun, karnavalı andıran atmosferi içinde komedi ve trajediyi buluşturuyor.

Bu sezon seyirci ile buluşacak ikinci oyun ise George Orwell’ın aynı adlı romanından Peter Hall’un sahneye uyarladığı ‘Hayvan Çiftliği’. Orwell’ın totaliter rejimleri eleştiren eseri, hayvanların yönetimi insanlardan devrim yoluyla aldıkları bir çiftlikte geçiyor. Hayvanlar, inançla kurmaya çabaladıkları bu yeni sistemin gün geçtikçe kurbanı haline geliyorlar. Emrah Eren’in yönettiği kara komedi türündeki müzikal; Orwell’ın anı ve denemelerini de esas alarak madencilerin, lağımcıların ve hizmetçilerin dünyasına uzanan farklı bir Hayvan Çiftliği yorumu. Orwell’ın hayvanlarla kurduğu masalsı evren, geçmişin ve bugünün ezilen insanlarının gerçekliğiyle iç içe geçiyor.

Hayvan Çiftliği’ni yöneten Emrah Eren, oyunun dekor tasarımı Barış Dinçel’e, kostümleri Sadık Kızılağaç’a, koreografisi Cihan Yöntem’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, dramaturjisi Ceren Ercan’a ait. Müzik direktörlüğünü Tolga Çebi’nin üstlendiği oyunda başlıca rolleri Levent Tülek, Alican Yücesoy, Esra Ruşan, Cihan İnan Bekar, Ali Aziz Çölok, Esra Pamukçu, Gözde Ayar üstleniyor.

ROMEO VE JULIET     Yeni Oyun

YAZAN: William SHAKESPEARE

YÖNETEN: Mehmet BİRKİYE

ÇEVİREN: Özdemir NUTKU

 

İtalya’nın Verona kentinde iki düşman ailenin çocukları birbirlerine aşık olur. Bir maskeli baloda tanışan Romeo ve Juliet  kendilerini imkansız bir aşkın içinde bulurlar. Oyunda  genç aşıklar; büyük tutkuların doğurduğu şiddetli bir sona doğru yuvarlanırlar. Mehmet  Birkiye sahnelemesinde genç aşıklar yerine yetişkin bir çifti tercih ederek  ‘tutku’nun doğasını tartışmaya açıyor. Dört oyuncunun tüm rolleri oynadığı oyun, karnavalı andıran atmosferi içinde komedi ve trajediyi buluşturuyor.

11,18,24 Ekim saat 20.30’da,    19 Ekim saat  15.30’da  Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

SOKAK KIZI İRMA

Yazan ve Yöneten  Haldun DORMEN

Oyun; Beyoğlu’nun dar, karanlık arka sokaklarından birinde geçer. Suçun kol gezdiği bu sokakta fahişelik yaparak geçimini sağlayan İrma, kazandığı tüm parayı belalısına götürmektedir. Civardakilerin tümü gibi İrma ve belalısının da uğrak mekanı olan Efkarlılar Kafesi’ne, bir gün Çaylak Metin adında toy bir genç gelir. İrma ile Metin arasında bir yakınlaşma olur. Ancak bu ilişki arka sokakların kurallarına pek de uymamaktadır. Birbirine aşık olan bu genç çift, ilişkilerini sürdürebilmek için kendi meşreplerince çözüm yolları ararlar. Fakat işler umdukları gibi gitmeyecektir.

23 ve 30 Ekim  saat 20.30’da  Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

 

KAÇ BABA KAÇ

Yazan: Ray COONEY

Çevirenler: Haldun DORMEN – Kemal UZUN

Yöneten: Haldun DORMEN

‘Kaç Baba Kaç’; kirli geçmişin en umulmadık anda nasıl ortalığa saçılabileceğini gözler önüne seren bir komedi.Doktor David Morgan oldukça gergindir, kariyerinin en önemli sunumlarından birini yapmaya hazırlanmaktadır. Kariyerinin dönüm noktasını belirleyecek olan sempozyumun başlamasına oldukça kısa bir zaman kalmıştır. Morgan konuşmasının provasını yaptığı esnada geçmişten hiç beklenmedik bir misafir çıkagelir…

25 ve 31 Ekim  saat 20.30’da  Müşfik Kenter Sahnesi’nde

AZİZCE

(AZİZ NESİN’DEN KISA OYUNLAR)

Yazan  Aziz Nesin

Yöneten  Murat Karasu

‘Bir İnsan Başı Üstüne Üç Sesli Üzünç’, ‘Sen Gara Değilsin’ , ‘Bir Kadın İçin Düet’ ‘Yaşasın Kavuniçi’ Nesin’in bugün de güncelliğini koruyan dört  kısa oyunu. Toplumsal olarak çatışma yaşayan kesimleri, taraf tutmadan yansıtma konusunda yazarın gösterdiği ustalık tüm oyunların ortak noktası.  Oyunların tümü Nesin’in kendine has mizahından izler taşıyor.

08, 16,22 ve 31 Ekim  saat 20.30’da  Turhan Tuzcu Sahnesi’nde

 

KÜLHANBEYİ MÜZİKALİ

Yazan: Ülkü AYVAZ

Yöneten: Kemal BAŞAR

 

Osmanlı İmparatorluğu’nun son demleri. II. Abdülhamit sarayda; yani yangın derinde… Gelişime ve ilerlemeye kapalı istibdat döneminin toplum üzerindeki baskısının şiddetle hissedildiği bir dönem…

Tulumbacıların, kabadayıların renkli hayatlarını anlatırken dönemin panoramasını çizen şarkılı, atışmalı, danslı ve eğlendirici oyun, çürümüş devlet zihniyetinin, vurguncu anlayışın topluma verdiği zararı eğlendirici bir biçimde  gözler önüne seriyor.

17 Ekim  saat 20.30’da, 26 Ekim saat 15.30’da   Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

ŞİŞMAN DOMUZ

Yazan          Neil LaBute

Çeviren  Nilüfer Şaşmazer

Yöneten        Kadriye Kenter

 

Günümüz Amerikan Tiyatrosu’nun en önemli oyun yazarlarından olan Neil Labute, ‘Şişman Domuz’da

keskin bir mizah duygusu içinde ön yargıları sorguluyor. Şişman Helen ile yakışıklı ve zıpır bir genç olan Tom arasında başlayan ilişki kısa bir sürede iki taraf için de zorlu bir mücadeleye dönüşür.

09, 10,15,24 ve 29 Ekim  saat 20.30’da  Turhan Tuzcu Sahnesi’nde

GÜNEŞİN ÇOCUKLARI (07-12 yaş)

Yazan: Gülten KARLI

Yöneten: Aytekin ÖZEN

 

Günebakan çiçekleri, onlara annelik yapan Güneş’in ülkesinde, arkadaşları ile beraber bereketli ve mutlu bir hayat sürerlerken Karanlık Efendi çıkagelir.  Günebakanları macera ve para vaadiyle kendisinin hükümranlık sürdüğü ülkeye çağırır. İki  küçük  günebakan bu çağrının büyüsüne kapılarak Karanlık Efendi’nin peşine takılırlar. Karanlık Efendi’nin ülkesinde yaşadıkları tüm maceralar onların özgürce sürdürdükleri  yaşamlarını her an daha da kısıtlamaktadır. İki küçük afacanın Karanlıklar Ülkesi’nden kurtulmanın yolunu bulmaktan başka çareleri kalmaz.

19 Ekim  saat 11.00’de Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

 

ÜÇ KUŞ KARDEŞ (07-12 yaş)

 

YAZAN: Manuel Shöbel

ÇEVİREN: Sibel Arslan Yeşilay

YÖNETEN: Gülce Uğurlu

 

Üç kuş kardeş, bir sabah uyandıklarında yuvalarının sular altında kalmaya başladığını görürler. Henüz uçamayan yavru kuşlar için tek çare annelerini beklemektir. Su ise gittikçe yükselmektedir. Anneleri bir süre sonra uçarak yetişir. Ancak  selde yıkılmak üzere olan yuvalarını kurtarmaya onun da gücü yetmez. Anne kuşun şimdi yapabileceği tek şey yavrularını teker teker batmakta olan yuvadan kurtarmaktır. ‘Üç Kuş Kardeş’ yolculuk ve değişim etrafında örülmüş ‘büyümek’ üzerine müzikli bir masal.

25 ve 29 Ekim  saat 11.00’de Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

(BBT)  Bakırköy Belediye Tiyatroları

Yunus Emre Kültür Merkezi  9. Kısım Ataköy   Tel  0212 414 96 47-48   gişe   0212 661 38 94-95

                  Bilet Fiyatları tam 6 TL,      indirimli ve  çocuk oyunu 4 TL      www.bakirkoy.bel.tr

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.