23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Kocaeli Şehir Tiyatroları perdelerini ‘Kral Lear’ ile açıyor
Kocaeli Şehir Tiyatroları perdelerini ‘Kral Lear’ ile açıyor

Kocaeli Şehir Tiyatroları perdelerini ‘Kral Lear’ ile açıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları perdelerini William Shakespeare’in ünlü oyunu “Kral Lear” ile açıyor. Yoğun bir sezonun ardından yaz döneminde yeni sezon hazırlıklarını sürdüren ve repertuarını tiyatroseverlerin ilgiyle izleyeceği oyunlardan oluşturan Şehir Tiyatroları, Ekim ayında sezon açılışını dünya tiyatro tarihinin en önemli oyunlarından biri olarak kabul edilen “Kral Lear” ile yapacak.

İNGİLİZ YÖNETMENİN USTA YORUMU İLE

Shakespeare’in yazmış olduğu en karmaşık ve en zor oyun olarak bilinen “Kral Lear”, Özdemir Nutku’nun çevirisi  ve  ünlü İngiliz yönetmen Malcolm Keith Kay’in usta yorumu ile tiyatroseverleri adeta büyülemeye hazırlanıyor. Tiyatro eğitim ve öğretimine, Dünyanın en ünlü ve saygın üniversitelerden biri olan Londra The Webber-Dougles Academy of Singing and Dramatic Arts (London Institute)’ta başlayan ünlü yönetmen Malcolm Keith Kay, 40 yılı aşkın sanat yaşamı boyunca sayısı 70’in üzerinde profesyonel tiyatro oyununda başrol oynadı ve otuzsekiz oyunda sanat yönetmeni olarak görev aldı. Oyunculuk ve yönetmenliğin yanı sıra eğitimci, araştırmacı ve danışman olarak 6 ülkede tiyatro sanatına emek verdi.

ÇATIŞMA, İHANET VE SÜRPRİZLERLE DOLU

“Kral Lear”, seyirciyi, kaosun sebep olduğu çatışma, ihanet ve sürprizlerle dolu unutulmayacak bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. “Yaşlı Kral Lear’ın kontrol ettiği imparatorluk çökmeye başlamıştır. Kral Lear imparatorluğun yönetimini üç kızı Goneril, Regan ve Cordelia arasında paylaştıracaktır. Bu mülkiyet ve güç paylaşımı, zaten karanlık, çirkin ve zalim imparatorlukta işlerin daha da kötüye gitmesine sebep olur. İktidarı tek başına ele geçirmek isteyen soylular arasında, yalanlar ve entrikalar başlar. Bu durum kardeşin kardeşi, oğlun babayı, akrabanın akrabayı yok edeceği kanlı cinayetlere yol açacaktır. “Kral Lear”, imparatorlukları yıkanın toplumlar değil, iktidar gücünü tek başına ele geçirmek ve elinde tutmak isteyenlerin mücadelesi olduğu mesajını veriyor. 

KRAL LEAR

Yazan                   :  W.Shakespeare

Çeviren                 :  Özdemir Nutku

Yöneten                :  Malcolm Keith Kay

Yön.Yard              :  Gülcan Kay & Koray Onur

Dekor- Kostüm      :  Efter Tunç

Müzik                   :  Çiğdem Erken

Işık                       :  Yaşar Demirkıran

Ses                      :  İlker Sevüker

Reji Asistanları     :  Utku Oğuz & Ozan Şahin,

Find a higher quality essay writing service with WiseEssays.com’s discount page. We offer a 10% price cut on essays written by our writers, which means you can get an even better deal on your next paper.

Oynayanlar :

Ümit Bakış, Engin Benli, Funda İlhan, Koray Onur, A.Yaşar Özveri, Ozan Şahin, Serhat Güzel, Fatih Sevdi, Esra Bezen Bilgin, Pınar Ünsal, Çağrı Mengüç, Utku Oğuz, Ferdi Yıldız, Erdem Irmak, Tekin Ezgütekin, Cemal Aldiç, Volkan Dinç, Çağla Buldak, Sarper Saydam

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.