23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Tiyatro Merdiven Sunar: Woyzeck
Tiyatro Merdiven Sunar: Woyzeck

Tiyatro Merdiven Sunar: Woyzeck

Tiyatro Merdiven; Georg Büchner’in 200. doğum yılını “Woyzeck” ile kutluyor…

Kuruluşundan bu yana 24 yılı geride bırakan Tiyatro Merdiven, Alman yazar Büchner’i doğumunun 200. yılında Woyzeck ile anıyor. Yazarın gerçek bir olaydan yola çıkarak kaleme almaya başladığı ancak genç yaşta ölümü nedeniyle tamamlayamadığı oyunu “Woyzeck”, Tiyatro Merdiven’in özgün yorumuyla seyircilerle buluşuyor.

“Woyzeck”i orjinal yazım dili olan Almancadan Türkçe’ye çeviren Alpay Ekler, bilinen “Woyzeck” metinleriyle yetinmeyerek, Büchner’in – karalama notları dahil- bilinen tüm “Woyzeck” metinlerini Türkçeye çevirdi. Metinler üzerinde yapılan uzun çalışmalar sonunda, amaçlanan sahnelemeye uygun olan bölümler bir araya getirildi. Oluşturulan yeni kurguyla başlayan provalarda farklı tiyatro biçimleri arandı. Yapılan bu çalışmalar sonucunda yeni bir tiyatro dili oluşturulmaya çalışıldı.

Medyanın yarattığı “yeni ahlak”, karşısında “küçük insanın” durumu

Georg Büchner; Woyzeck’te kendisini ve içinde bulunduğu toplumsal değerleri sorgular. Tiyatro Merdiven bu sorgulamayı medyanın ve kitle iletişim araçlarının yarattığı “yeni ahlak anlayışı”na yöneltiyor. Bu ahlak anlayışına karşı koymayan ancak bu anlayışa adapte de olamayan, gelenekler, inançlar ve bilim, değişim gibi kavramlar arasında silinmeye yüz tutmuş “küçük insanı” Woyzeck karakterine yerleştirerek seyirci karşısına çıkarıyor. Büchner’in “Woyzeck”inin işlediği cinayet burada bir intihara dönüşüyor… Bir başka deyişle Tiyatro Merdiven’in Woyzeck’i,“sıradan insanın” toplum denen nehir içinde sürüklenerek yok oluşunu seyircisine sunuyor.

Yazan              : Georg Büchner
Çeviren          : Alpay Ekler
Yöneten         : Alpay Ekler
Kostüm          : Sibel Tomaç
Dekor             : Alpay Ekler, Cihangir Köse, Deniz Karalar
Dramaturg.    : M. Emin Taşdemir
Yön Yard.       : M. Emin Taşdemir, Cânân Yıldız
Müzik              : Alman halk şarkıları, A. Ekler

Oynayanlar    :

Barış Baş, Bülent Aksu, Cânân Yıldız, Cihangir Köse, Cüneyt Öztürk, Deniz Gül, Deniz Karalar, Göher Ergün, Gürkan Sinan, Handan Delipınar, Lerzan Helvacı, Mine Altın Sinan, Nazlı Ümit, Ruşen Gülen, Selçuk Delipınar, Ülkü Şahin

Hakkında Yeni Tiyatro

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*