23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / ‘Oyun Bandı’nın “Uyanış” adlı oyunu Profilo Kültür Merkezi’nde!
‘Oyun Bandı’nın “Uyanış” adlı oyunu Profilo Kültür Merkezi’nde!

‘Oyun Bandı’nın “Uyanış” adlı oyunu Profilo Kültür Merkezi’nde!

Yağmur Yağmur tarafından İstanbul’da kurulan tiyatro OYUN BANDI’nın “UYANIŞ”ı 10 Nisan 2015 Cuma saat 20.30’da Profilo Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluşacak.

Yakup Almelek’in 1980 yılında Viyana’da yaşadığı dönemde bir gazete haberinden yola çıkarak yazdığı “kadın ve aile sorunlarına” dikkat çekerek bireysel bir hikayeyle temellendirdiği “Uyanış”, aradan onca yıl geçmesine rağmen güncelliğini koruyan bir metin olmasıyla da dikkat çekiyor.

11 Aralık 2014’te prömiyer yapan, sonraki temsillerinde de seyircisinin beğenisini toplayan “Uyanış”ı, deneyimli yönetmen Saydam Yeniay yönetiyor. Proje Tasarımı’nı ve Proje Sanat Yönetmenliği’ni ise; aynı zamanda “Oyun Bandı“nın kurucusu ve Sanat Yönetmeni olan Yağmur Yağmur üstleniyor. Eserin dramaturjisi de Saydam Yeniay ve Yağmur Yağmur’a ait.  Sade olmasına karşın dikkat çeken bir sahne plastiğine sahip olan oyunun, dekor tasarımı Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımı Murat Özdemir, kostüm tasarımı Dilek Kaplan, müzikleriyse Orhan Enes Kuzu’nun  imzasını taşıyor.

Oyunda; Özlem Öçalmaz, Alayça Öztürk, Dikmen Seymen, Kubilay Karslıoğlu, Elçin Hanbay Kaya, Barış Aytaç ve Batuhan Sezer rol alıyor.

Ayla, genç bir kızdır. Hayatının ilk yarısını umutsuzlukla dolu, kendini suçlayarak ve yaşamdan kopuk olarak yaşamıştır. On dört yaşında,

Adalar vapurundan denize düşmüş, onu kurtaran babası hayatını kaybetmiştir. Bu kazanın getirdiği acıyı yaşamının diğer yarısında da taşımış ve geçirdiği ağır travmanın etkisinden kurtulamamıştır.

Uyanış“, yeni kurgusuyla şizofren bir kadının gözünden; geçmiş, bellek, kadın erkek sorunları, aile çatışması, kaza, yazgı, bilinçaltı ve estetik gibi kavramlara değiniyor. İnsan psikolojisine ait önemli tahlillerin ve detayların öne çıktığı oyunda bir tür “masumiyet arayışı” da tiyatro yoluyla hayat buluyor…

 

UYANIŞ;

 

10 NİSAN CUMA SAAT:20:30’da PROFİLO KÜLTÜR MERKEZİ SALON 2’de!…

 

24 NİSAN CUMA SAAT:20:30’da ise; MODA DURU TİYATRO’da!…

 

BİLETLER: BİLETİX www.biletix.com ve tiyatro gişelerinde!…

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.