23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Hayal Perdesi Şubat Takvimi
Hayal Perdesi Şubat Takvimi

Hayal Perdesi Şubat Takvimi

04 Şubat Çarşamba 20.00

Tiyatro Keyfi’nin 25 Kasım’da prömiyerini yaptığı yeni eseri Öykülerden Oyunlar, 4 Şubat’ta Hayal Perdesi Beyoğlu sahnesinde…

Erken kaybedenlerin öyküleri… Paramparça hikayeler… Hüzünlü, matrak, coşkulu… 

Gençlerin en sevdiği yazarlardan, Behzat Ç adlı televizyon dizisinin de senaryo yazarlarından Emrah Serbes’in öykülerinin sahneye konduğu eseri Tayfun Dinçer yönetiyor, Hakkı Ergök ve Kemal Başar oynuyor.

Eserin ışık tasarımı ülkenin en iyilerinden, özellikle büyük prodüksiyonlar ve konserlere yaptığı tasarımlarla tanınan Yüksel Aymaz’a, orijinal müzikleri ise son dönemin parlayan bestecisi Orhan Enes Kuzu’ya ait.

1985’te kaybettiğimiz Savaş Başar’ın anısına yapılan eser, onun buluşu olan formda, ancak günümüzün tiyatrosuna uygun olarak çağdaş bir yöntemle, sinema teknolojisinin olanakları da kullanılarak sahneleniyor.

Daha çok televizyon yönetmenliğiyle tanıdığımız Tayfun Dinçer’in rejisörlüğünü yaptığı eser, sahnelerimizde pek az rastlanan görsel efektleriyle dikkat çekiyor. Oyunda Devlet Tiyatrosu kökenli iki sanatçı, Hakkı Ergök ve Kemal Başar rol alıyor.

Bilet Fiyatı: 30 TL, İndirimli 20 TL

06 – 18 – 25  Şubat 20:00

SUÇ VE CEZA – YABANCI SAHNE

Dostoyevski’nin ölümsüz eserlerinden Suç ve Ceza, Hayal Perdesi Beyoğlu’nda sahneleniyor.

XIX. yüzyıl Rusya’sından tüm zamanlara ve tüm toplumlara atılan bir çığlık… Raskolnikov’un baltası kimileri için insanlığa karşı işlenmiş bir suçun, kimileri için de işlenmiş büyük suçların cezasının simgesidir.

Öldürülen, zavallı yaşlı kadın mı, yoksa sömürü ve zalimliğin ifriti mi? Katil, kendini adaletin silahı olarak gören bir narsist mi, yoksa adalete sunulan bir kurban mı?

Dostoyevski, kimi zaman Raskolnikov, kimi zaman bir fahişe, kimi zaman öldürülen yaşlı bir kadın, kimi zaman da cinayeti soruşturan bir savcının sesi olup; aslında sistemin herkese aynı yok edicilikle davrandığını gösteriyor.

Yabancı Sahne’de; Deniz Hamzaoğlu’nun uyarlaması ve yönetiminde sahnelenen Suç ve Ceza bu soruların yanıtlarını seyircinin şah damarlarında aradığı bir oyun.

Yazan: F. Dostoyevski 
Çeviren: Anzhela Barshchevskaya
Uyarlayan – Yöneten: Deniz Hamzaoğlu 
Oyuncular: Yiğit Uçan, Gülay Say, Deniz Hamzaoğlu
Müzik: Yiğit Güçlü
Yönetmen Yardımcısı: Yiğit Uçan
Kostüm Tasarım: Gülay Say 
Işık – Görsel Tasarım: Özgür Özkan Güngör 
Işık Kumanda: Doğa Demirhan 
Kondüvit: Görkem Yankın
Sahne Amiri: Elif Yüce
Fotoğraf: Eyüp Doğdu
Grafik Tasarım: Dilek Baş 
Genel Sanat Yönetmeni: Deniz Hamzaoğlu
İdari Müdür ve Org. Sorumlusu: Özgür Özkan Güngör

Bilet Fiyatı: 35TL, İndiirmli: 25 TL

09 Şubat Pazartesi 20:00

ARIZA TÜRLER – TİYATRO REA

“Sahneye dökülen düşünceler, perdeye dokunan komediyle birleşti…”

Dünya üzerinde iki arı kalmıştır; Einstein’ın arı nesli biterse kıyamet kopacağı teorisi gerçekleşmek üzeredir. Birbirine zıt bu iki arı, Kraliçe Sunayan ve İşçi Angay’ın durumunu öğrenen Hamam Böceği Çelen ve Halı Böceği Esrik, problemi çözüme mi götürecekler? Yoksa işleri yokuşa mı sürecekler? Bencil düşünen türlerin sürprizlerle dolu macerası sahnede canlandırılıyor…

Yazan & Yöneten: İlker Gümüşdere
Sahne & Kostüm Tasarım: Tuğba Eke
Afiş Tasarım: Tamer Poyraz Demiralp
Ses & Işık: Tuğba Eke
Oyuncular: Irmak Bayrakdaroğlu, Cemre Aydoğan, Ebru Akgün, İlker Gümüşdere, Yasin Sarıkaya, Yusuf Gündüz

Bilet Fiyatı: 30 TL, İndirimli: 20TL

10 – 24  Şubat 20:00

YÜKSEK DERECE – gnlev

Bir ailenin üç kuşak boyu süren trajik öyküsü olan “Yüksek Derece”, gnlev tarafından şubat ayında Hayal Perdesi Beyoğlu’nda sahneleniyor.

“Yüksek Derece” sıcaklar devam ediyor!

Sıcak.Çok sıcak.Öldürücü bir sıcak!Güneşten erimiş asfalt bir yol, yolun kenarında Sunshine Motel…Aile mirası bu motelin lobisinde sekiz insanın öyküsü kesişmektedir. 

102 no’da kalan çift uluyana dek sevişiyordur. Evlilik hayalleri kurmaktadırlar. 406 no’lu oda ayakkabılarla doludur. Bir pazarlamacı önemli bir telefon bekliyordur.303’te bir belgeselci, zamanın haritasını çıkarmaya çalışıyordur. 405’te atıyla birlikte bir kovboy… Yalnızlığa kaçıyordur.404’e ise yeni bir müşteri gelmiştir. Onu bu motele hangi rüzgarın attığı bilinmez… En güzel oda ona verilir.Bu motelden çıkmak imkansızdır. Dışarıda öldürücü bir sıcak hüküm sürmektedir artık.Yeni dünyadan etkilenmeyen ise sadece böceklerdir…Sonunda onlar bile susacaktır.

Sunshine Motel’de yaşananlar bir türlü bitemiyordur. Hayat bir rutinden ibarettir. Her şey kendini tekrarlamaktadır.

Yüksek Derece’de bir ailenin üç kuşak boyu süren trajik öyküsü anlatılmaktadır. Ama sıcaktan yaşamlar bile erimiş, her şey içiçe geçmiştir.

gnlev’in ilk yapımı olan ve 2011-2013 yılları arasında çeşitli mekanlarda sahnelenen “Yüksek Derece”, yenilenen rejisi ve değişen kadrosuyla bu kez Hayal Perdesi’nde seyirciyle buluşuyor.

Yazan, yöneten: Turgay Doğan
Müzik: Men With A Plan
Sahne konsept: Uğur Küçükdağ, Turgay Doğan
Video tasarım: Turgay Doğan, Katrin Köhler
Kostüm sorumlusu: Öykü Oktay
Yönetmen yardımcıları: Kayhan Binnetoğlu, Öykü Oktay, Cem Büyük
Teknik uygulama: Tolga Sarıaydın
Yapım: gnlev
Oyuncular: Tolga Akman, Tuğçe Aydın, Nihan Aypolat, Sarper Çelikbaş, Ömer Kavuk, Uğur Küçükdağ, Öykü Oktay, İlker Özer

“Çözümlenmesi gereken bir sorun yok, cevaplanması gereken sorular var sadece…” – Nevra Nergiz, Vogue

“Yüksek Derece’de fütürizm adrenalinizi zirveye çıkarabilir. Eğer kalbinize güveniyorsanız bu şahane oyunu kaçırmayın.” – Yaşam Kaya, MimesisSadece sahnedeki üsluplarıyla, bugüne kadar yapılmaya çalışanı bu kadar net ve cesur ortaya koyduğu için bile takdire şayan…” – İhsan Ata, Tiyatroonline

“Turgay Doğan ve Fahrenheit Yazı Ekibi iyi yazılmış, başarılı bir oyuna imza atmışlar… Yüksek Derece’nin harika yönetilmiş bir oyun olduğunu söyleyebilirim.” – Ferhat Uludere, Taraf

Bilet Fiyatı: 30 TL, İndirimli: 20 TL

 

 

12 – 19 – 26 Şubat  20.00

 

SİTE – gnlev

 

gnlev’in yeni bir rejiyle, bir yıl aradan sonra sahneye koyduğu oyunu Site’de, herşeyin mükemmel olduğu steril yaşam alanlarının karanlıkları dile getiriliyor. 

“Çimler biçiliyor. Çalılar budanıyor.
7/24 kapalı devre.
Her şey olması gerektiği gibi.
Yüzüyorum ve güneşleniyorum bütün gün.
Koskocaman, masal gibi bir havuz…
”Merhaba” diyor.
”Nasılsın?”
Uzakta, duvarın ardında bir sürü köpek havlıyor.“

Kentsel dönüşümün günlük hayatımızın bir parçası haline geldiği günümüzde “güvenlikli site” olgusu da farklı PR konseptleriyle karşımıza çıkıyor: Şehrin merkezinde modern, çağdaş, güvenli ve huzurlu bir yaşam, artık bizden sadece birkaç taksit uzakta.

Şehir, daha iyi olma yolunda sürekli ve akıl almaz bir değişim halinde. Şehrin yaşam alanları, çizgileri yeniden çiziliyor. Bu çizgiler çekilirken yerimizi almak zorundayız.

Şehrin keşmekeşinden, dışarıdaki tüm o kötülüklerden kaçıp, güvenli yaşamlar sürdürmek isteyen insanların öyküsünün anlatıldığı Site’de, mükemmel eğitimden bahsediliyor. Günlük yaşamda aktif olan çiftlerden, yardım gecelerinden, vücut bakım setlerinden, sorumluluklardan, pedagojiden…

Gerçeklik ve oluş arasındaki çelişkinin güvenlik kameralarına takıldığı oyunda, her şeyin sürekli onarılıp başa döndüğü steril yaşam alanlarının karanlıkları dile getiriliyor.

2011 yılında kurulan tiyatro topluluğu gnlev, dört sezondur devam eden “Yüksek Derece“ ve “04:34” adlı oyunlarının ardından “Site” ile seyirciyle buluşuyor.

Oyuncular: Dicle Alkan, Doğa Demirhan, Semra Morgil, Öykü Oktay, Emre Taştekin
Yazan & Yöneten: Turgay Doğan
Müzik: Farfara & Men With A Plan & goodgame
Sahne Tasarım: Nihan Arısoy & Turgay Doğan
Işık tasarım: Uğur Küçükdağ
Yönetmen Yardımcısı: Merve Mutafoğlu
Teknik: Tolga Sarıaydın
Grafik Tasarım: Suyumbike Güvenç
Yapım: gnlev

Bilet Fiyatı: 30 TL , İndirimli: 20 TL

13  Şubat 20:00

 

İMPARATORLUK KURANLAR YAHUT ŞÜMÜRZ – HAYAL PERDESİ

 

Bizi rahatsız eden nedir? 
Hayatımızda neyi kabul ya da inkar ederiz?
İhtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız?

“Sözün büyücüsü” Boris Vian’ın son oyunu, alaycı trajedi “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz”, işte bu ve benzeri sorularla başlar. Kule şeklinde yüksek bir evde yaşayan aile, nereden geldiği belli olmayan gizemli bir sesin yarattığı korkuyla kaçmaktadır. Kaçtıkları yer, evlerinin gittikçe daralan ve boşalan üst katlarıdır. Neden korktuklarını bile bilmeyen bu insanların her çıkışı, her kaçışı, korku esaretiyle birlikte yalnızlığa, eksilmeye, çöküşe doğru yapılan bir yolculuktur.

Hayal Perdesi’nin kurucularından Selin İşcan’ın projelendirdiği “İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz”, ünlü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski’nin rejisiyle 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yaptı. Kendi ihtiyaçları adına dünyayı reddeden kişilerin en gizli ve karanlık tutkularına yolculuk eden oyun, trajikomik karakterleri aracılığıyla kaybetmeyi ve son yüzleşmeye kadar her şeyin inkârını gözler önüne seriyor.

 

Yazan: Boris Vian
Çeviren: Ayberk Erkay
Yöneten: Aleksandar Popovski
Sahne Tasarımı: Sven Jonke
Kostüm Tasarımı: Taciser Sevinç
Işık Tasarımı: Aleksandar Popovski
Müzik ve Efekt Tasarımı: Barış Manisalı
Koreografi: Handan Ergiydiren
Yardımcı Yönetmen: Hümay Güldağ
Simultane Çeviri: Özge Özkan, İrem Arslan
Sahne Uygulama: Sırrı Topraktepe
Işık ve Efekt Uygulama: Selahattin Onan
Asistan: Melek Ata
Kostüm Asistanı: Marta Montevecchi

OyuncularBaba: Reha Özcan
Anne: Ayşe Lebriz
Şümürz: Selin İşcan
Cruche : Selin Tekman
Zenobia: Tuba Karabey
Komşu: Nihat Alptekin

 

Tek perde / 90 dakika

 

Bilet Fiyatı: 40 TL, İndirimli 35 TL

 

 

 

 

 

16 Şubat Pazartesi 20:00

 

VİETNAM’A SEVGİLER – VERSUS TİYATRO

 

Nagazaki’den bir atom bombası kurbanının Vietnam’dan bir napalm bombası kurbanı ile mektuplarla kurmaya ve sürdürmeye çalıştığı bir ilişkinin öyküsü olan Vietnam’a sevgiler, Şişli Black Out Sahnesi’nde…

 

Kapitalist dünya değişen çağlarda, farklı ülkelerde insanlar üzerinde aynı zorbaca deneyleri mi sürdürmektedir?

Yanıklar, sadece tende midir? Bir yanığın acısı ne kadar derindedir?

Mehtap, taşlar, küçük kuşlar, fareler, bir kiraz ağacı hayata tutunmaya yeter mi? Ölüm, intihar ne zaman kurtuluştur? Kurtuluş olabilir mi?

Yazan: Edita Morris
Çeviren: Ülkü Tamer
Oyunlaştıran ve Yöneten: Metin Balay
Dekor ve Afiş Tasarım: Gökhan Kodalak
Desenler: Hiba İbraheem
Dekor Yapım Danışmanı: Sadık Gelirli
Oynayanlar: Olcay Yusufoğlu, Kayhan Berkin

 

Bilet Fiyatı: 30 TL, İndirimli: 20 TL

 

08 – 22  Şubat 20:00

 

8 komedyenin, 2 perdeye bölünmüş şekilde 10’ar dakikalık stand-up performanslarından oluşan Açık Mikrofon, şubat ayında Hayal Perdesi sahnesinde!

 

“Stand-up yapmak isteyip de fırsat bulamayan amatörlere, yeni materyal ve seyirci denemek isteyen profesyonellere, stand-up yapabilecekleri 1 sahne, 10 dakika ve 1 mikrofon veriyoruz. İlk yarıda 4 ikinci yarıda 4 olmak üzere her hafta değişen 8 komedyen izlemek için bu pazar Hayal Perdesi’ne gelin…”

 

Bilet Fiyatı: 25 TL

 

Hayal Perdesi Beyoğlu

Meselik Sok. No:10 Taksim

E- mail: [email protected]

Tel: 0212 245 10 48

Web: www.hayalkahvesibeyoglu.com

https://twitter.com/hayalperdesib

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.