23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Dünya Tiyatroları Çocuklar İçin Başkent’te
Dünya Tiyatroları Çocuklar İçin Başkent’te

Dünya Tiyatroları Çocuklar İçin Başkent’te

 “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali Başladı”

Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen ‘Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festival’i Ankara’da başladı.

Festival açılışı kapsamında ilk olarak çocuklarla birlikte Anıtkabir’i ziyaret eden Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik, beraberindekilerle birlikte Aslanlı Yol’dan geçerek Atatürk mozolesine çelenk bıraktı.

Saygı duruşunun ardından Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Birecik deftere şunları yazdı;

“Atam, bugün küçük hanımefendilerle ve küçük beyefendilerle huzurundayız. Onların varlığı ile tutunuyoruz geleceğe. Zaten festivale dönüştürüyorlar bulundukları her yeri. Sanatın büyülü gücü Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam harcına bir kez daha taşıyor sevgiyle kurulu barış ve kardeşlik ülküsünü. Bilincimize ışık olan mirasın küçük hanımefendilerin ve küçük beyefendilerin yüreğinde yaşayacak. Saygı ve minnet duygularımla…

Anıtkabir ziyaretinin ardından festivalin açılışının gerçekleştirileceği Hamamönün’de devam eden etkinliklerde Ankaralı çocuklar doyasıya eğlenip, Hamamönü’nü panayır alanına çevirdiler.

Çok sayıda çocuğun katıldığı etkinliği, Hamamönü’nü ziyaret edenlerin yanı sıra çocukların aileleri de izledi.

Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Necat Birecik, çocukları neşeli ve cıvıl cıvıl görmenin bir baba olarak kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, “doya doya tadını çıkarın festivalin, dünyanın pek çok ülkesinden pek çok oyun getirdik siz çocuklara. Çünkü biliyoruz “oyunun” olmadığı bir dünya yaşanmaz olurdu” dedi.

Birecik çocukların tiyatroyu yaşamları boyunca hiç unutmamaları gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu;

“Çünkü tiyatro çocuklar için kendilerini özgürce ifade edebildikleri bir yer. Biz büyükler sizin kurduğunuz oyunları taklit edersek eğer dünya kır çiçekleriyle donanır. Coşkunuz, heyecanınız, merakınız biz büyüklere örnek olsun. Bayram yerine çevirin tüm dünyayı. Bizim bütün salonlarımız sizleri bekliyor. Sizler daha çok geldiğinizde daha çok gülüyor yüzümüz. Hepinizi kucaklıyorum.”

Binlerce küçük hanım ve küçük bey’in izleyeceği festivalde; Bulgaristan, Fransa, Romanya, Dağıstan, Hırvatistan, İsviçre, Slovenya, Norveç, İtalya ve Hollanda’dan 12 yabancı grup ve Türkiye’den 14 yerli grup, 9 farklı sahnede 84 temsil verecek.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.