24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Kadınların Tiyatrosu “7 Kadın” Kocaeli’de…

Kadınların Tiyatrosu “7 Kadın” Kocaeli’de…

<br >

<td ><td > <td >

Sevilay SARAL’ın yazdığı 7 Kadın oyunu Tiyatro Arena tarafından Dafne Kültür Merkezinde her ay bir kez seyirciyle buluşuyor.Prömiyeri 13 martta gerçekleştirilen oyuna ilgi oldukça yüksek oluyor.
Birbirinden farklı yedi kadının hikayesinin anlatıldığı oyun ışığından afişine, koreografisinden müziğine, sahnelenmesine kadar her aşamasıyla kadınların elinden çıkma, kolektif bir kadın çalışması.. Hem sahne üstü hem de sahne arkası tüm rolleri kadınlar paylaştı.
Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine yönelik olarak “Kadınların Tiyatrosu” formunda bir çalışma yürütülerek oluşturulan oyun,kadının toplumdaki konumunu eleştirel bir malzemeyle ortaya koymaktadır.Oyunda kadın mücadelesi,kadın dostluğu,güzellik,evlilik,cinsellik,bekaret,şiddet gibi temalar Türkiye ve Dünya gündeminde bulunan konularla birlikte işlenmektedir.
Daha önceki yıllarda Tiyatro Boğaziçi tarafından da birçok kez sergilenen oyun eleştirel bakışıyla kadın dayanışmasına ışık tutmaktadır.
Oyuncular ve rolleri;
BARIŞ, Belma TÜRKMEN
Barış… 32 yaşında… Avukat… İnsan hakları aktivisti… Daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyor…
ELİF, Bilgün ÖNER
Elif… Göbek adı Naz… 27 yaşında… Yalnız yaşıyor… Gazeteci…
NERGİS, Evrim SULTAN
Nergis… 28 yaşında… Lise mezunu… Çalışmıyor… Alt orta sınıf bir ailenin evde kalmış büyük kızı… En büyük ideali iyi bir koca bulup evlenmek…
NERİMAN, Fatoş KÜPELİ
Neriman…. 28 yaşında… Devlet memuru… Yeni evli… Atatürk sevgisiyle büyütülmüş bir vatan evladı…
ÖZGÜR, Özlem ONUŞ
Özgür… 20 yaşında… Lise mezunu… Alt-orta sınıfa mensup iki çocuklu bir ailenin aykırı küçük kızı…
SEVGİ, Ezgi YENER
Sevgi… T.C Kimlik Adı: Sedat Ağaoğlu… 29 yaşında… Travesti… Seks işçisi…
ŞİLAN, Nuray ÖZBAYAR
Şilan bir Kürt kadını…Savaş onu evinden yurdundan ve bir kızından etmiş… Hem anne, hem de bir barış aktivisti… Bir barış anası…
7 KADIN sorunlara çözüm arayan kadınların öyküsüdür..Kadın hareketindeki sorunları coşkulu bir biçimde eleştiren bu öyküyü önümüzdeki sezon izlemeniz mümkündür.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.