24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Bursa’da Festival Coşkusu Başladı
Bursa’da Festival Coşkusu Başladı

Bursa’da Festival Coşkusu Başladı

Bu sene ikincisinin düzenlendiği ‘Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’ Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde kortej yürüyüşü ile başladı.

Kortej öncesi Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni düzenlendi. Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nin önünde gerçekleştirilen kutlamalar birbirinden farklı etkinliklerle gün boyu devam etti.

Bursa Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen festivalin açılışına çok sayıda yerli ve yabancı tiyatro topluluğu katılırken vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Ömer Naci Topcu yaptığı açılış konuşmasında, Balkan Ülkelerinin kardeşlik seslenişini Bursa’dan tüm dünyaya Devlet Tiyatroları aracılığıyla duyurmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik tiyatronun barışa ve kardeşliğe vurgu yapan misyonunun ‘Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’ ile bir kez daha hayat bulduğunu söyledi.

Bursa’nın geleneksel Türk tiyatrosu açısından önemini de vurgulayan Birecik, şöyle konuştu;

“Tiyatromuzun gelenekten beslenen damarı için Bursa ayrı ve özel bir yere sahip. Geleneğini ve geçmişini yok sayan hiçbir anlayış nasıl ki geleceğini sağlam temellerde kuramazsa gelenekten beslenmeyen tiyatro da suni ve halktan kopuk olmaya mahkumdur. Bu yüzden biz ‘Karagöz ve Hacivat’ı yalnızca turistik bir simge olmaktan çıkarmanın gereğine inanıyoruz. Geleceğin tiyatro dinamiği ‘Karagöz ve Hacivat’ın karşıtlığından beslenip, onların ebedi dostluğuna vurgu yapmak zorunda. Biçimler dönüşebilir ancak öz her zaman zor oluşur; ancak asla kaybolmaz. Bizim Balkanlarla ilişkimiz de hep böyle olmuştur. Pek çok zorluk yaşanmış olmasına rağmen halklar arasındaki kadim dostluk destanlar yazdırmıştır.”

Festivalin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve festivale katılanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Bursa Vali Yardımcısı Mehmet Vedat Müftüoğlu, ‘Gecen yıl ilkini yapmış olduğumuz Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivalinden aldığımız güçle bu sene ikincisini yaptık. Biz biliyoruz ki tiyatro bir okul, tiyatro hayatın ta kendisi. Birbirimizi anlayacaksak birbirimize hoşgörü, barış ve kardeşlik mesajları vereceksek en büyük alan bu sahne. Onun için de yarın çocuklarımıza bu kültürü aktarmazsak eğer barışçıl bir toplum yerine kavgacı bir toplum yaratırız diye düşünüyorum. Tiyatro seven insanın savaştan ve kavgadan yana olması mümkün değil. İnsani değerleri en üst seviyeye çıkaran, 5 duyumuzu birden kullanmamıza ve geleceğe dönük sentezler yapmamıza yardımcı olan tiyatro sanatçılarını da buradan şükranla anmak istiyorum.’ dedi.

Açılış konuşmalarının ardından festival İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun ‘Eğer Bu Bir Film Olsaydı’ oyunu ile perdelerini açtı.

20 gün boyunca sürecek festivale Türkiye, Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Romanya, Kosova ve Bulgaristan ülkeleri katılıyor.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.