6 Temmuz 2022, Çarşamba
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Devlet Tiyatroları Sezonu Açtı!

Devlet Tiyatroları Sezonu Açtı!

İlk temsiller:

suclu-yurekler1 Ekim 2008 Perşembe günü Beth Henley’den Aclan Büyüktürkoğlu’nun dilimize çevirdiği ve yönettiği “Suçlu Yürekler”in Şinasi Sahnesi’ndeki prömiyeri ile yeni sezona perde açan Ankara Devlet Tiyatrosu’nda:
Altındağ Tiyatrosu: Teodor Kasap’tan Doç. Dr. Mustafa Özcan’ın günümüz Türkçesine uyarladığı Münir Canar’ın yönettiği “Pinti Hamit”in prömiyeri ile 3 Ekim’de; Oda Tiyatrosu: Patrick Süskind’ten Hale Kuntay’ın dilimize çevirdiği Metin Belgin’in yönettiği “Kontrabas”ın prömiyeri ile 3 Ekim’de; Akün Sahnesi: Sadık Şendil’in yazdığı Kazım Akşar’ın yönettiği “Kanlı Nigar” ile 4 Ekim’de; Stüdyo Sahnesi: Jean-Pierre Gos’tan Tülin Bumin’in dilimize çevirdiği İlham Yazar’ın yönettiği “Tavandaki Kuş”un prömiyeri ile 7 Ekim’de; 125.Yıl Çayyolu Tiyatrosu:İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Çayhane” ile 8 Ekim’de; Küçük Tiyatro: Mario Fratti’den Özcan Özer’in dilimize çevirdiği, Yunus Emre Bozdoğa’nın yönettiği “İhanet”in prömiyeri ile 10 Ekim’de; Büyük Tiyatro: Turan Oflazoğlu’nun yazdığı Şakir Gürzumar’ın yönettiği “Genç Osman”ın prömiyeri ile 14 Ekim’de; İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi: Ö.V. Harvath’dan Seçil Honeywill’in dilimize çevirdiği John Burgess’in yönettiği “Kasimir ve Karoline”in prömiyeri ile 15 Ekim’de; perdelerini açtı.

Van Devlet Tiyatrosu Kültür Merkezi Sahnesi’nde perdeler 4 Ekim’de “Çılgın Dünya” adlı oyunun prömiyeri ile açıldı. Lope de Vega’dan Adalet Cimcoz’un çevirdiği oyunun rejisörü Barış Erdenk.

İstanbul Devlet Tiyatrosu: Şişli Cevahir Sahnesini, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Suçlu Yürekler” ile 7 Ekim’de açarken; Harbiye Kenter Tiyatrosu Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Özgür Yalım’ın uyarlayıp yönettiği “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” adlı oyunun prömiyeri ile 28 Ekim’de açıldı.

İzmir Devlet Tiyatrosu’nda perdeler: Ahmet Mithat Efendi’den Türel Ezici’nin uyarladığı Levent Suner’in yönettiği “Felatun Bey ve Rakım Efendi”nin 7 Ekim’de Konak Sahnesi’ndeki prömiyeri ile açılırken; Karşıyaka Oda Tiyatrosu, G. G Del Tore’den Hale Kuntay’ın çevirdiği Laçin Ceylan’ın yönettiği “Delil Yetersizliği” adlı oyunun prömiyeri ile 14 Ekim’de; Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi, Orhan Kemal’den Ersan Uysal’ın uyarladığı Murat Atak’ın yönettiği “Üç Kağıtçı”nın prömiyeri ile 18 Ekim’de yeni sezonun ilk temsilini verdi.

Adana Devlet Tiyatrosu: Sabancı Kültür Merkezi Samed Behrengi’nin yazdığı, Reha Bilgen’in uyarladığı ve M. Şekip Taşpınar’ın yönettiği “Küçük Kara Balık” adlı çocuk oyunu ile 8 Ekim’de açıldı. Aynı sahne’de yeni oyun “Barış” ise 14 Ekim’deki prömiyeri ile sanatseverleri kucakladı. Aristophanes’ten Azra Erhat’ın çevirdiği oyunu Kemal Kocatürk uyarladı ve yönetiyor.

Antalya Devlet Tiyatrosu; Yeni sezonun ilk temsilini Ömer Seyfettin’in yazdığı Hikmet Temel Akarsu’nun uyarladığı Selim Gürata’nın yönettiği “Asilzadeler” adlı oyunla Haşim İşcan Kültür Merkezi Sahnesi’nde 8 Ekim’deki prömiyeri ile ortaya çıkardı.

Trabzon Devlet Tiyatrosu; yeni sezonu Atapark Haluk Ongan Sahnesi’nde, “Troyalı Kadınlar” adlı oyunun prömiyeri ile 9 Ekim’de açtı. Euripides’ten J.P. Sartre’nin uyarladığı oyunun rejisörü Mehmet Atay.

Erzurum Devlet Tiyatrosu 9 Ekim’de Corlo Goldoni’den Rekin Teksoy’un çevirdiği, Hakan Yavaş’ın yönettiği “İki Efendinin Uşağı” adlı oyunun prömiyeri ile yeni sezona perde açarken; Konya Devlet Tiyatrosu aynı tarihte “Bayazıt” adlı oyunun prömiyeri ile sezonun ilk temsilini verdi. Jean Racine’in yazdığı, Başar Sabuncu’nun çevirip uyarladığı, süpervizörlüğünü Tomris Çetinel’in üstlendiği oyunun rejisörü Bengisu Gürbüzer Doğru.

Sivas Devlet Tiyatrosu da 9 Ekim’de prömiyer yapmış olan “Aslan Asker Şvayk” ile yeni sezona girdi. Jaroslav Hasek’ten Selehattin Hilav’ın dilimize çevirdiği oyunun rejisörü Münir Canar.

Bursa Devlet Tiyatrosu yeni sezona; Vasıf Öngören’in yazdığı Abdullah Ceran’ın yönettiği “Asiye Nasıl Kurtulur” adlı oyunun 10 Ekim’de AVP Sahnesi’ndeki prömiyeri ile girdi.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Orhan Asena Sahnesi’nde ilk temsil 16 Ekim’de “Ceza Kanunu” adlı oyunun prömiyeri ile gerçekleşti. İ. Ahmet Nuri’nin yazdığı Yılmaz Öğüt’ün günümüz Türkçesine çevirdiği oyunun rejisörü Volkan Özgömeç.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.