6 Temmuz 2022, Çarşamba
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Tiyatroyu Okullardan Çıkartan Genelgeye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nden Yanıt!
Tiyatroyu Okullardan Çıkartan Genelgeye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nden Yanıt!

Tiyatroyu Okullardan Çıkartan Genelgeye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nden Yanıt!

M.E.B’nın 9 Şubat 2012 tarihinde yayınladığı 281199 sayılı, okulların bünyesinde bulunan spor, tiyatro ve sair aktivite salonlarının sözleşmelerinin yenilenmeyeceği, idarelerinin bağlı bulundukları okullara teslim edileceği yolundaki genelge mucibi, Kadıköy Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan Duru Tiyatro’ya ait salonun tahliyesinin istenmesini Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Üstün Akmen “kıyım” olarak değerlendirdi.

Okulun Müdürü Kamil Onaran’ı “piyon” olarak nitelendiren Üstün Akmen, on beş gün önce göreve başlayan Okul Aile Birliği içinse: “Okulumun değil Müdürümün Birliği” değerlendirmesini yaptı. Genelgeyi aylardır Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde izlediklerini belirten Akmen, kendilerine bugüne kadar durumu yanlış anladıklarının ifade edildiğini, “müsterih” olmalarının “telkin” edildiğini vurguladıktan sonra: İktidardaki partinin diline pelesenk ettiği “seçilmişlik” vurgusu, sanatın üzerindeki demoklesin kılıcını oluşturuyor. Bunlar sanatı istemiyor, bu uğurda aynen bu olayda da tanık olunduğu gibi eğitimcileri bile işte böyle alet olarak kullanıyor, çünkü sanattan korkuluyor” dedi.

Okul Müdürü olan eğitmenin ve Okul Aile Birliği üyelerinin, yanı başlarında Duru Tiyatro’nun yönetmeni Emre Kınay gibi bir sanatçı varken, ellerindeki bu olanaktan yararlanamamalarını “cahillik, cühelalık” olarak yorumlayan Üstün Akmen: “Hiç kuşkum yok ki M.E.B, okulların bünyesinde bulunan spor, tiyatro ve sair aktivite salonlarını da rant alanına teslim etmeyi planlamakta. 2007 yılında dişinden tırnağından artırarak ve de elleriyle kazarak bir mezbeleliği salona dönüştüren ve hem Kadıköy ahalisine, hem de lise öğrencilerine tiyatroyu kazandıran tiyatromuzun değerlerinden Emre Kınay’a bu kötülüğü yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu eylem, ellerinde tuttukları devletin kontrol mekanizmasına gereksinimden kaynaklanmaktadır ve Müdür bu uğurda zavallı bir piyondur. Bizler, UNESCO’ya bağlı Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin birer üyesiyiz ve Kamil Onaran’ın marifetini ibret için yedi düvele ilan edeceğiz. Müdür Efendi’nin aklına başına devşirmesini, tahliye kararını geri çekmesini diliyoruz. Emre Kınay’ın kutsal savaşımının arkasındayız, destekliyoruz” dedi.

Hakkında admin

Biyografik Bilgi

Yoruma kapalı.