23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / “Bir Anadolu Evliyası: Sultan Onar” Onar Köyü’nde Sahneleniyor!
“Bir Anadolu Evliyası: Sultan Onar” Onar Köyü’nde Sahneleniyor!

“Bir Anadolu Evliyası: Sultan Onar” Onar Köyü’nde Sahneleniyor!

İsmail Kaygusuz’un yazıp Yetkin Yüksel’in yönettiği “Bir Anadolu Evliyası: Sultan Onar” oyunu Malatya’nın Arapgir ilçesine bağlı Onar Köyü’nde 31 Ağustos 2014 Pazar günü saat 10.30’da sahnelendi.

Yeni Tiyatro Dergisi’ne bağlı İstanbul Yeni Tiyatro (İSYET) tarafından yaz ayı boyunca çalışılan oyun için tiyatronun genel sanat yönetmeni Y. Doç. Dr. Erbil Göktaş şunları söyledi: “İsmail Kaygusuz Anadolu tarihine farklı açılardan bakan bir yazarımız. Kaygusuz’un araştırmalarını ve diğer oyunlarını daha önce okumuştum; ancak doğduğu köy olan Onar Köyü’nün kuruluşunu, tarihsel perspektifi içerisinde söylencelerden ve çeşitli anekdotlardan yararlanarak anlatmasını çok ilginç buldum. Zaman zaman Kaygusuz’un da katıldığı dramaturgi çalışmaları sonucunda oyunu sahnenin olanakları içerisinde izleyicinin de rahat alımlayabileceği bir seyirlik halinde ele aldık. Dünya promiyerini Onar Köyü’nde yapmamız da bence tarihsel açıdan çok önemli. Onar Köyü’nden bir yazarın, Onar Köyü’nü anlattığı ve ilk gösterimi Onar Köyü’nde yapılmış olması bir çok ilkleri içinde taşımasının yanı sıra, yıllardır yapılan Onar Köyü Şenlikleri’nde bir tiyatro oyununun ilk kez sahnelenmesi de mutluluk verici. Başta Onar Köyü Derneği başkanı sayın Mehmet Ali Tanrıvermiş olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerine ve katkı sunanlara çok teşekkür ederim. Sezon boyunca İstanbul’un çeşitli sahnelerinde sahneleyeceğimiz Sultan Onar oyunu vesilesiyle tiyatronun tüm Anadolu köylerinde yaygınlaşmasını diliyorum.”

Oyunda Sultan Onar rolünü Bulut Güneş, Şeyh Bahşiş’i Ali Hocaoğlu, Ana Sultan’ı Sakine Karaali, Gül Bacı’yı Yelda Özdeş canlandırıyor. Diğer rollerde Buğra Alkan, Halil Kaygun, Selim Alper Duman, Özkan Altun bulunuyor. Efektlerini Hüseyin Emre Şen’in, müziklerini Gamze Yılmaz’la Özkan Altun’un düzenlediği oyunun dans düzenini ise Y. Doç. Dr. Bedirhan Dehmen yaptı.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.