24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Kıl Çadırların Düşü 2 Mayıs’ta Sahnede
Kıl Çadırların Düşü 2 Mayıs’ta Sahnede

Kıl Çadırların Düşü 2 Mayıs’ta Sahnede

Bu yılın “Akçakoca Yılı” olarak kutlanması ve Kocaeli’ye adını veren büyük komutan Gazi Akçakoca’nın anısını gelecek nesillere aktarmak amacıyla A. Kadir Bozkurt tarafından kaleme alınan “Kıl Çadırların Düşü” isimli tiyatro oyunu, 02 Mayıs Cuma saat 20.00’de Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM)’nde perdelerini açacak.

KIL ÇADIRLARDAN CİHAN İMPARATORLUĞUNA

Halen sahne provaları yoğun şekilde devam eden “Kıl Çadırların Düşü” adlı gençlik oyunu, konar-göçer Oğuz Türkleri’nin 13.yüzyılın sonlarına doğru Anadolu topraklarında yerleşik hayata geçişlerini yarı belgesel şekilde ve son derece yalın bir dille anlatmaktadır. Masalsı kurgusu ve didaktik ögelerin ön planda olduğu oyun, tek perdeden oluşmaktadır. Otantik Anadolu halk danslarıyla sunumu güçlendirilen oyunun yönetmenliğini Kocaeli Şehir Tiyatrosu sanatçısı Veysel Sami Berikan yapmaktadır. Zengin görsel motiflerin yanı sıra; geniş oyuncu ve dansçı kadrosuyla dikkat çeken oyunun yönetmen yardımcılıklarında Ahmet Yasar Özveri ve Ferdi Yıldız bulunuyor.

ZENGİN SANATÇI KADROSU

Müzikleri Murat Gedikli imzasını taşıyan, koreografta Salih Şahintürk, dekor kostümde Derya İnci, ışık tasarımda Erol Dinçdemir, ses tasarımda ise Mehmet Cebe’nin yer aldığı “Kıl Çadırların Düşü”nde Ahmet Yaşar Özveri, Aslı Yigit, Ferdi Yıldiz, Mehmet Beyazıt, Numan Ertuğrul Uzunsoy, Nuri Karadeniz, Nursel Çeliktürk, Sarper Saydam, Sonnur Şahin, Şafak Karaali, Talha Kaya, Ufuk Aşar ve Zeynep Ozan rol alıyor. Oyunun dansçı kadrosu ise Betül Demir, Beyzanur Boyuktaş, Doğa Demir, Ersin Saraç, Gulçin Canet Bakal, Mustafa Said Arol, Onur Salar , Sefa Yıldırım, Seyit Sercan Çelik, Sümeyye Boyuktaş, Yasin Demir  ve Yusuf Ozan Ergüneş’ten oluşuyor.

 

Gazi Akça Koca kimdir?

Osman Gazi’nin silah arkadaşlarından olan Akça Koca’nın, babası Abdülmelik bin Abdülfettah’dır. Ailesi muhtemelen Anadolu Selçukluları döneminde uç bölgelere yerleştirilmiş bir Türkmen boyuna mensuptur. Akça Koca’nın da Aşiret beyi olduğu ve Ertuğrul Gazi’ye bağlı bulunduğu sanılmaktadır. Osman Gazi tarafından, Orhan Gazi’nin emrinde Konuralp, Abdurrahman Gazi ve Köse Mihail gibi meşhur beylerle Sakarya ve İzmit yöresine akınlar yapmakla görevlendirildi. Bu bölgedeki bazı kaleleri ele geçiren Akça Koca, Sapanca gölünün batı tarafındaki bir hisarı kendine karargah yapmış ve İzmit yöresine akınlar düzenlemiştir.

1326 yılında Kandıra ve civarını zapt etti. Ayrıca Konuralp ve Abdurrahman Gazi ile birlikte Kartal civarındaki Aydos’u, ardından da Samandıra Hisarı’nı fethetti. Samandıra bölgesi kendisine mülk olarak verildi. Birkaç yıl daha İzmit-Üsküdar arasındaki yerlere akınlarda bulunan Akça Koca, İzmit’in fethinden önce, 1328 yılında Kandıra yakınlarındaki bir tepede öldü ve buraya gömüldü. Ölümünden sonra, adamları Karamürsel’in etrafında toplandı. Uç beyliği yaptığı bölge ise önemi dolayısıyla Şehzade Murad’a (Sultan Murad Hüdavendigar) verildi. Fetihlerde bulunduğu İzmit ve çevresine, sonradan Koca-ili denildi. Ayrıca bugün Bolu iline bağlı Akça Koca ilçesi de onun adını taşır. Hacı İlyas adında bir oğlu vardır. Torunu Fazlullah da önce kadı, sonra vezir olarak Osmanlı Devleti’nde önemli görevlerde bulundu.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.