24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Devlet Tiyatroları Bosna’dan Ödülle Döndü
Devlet Tiyatroları Bosna’dan Ödülle Döndü

Devlet Tiyatroları Bosna’dan Ödülle Döndü

‘Eğer Bu Bir Film Olsaydı’ İki Ödüle Layık Görüldü

İstanbul Devlet Tiyatrosu, “14’üncü Uluslararası Bosna Drama Festivali” kapsamında gittiği Bosna-Hersek’ten ödülle döndü.

Almir Imsireviç’in yazdığı, Bilge Emin’in dilimize çevirdiği ve yönettiği İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Eğer Bu Bir Film Olsaydı”, Bosna-Hersek’in Zenica şehrinde düzenlenen festivalde ‘Jüri Büyük Ödülü’ ve ‘Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik, Bosna ile kurduğumuz ilişkinin yüzlerce yıl öncesine dayanan bir gönüldaşlık ilişkisi olduğunu belirterek, tarihin çizdiği sınırlar değil, kültürlerin kaynaşma noktasını belirleyen sınırların önemli olduğunu söyledi.

“Bizim için Bosnalı bir yazarın oyununu oynamak ve Bosna kuşatmasının ilk kez bizim sahnelerimizde anlatılmasını sağlamak bir acıya ortak olmak kadar değerliydi” diyen Birecik konuşmasını şöyle sürdürdü:

“3,5 yıllık kuşatmanın tüm Balkan coğrafyasında yarattığı derin izler tiyatro estetiği ile sahneye taşındı. Devlet Tiyatrosu’na Bosna Hersek’te gösterilen ilgiden dolayı tüm yetkililere teşekkür ediyor, Boşnak halkıyla kültürel ve sanatsal ilişkilerimizin giderek artmasını temenni ediyorum.”

“Eğer Bu Bir Film Olsaydı” adlı oyunun yönetmeni Bilge Emin ise yaptığı açıklamada, oyunun yazarı olan ve kuşatmayı yakından yaşayan Almir Imsireviç’in oyunu ilk sıradan izlediğini ifade ederek, Bosna’da yaşayan insanların acılarını sahneye taşıdıklarını ancak izleyenlerin nasıl tepki vereceği konusunda bir stres yaşadıklarını söyledi.

Oyun sonunda stresin sevince ve gurura dönüştüğünü söyleyen Emin, “Seyircilerle sohbet ettiğimizde yaşadığımız durum çok güzeldi. Yaşadıkları kuşatmaya geri döndüklerini ve yaşananları tekrar gördüklerini söylediler. Sonunda çok gurur duydum. Devlet Tiyatroları adına çok güzel bir şey. Çünkü bu oyunun iyi ya da kötü olmasıyla ilgili bir şey değil, yani yaşanılan gerçeği doğru ve duyarlı yansıtabilmek önemliydi bizim için. Bunu başardığımızı da seyircilerin gözyaşlarından ve duydukları hüzünden anlayabiliyoruz” dedi.

Verilen ödüllerin çok değerli ve önemli olduğunun da altını çizen Emin, “Yarışmalı bir festival olduğu için tabi ki bir beklentiyle gitmiştik. Bizim oyunumuzun konusu da Bosna dramı olduğu için böyle bir beklentimiz vardı. ‘Jüri Büyük Ödülü’ tüm konuları kapsadığı için çok önemli. ‘Jüri Özel Ödülü’ ise Bosna dramını yayma amaçlı oyunlara verilen bir ödül. Doğal olarak o ödül de bizim için çok önemli” diyerek sözlerini sonlandırdı.

İzleyenlerin gözyaşlarına hakim olamadığı oyun, Bosna kuşatması sırasında dünyanın umursamaz tavrıyla karşı karşıya kalan Boşnak halkın öyküsünü anlatıyor.

Oyunda; Burak Şentürk, Mine Tüfekçioğlu, Burak Altay, Gönen Aykaç, Barış Bağcı, Berk Sezenler ve Emre Yeşilöz rol alıyor.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.