6 Temmuz 2022, Çarşamba
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Devlet Tiyatroları 2011 Uluslararası Tiyatro Festivallerine Hazırlanıyor
Devlet Tiyatroları 2011 Uluslararası Tiyatro Festivallerine Hazırlanıyor

Devlet Tiyatroları 2011 Uluslararası Tiyatro Festivallerine Hazırlanıyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, 2011 yılın’da Adana, Konya, Ankara, Trabzon ve Antalya Devlet Tiyatroları’nın evsahipliğinde gerçekleştireceği Uluslararası Tiyatro Festivallerinin ön çalışmalarını sürdürüyor.

Genel Müdür Lemi Bilgin başkanlığında Dış İlişkiler ve Festivaller Biriminin koordinasyonunda festival yapan illerin tiyatro müdürlerinin katılımıyla başlatılan çalışmalarla, gelenekselleşen uluslararası tiyatro festivallerinden: 27 Mart – 30 Nisan 2011 tarihleri arasında Adana’da “13. Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali”; 14 – 24 Nisan 2011 tarihleri arasında Konya’da “4. Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali”; 25 – 30 Nisan 2011 tarihleri arasında Ankara’da “7. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”; 1 – 15 Mayıs 2011 tarihleri arasında Trabzon’da “12. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali”; 17 – 30 Mayıs 2011 tarihleri arasında ise Antalya’da “2. Devlet Tiyatroları Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali”   gerçekleştirilecek.

“Yerli ve yabancı eserlerle Türk toplumunun genel eğitimini, yurt ve güzellik sevgisini, dil ve kültürünü yükseltmek, Türk Tiyatrosu’nun yurt içinde gelişmesini ve yaygınlaşmasını, yurt dışında tanıtılmasını sağlamak, Türkçe’yi en güzel şekilde seslendirmek, Türk kültürünü benimseyerek temel değerler üzerinde doğru yargılara varmasını sağlamak; sanat ve estetik duygusunu geliştirmek” amaçları doğrultusunda yerleşik sahnelerdeki temsillerin yanısıra yurtiçi ve yurtdışı turneleri düzenleyen, festivallere katılan, ulusal ve uluslararası festivaller düzenleyen Devlet Tiyatroları’nın; 2010 yılında düzenlediği yukarıda adı geçen festivallere; 26 değişik ülkeden 46 farklı grup 52 değişik oyunla katılırken; Devlet Tiyatroları, özel tiyatrolar ve belediye şehir tiyatrolarının 29 değişik oyunla katılımı ile 169 temsil verilmiş olup temsilleri 86.647 sanatsever izlemiştir.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.