23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Üç Romanı Bir Oyunda Buluşturan “Tiyatro Kara Karga”
Üç Romanı Bir Oyunda Buluşturan “Tiyatro Kara Karga”

Üç Romanı Bir Oyunda Buluşturan “Tiyatro Kara Karga”

Nisan 2014’te İstanbul’da kurulan Kara Karga, her çalışmasından önce görülmeyen, bakılmayan kurak alanlarda dolaşmaya çıkacak ve gördüğünü gösterecek, baktığını imleyecek bir tiyatro topluluğudur.

Kara Karga, yapacağı çalışmalarda alanı kısırlaştıran ve tıkayan dogmatik yapılara bağlı kalmadan, anlatmak ve göstermek istediği her şeyi kendi iradesiyle anlatacak ve gösterecektir.

Dört kişiyle yola çıkan ve her geçen gün kurak alanlarda kendi kaosunu büyüterek beslenen Kara Karga, ilk oyunu olan Çukur ile gerçeğin ötesindeki karanlığa dokunmaya çalışacaktır.

Çukur, ’50 Kuşağı yazarlarından kara anlatı yazarı Vüs’at Orhan Bener’in Bay Muannit Sahtegi’nin Notları (1991), traş olup, tertemiz giyinerek Paris’te havagazlı bir dairede gaz musluklarını açıp intihar eden Modern İran Edebiyatının yasaklı yazarı Sâdık Hidayet’in Bûf-i Kûr/Kör Baykuş (1937) ve ‘80 dönemi yazarlarından Latife Tekin’in Gece Dersleri (1986) adlı romanlarından yola çıkılarak yazıldı.

Her ne kadar farklı üslup ve biçemlere sahip olsalar da bu üç yazarın üç romanıyla birleştiğimiz nokta, roman karakterlerinin gerçeğin ötesine kendi kaygıları dışında herhangi bir kaygı gütmeden uzanmaya çalışmış olmaları, karakterlerin yaşam ve düşünce pratiklerindeki uyuşmazlıkla oluşturulan sorgulama teknikleri, yazarlarının kuru ve kısır olarak gösterilen yasak bölgelere uzanmış olmalarıdır.

2014-2015 tiyatro sezonunda anlatmak ve göstermek üzere…

Web http://www.tiyatrokarakarga.com/

E-posta tiyatrokarakarga @ gmail.com

Facebook facebook.com/TiyatroKarakarga

twitter twitter.com/tkarakarga

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.