23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne A. Nejat Birecik Atandı
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne A. Nejat Birecik Atandı

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne A. Nejat Birecik Atandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni genel müdür olarak Birecik’i vekâleten bu göreve atadı. Nejat Birecik, 22 Ekim 2014 Çarşamba günü erken saatlerde makama gelerek görevine başladı.

Nejat Birecik kimdir?

A. Nejat Birecik, 1963 yılında İskenderun’da doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle ilk ve orta öğretimine Karabük’te başladı. Daha sonra İskenderun Anadolu Lisesi’nde eğitimimi tamamladı. Liseye giderken tiyatroya gönül verdi ve tiyatro okumaya karar verdi. Ankara, İstanbul Konservatuvarlarına girmeye çalıştı. Ankara Konservatuar sınavlarına girdi. Ardından 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro lisans eğitimine başladı.

Yıldız Kenter, Haldun Dormen, Güngör Dilmen gibi tiyatrocuların öğrencisi oldu. 1990 yılında  İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1990-1991 yılları arasında Tiyatro Stüdyosu’nun kuruluşunda yer aldı, ardından Dormen Tiyatrosu’nda yaklaşık 5 yıl, ağırlığı fars türü oyunlarda olmak üzere görev yaptı. 1996 yılında kısa süreliğine ABD’ye gitti. Daha sonra televizyon dizilerine başladı. 2000 yılında Kenan Işık’ın davetiyle İstanbul Şehir Tiyatroları’na girdi. 2004 yılında genel sanat yönetmeni yardımcılığı ve yönetim kurul üyeliğine seçildi. Kocaeli Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda da genel sanat yönetmeni olarak çalıştı. 2007-2009 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini vekâleten yürüten Birecik, 2009 yılında asaleten atandı ve 2012 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Stratejist Müşavir görevini, daha sonra TRT Kültür Başdanışmanı görevini yerine getirdi.

2014 yılının Ekim ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Nejat Birecik’i vekâleten Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atadı.

2008’de Kocaeli B.B. Şehir Tiyatroları’nda sahnelediği Rita adlı oyunla Direklerarası En İyi Reji Ödülü’nü aldı.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.