6 Temmuz 2022, Çarşamba
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / “DİLEK” Bir Türkü Müzikali 29-30 Ekim’de Kocaeli Sabancı’da

“DİLEK” Bir Türkü Müzikali 29-30 Ekim’de Kocaeli Sabancı’da


“Ayrι yaşadιğι eşini sokak ortasında öldürdü… Ankara Aydιnlιkevler’de bir kadιn, ayrι yaşadιğι eşi tarafιndan sokak ortasında vurularak öldürüldü.”

“Bir baba kaçırılarak tecavüze uğrayan kızını kabloyla boğarak öldürdü. Cinayet, babanın genç kızın kaybolduğunu polise bildirmesiyle ortaya çıktı.”

dilek tiyatro oyun
 Dünyada hemen her gün, başka başka isimlerde, başka başka kentlerde kadınlar öldürülüyor.  Pek çok kadının en temel hakkı olan “yaşam hakkı” “namus gerekçesiyle” yok ediliyor. Biz mi farketmiyoruz, yoksa kadınlara karşı bir soykırım mı var?
 
Ne yazιk ki bu örnekleri çoğaltmak, her gün yeni kadιn ölümlerini eklemek mümkün.
Namus cinayetlerinin dini, ιrkι, ülkesi, milliyeti olmadιğι halde niye bu kadar popüler, kim bu ölümlerden kâr ediyor? Dünyanın dört bir köşesinde birbirini tanιmayan binlerce erkek neden bu konuda hemfikirler…
Tiyatro RAST’ιn yeni projesi, töre cinayetlerini konu alan bir halk operasι: “DİLEK”
genç bir kιzιn trajik hikayesi…

Ailesinin seçtiği damat adayι ile evlenmek istemeyen Dilek‘in başka biriyle yaşadιğι masum aşk ortaya çıkar. Toplumsal geleneklerin ve yaşadιğι çevrenin baskιsιyla, Dilek seçmeye zorlanιr; ya gösterilen damat adayι ile evlenecek, ya da aile meclisi tarafından gereken yapılacaktır. İnanç, töre, gelenek, aile, akrabalar arasιnda masum bir aşkι ayakta tutmaya çalιşan genç bir kιzιn öyküsü. Celil Toksöz Anadolunun otantik ezgilerini (Uzunhava, Hoyrat ve Barak) modern güftelerle  ve Selim Doğru’nun düzenleme ve besteleriyle Opera biçiminde  yeniden yorumluyor.

BASINDA ÇEŞİTLİ ZAMANLARDA OYUNUN KONUSUYLA İLGİLİ HABERLER


“14 yaşındaki Nuran Halitoğulları, aile meclisi kararıyla, babası tarafından telle boğularak öldürüldü.”

20 haziran 2007
“Amsterdam polisi gece Pakistanlι bir ailenin evine baskιn yapιyor. Aldιğι ağιr darbelerle ölmek üzere olan 24 yaşιndaki bir genç kιzι ölümden  kurtarıyor.Pakistanlι üvey babanın kιzιnι öldürmek isteyişinin nedeni, kιzιn hintli bir gence aşιk olması.”

22 haziran 2007
“Hollanda’nιn Delft şehrinde Fas’lι 38 yaşιnda beş çocuklu Aisa el Yakhlifi koca dayağιna dayanamayıp evden kaçιyor; yakιnlarιnιn ikna söylemlerine uyup evine dönen kadιn çocuklarιnιn gözleri önünde kocasιnιn bιçak darbeleriyle öldürülüyor.”

25 Haziran 2007
“Hollanda’nιn Alkmaar şehrinde 24 yaşιndaki Zeynep Boral hukuk fakültesindeki sιnavιna giderken, Alkmaar tren garιnda , ayrιldιğι eski eşi tarafιndan sιrtιndan ve başιndan vurularak öldürülüyor. Eski eş daha sonra bir mermi de kendi başιnda patlatιyor.”

7 Subat 2005
“Berlin’de beş yaşιnda bir çocuk annesi Hatun Sürücü, 18 yaşιndaki erkek kardeşi tarafιndan vurularak öldürülür. Gerekçe: Kendisini mütemadiyen döven zorla evlendirildiği amcasιnιn oğlundan ayrιlιp, kendine yeni bir yaşam kurma isteği.”

“İngiltere’de Iraklι Hesnu Yones’in boğazι babasι tarafιndan ekmek bιçağι ile kesildi. Gerekçe:Hristiyan (İngiliz) bir arkadaşιnιn olmasι.”

“İsveç’te yaşayan  Fadime Şahindal (26) babasι tarafιndan öldürülür. Babasι, “Kιzιm Avrupalι olmuştu, kültürümüzü unuttu, İsveçli bir erkek arkadaşι vardι.” diyordu.

“Ağustos 2006.
 İtalya’nın Sarezzo kenti. Pakistanlι Hina Saleem , babasι, amcasι ve eniştesi tarafιndan öldürülür. Hina, Pakistan’daki amcaoğluna görücü usuluyle verilmiştir, ama kalbine yenik düşmüş ve bir İtalyan gencine aşιk olmuştur. Sonuç: Boğazι kesilerek öldürüldü.”

Yazan ve Yöneten: Celil Toksöz
Müzik yönetim: Cebrail Kalın, Selim Doğru
Yönetmen yardımcısı: Senem Cevher
Müzik kompozisyon: Cebrail Kalın, Selim Doğru
Dramaturgi: Onur Cebe
Rap Sözleri: Sibel Altınbaş, Selim Doğru, Celil Toksöz
Kostüm ve Sahne Tasarımı: Claude Leon
Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
Işık Uygulama: İbrahim Aymaz
Koreografi: İbrahim Aymaz
Oyuncu ve solistler:  Çiğdem Çiftçi – Emre Kızıl –Erkan Tekci – Gülseven Medar – Mehmet Emin Yalçınkaya – Mehmet Taylan Ünal – Mesut Erenci –  Murat Şener  – Şafak Pala – Vural Tantekin
Enstrümanlar
Mey, Zurna, Kaval: Cebrail Kalın
Bağlama, Cümbüş: Mehmet Yalgın
Perküsyon: Uğur Göregen (Hogir)
Bas Gitar: Abdullah Şakar
Asistanlar: Ani Cebe  – Ersin Çakmak – Kübra Kaptan – Sibel Akdeniz
Danışmanlar: Renate van der Zee – Melih Duygulu – Mehmet Gündüz
Fotoğraf: Bernadette Gerats
Film Dökümanter: Zara Toksöz
Süresi: 105 dk

Tiyatro RAST

Kültürlerarası bir tiyatro grubu olarak 2001 yılında Şaban Ol, Celil Toksöz ve Gert de Boer tarafından kurulan Tiyatro RAST, Hollanda Kültür Bakanlığı ve Amsterdam Belediyesinden yapısal olarak destek alıyor. Kuruluşundan bu yana sahnelediği oyunların yanı sıra farklı uluslardan oluşan gençlere yönelik tiyatro kursları ve atölye çalışmaları düzenleyen Tiyatro Rast, iki yılda bir uluslararası bir ortak yapım gerçekleştiriyor ve oyunlarını, Türkiye, Hollanda, Belçika, Fransa ve Almanya’da sergiliyor. Tiyatro Rast 2007 yılında İstanbul’da Paul Pourveur’un yazıp Şaban Ol’un çevirip yönettiği “Kuzey Işığı”yla dikkatleri çekmişti.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.