6 Temmuz 2022, Çarşamba
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Devlet Tiyatrolarına “Çirkin” Karalama
Devlet Tiyatrolarına “Çirkin” Karalama

Devlet Tiyatrolarına “Çirkin” Karalama

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun 2 Ekim’de  prömiyer yapan ve o tarihten beri 49 temsil yaparak izleyiciden ve eleştirmenlerden son derece olumlu eleştiriler alan “Çirkin” adlı oyunumuza karşı bir karalama ve linç kampanyası başlatılmış olmasından üzüntü duyuyoruz.    Dünyaca ünlü Alman yazar Marius von Mayenburg’un yazdığı oyun bugüne kadar pek çok dile çevrilerek dünyanın saygın tiyatrolarında izleyiciyle buluşmuştur. Oyun özünde çağımızda insanın geldiği noktayı keskin bir kara mizahla eleştirmekte ve herkesin yaşadığı toplumu ve kendisini sorgulamasını hedeflemektedir.

Bir oyun içinde pek çok düşünce tez ve karşı tez taşır. Tiyatromuzun en önemli misyonlarından biri de toplumda, dünyada olanları doğru ve yanlışıyla gözler önüne sererek, halkı eleştirel düşünceyle tanıştırmaktır. Ancak oyunun bağlamından kopartılmış sahnelerinin ve repliklerinin cımbızlanıp kamuoyuna servis edilerek konusunun ve mesajının çarpıtılması, ne yazık ki genelde sanat camiasını, özelde kurumumuzu kamuoyu önünde zor duruma sokma suiniyeti taşımaktadır. Kamuoyunu yansız ve doğru habercilikle bilgilendirmenin tüm basın ve medya kuruluşlarının asıl görevi olduğunu düşünüyor, çarpık ve yanlı haber anlayışıyla tiyatronun ve kurumumuzun önünü tıkamaya kalkanları şiddetle kınıyor ve bu üzücü durumun kısa sürede telafi edileceğini umuyoruz.

Oyununun konusuna gelince; Çirkin insanların fiziksel özelliklerine göre değerlendirildiği, güzelliğin başarının olmazsa olmaz ilk şartı olarak nitelendirildiği günümüz toplumuna ilginç bir eleştiridir. Günün birinde tüm dünyanın imreneceği bir güzelliğe sahip olan birinin kariyerinin, eşi ile ilişkilerinin, sosyal yaşamının ve prensiplerinin bundan ne derece etkilenebileceğini gösteren oyun, her şeyin dış güzellikle ölçüldüğü bir dünyada, iç güzelliğin hükmünün nasıl da yok olacağını anlatmaktadır.

İSTANBUL DEVLET  TİYATROSU MÜDÜRLÜĞÜ

 

Hakkında admin

Biyografik Bilgi

Yoruma kapalı.