6 Temmuz 2022, Çarşamba
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / İstanbul Devlet Opera Ve Balesi’nde Bir Dünya Prömiyeri “Başka Dünya”
İstanbul Devlet Opera Ve Balesi’nde Bir Dünya Prömiyeri “Başka Dünya”

İstanbul Devlet Opera Ve Balesi’nde Bir Dünya Prömiyeri “Başka Dünya”

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), sezonun ilk dünya prömiyerini  21 Kasım Cumartesi saat 20.00’de, Yekta KARA’nın sahneye koyduğu, bestesi Selman ADA’nın “BAŞKA DÜNYA” operası ile yapıyor.

KONUSU:

Gelecekte, hapisteki bir bilgin öfkelidir, çünkü gezegenimiz kâr uğruna çevreyi mahveden egemenler yüzünden yaşanmaz olmuştur. Hücreye gelen Dünya Başkanı teklifte bulunur: Bilgin vaktiyle keşfettiği gezegene göç konusunda Başkan ile ekibine yardımcı olursa serbest bırakılacaktır. Bilgin reddeder; suçlara yardım yerine hapiste ölmeye razıdır. Ama Dünya başkanı onu tehdit eder: Bilgin yardım etmezse kızı Leyla öldürülecektir. Bilgin gönülsüz kabul eder.

Bilmedikleri bir şey vardır: Gidecekleri gezegende Zeus, karısı Hera ve Soytarı yaşamaktadır. İnsanlar onlara inanmaz olunca gururları incinen eski Yunan Tanrıları Dünya’dan uzaklaşıp buraya sığınmıştır. Başkan, Bilgin ve Leyla’nın yörüngedeki uzay taşıtından inmesi hem Zeus ile genç Leyla’nın aşkına hem de çatışmalara yol açar.

Bilim-kurgusal bir distopya ile gerçekçiliğin birleştiği opera özgürlükçü bir direniş çağrısına varır.

Başka Dünya(2013) besteci Selman ADA ile librettist Tarık GÜNERSEL’in Ali Baba&40 (1988), Mavi Nokta(1993) ve Aşk-ı Memnu(2003) operasından sonra dördüncü ortak çalışmasının ürünüdür.

Başka Dünya’nın orkestra şefliğini eserin bestecisi Selman ADA ve Zdravko LAZAROV üstleniyor. Eserin dekoru Ferhat KARAKAYA’ya, kostümleri Ayşegül ALEV’e, ışık tasarımı ise Kemal YİĞİTCAN’a ait.

Başrollerde, Caner AKGÜN,Alper GÖÇERİ,Evren EKŞİ,Gülbin GÜNAY, Caner AKIN,Erdem ERDOĞAN, Aylin ATEŞ, Nesrin GÖNÜLDAĞ, Ahmet BAYKARA, Çağrı KÖKTEKİN, Göktuğ ALPAŞAR ve Cengiz ARSLAN’ın yer aldığı “BAŞKA DÜNYA”, 21-25-26-27-28 Kasım tarihlerinde saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde izlenebilir.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.