24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / YAZAR MUZAFFER İZGÜ HAYATINI KAYBETTİ

YAZAR MUZAFFER İZGÜ HAYATINI KAYBETTİ

İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Ağustos ayının ilk haftasında kaldırılan Muzaffer İzgü, kanser olduğunu öğrendikten sonra evine dönmek istemiş ve tedaviyi kabul etmemişti. Türk edebiyatının ünlü ismi 98’i çocuk kitabı olmak üzere yayımlanmış 154 kitabı bulunan İzgü, sağlık durumu dolayısıyla yazmaya ara vermişti.
Ölümünün ardından Alsancak Hocazade Camisi’nde öğle vakti düzenlenen cenaze törenine, Muzaffer İzgü’nün yakınlarının yanı sıra AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, şair Ataol Behramoğlu, yazar Hidayet Karakuş, oyuncu Menderes Samancılar, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sanatçılar Ferhan Şensoy ile Müjdat Gezen’in de aralarında bulunduğu birçok kişi, cenazeye çelenk gönderdi.
İzgü’nün tabutunun önüne konulan fotoğrafının altında, kendi sözleri olan “Doğdum, okudum, düş kurdum, yazdım, gidiyorum. Unutmayın, çocuk okuru olmayanın yetişkin okuru da olmaz.” ifadeleri yer aldı.
Büyük bölümü çocuklar için olmak üzere 150’ye yakın kitap yazan, 84 yaşında yaşama veda eden Muzaffer İzgü için İzmir’de İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde saygı töreni düzenlendi. Törene katılan oğlu Ahmet Şahin İzgü, “O benim kahramanımdı, şimdi çocuklarımın, torunlarımın, tüm çocukların dedesi. Bana onunla geçirdiğim 64 yıl yetmedi” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yakında temelini atacakları 3 kültür merkezinden birine İzgü’nün adını vermek istediklerini açıkladı.
Gazeteci-Yazar Bekir Yurdakul, eşi Günsel İzgü’yü 2016 yılında kaybeden İzgü’nün bu kayba çok üzüldüğünü ancak, ‘Hala söyleyecek sözü olduğunu’ belirtmişti. İzgü, Doğançay Mezarlığı’nda eşi Günsel İzgü’nün yanında toprağa verildi.
Pek çoğu ödül alan mizah öykülerinin, romanlarının ve çocuk kitaplarının yanı sıra; İstanbul, Ankara özel tiyatrolarında oynanmış duygusal güldürüleri şunlardır:

Gecekondu (1971), Gön (Dört Kısa Oyun, 1971), İnsaniyettin (1972), Kara Düzen (1974), Reçetesi Peçete (1974), Utanmıyorum Üşüyorum (1974), Her Devrin İti (1975), Öykülerden Oyunlar (1978), Sınırda/ Dava (1982), İsrafil’in Düdüğü (1983), İcraatın İçinden İnsan Manzaraları (1990), Dandini Vatandaş Dandini (1991), Demokrasi Parkımız (1992).

Kitaplaşan Oyunları:
Lütfen Kızımla Evlenir Misiniz? (1997), Sınır/ Duvar (2000), Bir Çift Yün Çorap/Böyle Aşk Duydunuz mu?  (2007).

Ata Egemen Çakıl / İzmir

 

Hakkında admin

Biyografik Bilgi

Yoruma kapalı.