23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümünde Bir Öğrenci Projesi Olarak “27 Mart 2009”
Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümünde Bir Öğrenci Projesi Olarak “27 Mart 2009”

Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümünde Bir Öğrenci Projesi Olarak “27 Mart 2009”

Yeni Tiyatro’nun 10. sayısının kitap eki ise Ozan Akgül’ün daha önce yayınlanmamış ve sahnelenmemiş olan “Doğum” adlı oyunu … Akgül, bu oyununda, savaşın yaratmış olduğu koşullarda seçim yapmak zorunda olan bir ailenin dramını yansıtmaktadır.

Yeni Tiyatro Dergisi’nde yer alan yazarlar ve yazıları ise şöyle:

Yılmaz Onay’ın “Sempozyumun Düşündürdükleri”, Okday Korunan’ın, “Tarihe Düşülen Kayıt”, Burak Akyüz’ün “Ulusal Oyun Yazarlığı Sempozyumu’ndan Notlar”, yazıları Türkiye’de ilk kez yapılmış olan “Oyun Yazarlığı Sempozyumu’nu değerlendiriyor.  Coşkun Irmak, “Manzara” adlı yazısında, Kültür Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları’na verilen “komik” düzeydeki bütçenin “manzarasını” sunarken, bu bütçeyi Diyanet’in bütçesiyle karşılaştırarak ilginç sonuçlar çıkarıyor. Başak Sakızlıoğlu ise eleştirisinde, Bizim Tiyatro’yu ele alıyor ve “Yargı”nın eleştirisini yapıyor. Bu sayıda Yeni Tiyatro’da iki önemli söyleşi var: Bunlardan ilki Sema Göktaş’ın Aydın Arıt’ın kız kardeşi Ömür Arıt de Andria’yla yaptığı “tarihsel değeri” de olan ilginç söyleşisi ve Metin Boran’ın bu yıl “Victoria” ile sahnelerimize “güzel” bir dönüş yapmış olan Defne Halman’la söyleşisi dikkat çekiyor. Hakan Urcu “Bir Deli: Dumrul” adlı eleştirisinde Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda Yücal Erten’in sahnelediği “Deli Dumrul”u ele alıyor. Esra Dicle, “Ahmet Midhat Efendi’de Aşk, Evlilik ve Kadın” adlı makalesinde önemli bir araştırmaya imza atıyor. Ege Işık’ın “İzmir Uluslararası Kukla Günleri”ni yansıttığı izlenimleri de derginin bu ayki önemli yazılarından… Dergide ayrıca Kocaeli B. B. Şehir Tiyatroları’nda Meşa Selimoviç’in yazıp şu an Sırbistan Kültür Bakanı olan Nebojsa Bradic’in uyarladığı ve Nurullah Tuncer’in yönettiği “Derviş ve Ölüm” oyununun da “tanıtımına” yer veriliyor.

Derginin yayın kurulunda şu adları bulunuyor: Yalçın Baykul, Erbil Göktaş, Sema Göktaş, Okday Korunan, H. Zafer Şahin. Aynı zamanda “hakemli” olmasıyla akademisyenlere de yer veren derginin “hakem kurulu”nda ise şu adlar yer almaktadır: Prof. Dr. Murat Tuncay, Prof. Dr. Hülya Nutku, Prof. Dr. Semih Çelenk, Doç. Dr. Sema Göktaş.

Yeni Tiyatro Dergisi satış yerleri:

İstanbul; Mephisto Kitabevi (Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Kadıköy), İstiklal Amargi Kadın Akademisi, Galatasaray İnsan-Kitap, Beyoğlu Pandora Kitabevi, Beyoğlu Simurg Kitabevi, Tünel Robinson Crouse Kitabevi, Beyoğlu Mis Sokak Gazete Bayii, Mis Sokak Semerkant Kitabevi, Eski Taksim Sahnesi Gazete Bayii, Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Seyhan ve İmge Kitabevi, Kadıköy Khalkedon Kitabevi, Beşiktaş Barbaros Bulvarı Girişi Meydan Gazete Bayisi (Ferihan Karasu). Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Basın ve Halkla İlişkiler. Kuledibi Tiyatro Z Gişesi.

Ankara; Dipnot Kitabevi, Dost Yayınları ve Kitabevi, Turhan, Bilim-Sanat ve İmge Kitabevleri.

Kocaeli; Kolordu Nurkan ve Çağdaş Kitabevleri; Kocaeli B. B. Şehir Tiyatrosu Gişesi, Hereke Gazete Bayisi (Mehmet Cengiz)

İzmir; GSF Kitapçısı, Devlet Tiyatrosu Gişesi; Menemen Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler.

Sakarya; Değişim Kitabevi, Xir Kitabevi.

Bursa; Heykel Sönmez İş Sarayı Girişi Bursa Kitapçısı / Ahmet Turunç, Bursa Sanat Tiyatrosu.

Erzurum; Atatürk Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü, Kitap Sarayı.

Trabzon; Özlem Şahin, Şehir Tiyatrosu, Trabzon DT Gişesi.

Gaziantep; İhsan Ata, Seyir Tiyatrosu Oyuncuları.

Eskişehir; Adımlar Kitabevi.

Amasya; Alattin Özgen, Amasya Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu.

Adana; Şehir Tiyatrosu Gişesi.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.