23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Görkemli Bir Törenle Sahiplerini Buldu…
Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Görkemli Bir Törenle Sahiplerini Buldu…

Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Görkemli Bir Törenle Sahiplerini Buldu…

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri; Double Tree by Hilton Otel’de gerçekleştirilen görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Gecede; İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun “Sessizlik” adlı oyunu Yılın Yapımı ödülünü alırken, Yılın Yönetmeni ödülü Cef Tiyatro bünyesinde sahnelediği Hamlet rejisiyle Kemâl Başar’a, Yılın Yazarı ödülü ise Babamın Cesetleri oyunu ile “Son” ve “İntikam” dizilerinin de senaristliğini yapan Berkun Oya’ya verildi.

Geceye, Yılın Yapımı ödülünü takdim eden Okan Bayülgen’in yanı sıra, Emek Ödüllerinin sahipleri duayen tiyatrocular Rutkay Aziz ve Ferhan Şensoy’da katıldılar. Diğer Emek Ödülleri ise Prof. Dr. Murat Tuncay’a, Menemen Belediye Tiyatrosu’na ve Kocaeli Oyun İstasyonu’na verildi. Onur ödülü ise sanatta 70. Yılında olan Jeyan Ayral Tözüm’e takdim edildi. Ayrıca Deniz Gökçer, Ayça Bingöl, Öner Erkan, Selma Kutluğ, Tijen Par, Erkan Sever, Bora Akkaş, Seçil Mutlu, Sumru Yavrucuk, Ayşenil Şamlıoğlu gibi tiyatro ve televizyon dünyasından tanıdığımız ünlü oyuncular da katıldı.

Tiyatro oyuncusu Selin İşcan’ın sunduğu tören, Emek ve Başarı Ödülleri Genel Koordinatörü ve tiyatro eleştirmeni Mehmet Konuk’un açış konuşmasıyla başladı. Konuk; “Bizler sanatın dönüştürücü, değiştirici, yenilikçi gücünün var olduğunun idrakinde olarak bu gücün statükocu anlayışlar tarafından engellenmeye çalışıldığının idrakindeyiz. Ama bunu yaparken karşımıza mesnedsiz dayanaklarla çıkan insanların yöntemleriyle değil sanata ve sanatçıya yaraşır bir üslupla yine sanatın diliyle yapmaya çalıştık. Bu yöntemlerle mi mücadele edeceğiz, sanattan anlamayan insanlar bu dilden mi anlayacaklar, bu ülkede artık sanat bitmiş demenin bir hezeyan olduğunu ve bizleri yanılgıya götüreceğini düşünerek alan boşaltmaktan ziyade yine sanat dilimizle daha fazla alanlarda olmanın gerekliliğine inandık. Bu düsturla da yolumuza devam edeceğiz” dedi. Yeni Tiyatro Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Yrd. Doç. Erbil Göktaş ise sanata dair her alanda katkı sunmaya devam edeceklerini ve buna her an açık olduklarını söyledi.

Gecenin Ödülleri:

 

Yılın Yapımı: Sessizlik – İstanbul Devlet Tiyatrosu

Yılın Yönetmeni: Kemâl Başar – Hamlet – Cef Tiyatro

Yılın Oyun Yazarı: Berkun Oya – Babamın Cesetleri – Krek Tiyatro

Türkçe’ye Katkı Ödülü: Seçil Mutlu – Kurdele yada Artı Sonsuz – Kocaeli BB. Şehir Tiyatroları

Yılın Kadın Oyuncusu: Sumru Yavrucuk – Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi – Altıdan Sonra Tiyatro

Yılın Erkek Oyuncusu: Erkan Sever – Ocak – İBB Şehir Tiyatroları

Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu: Ayça Bingöl – Çehov Makinesi – İstanbul Devlet Tiyatrosu

Yardımcı Rolde Yılın Erkek Oyuncusu: Kubilay Çamlıdağ – Pippa – Talimhane Tiyatrosu

Mediha Gökçer Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Funda Eryiğit – Sessizlik – İstanbul Devlet Tiyatrosu

Beklan Algan Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: Okan Urun – İz – Galata Perform

Yılın Sahne Tasarımcısı: Nurullah Tuncer – Dar Ayakkabıyla Yaşamak – İBB Şehir Tiyatroları

Yılın Oyun Müziği: Burçak Çöllü – Ay Ecesi – İstanbul Devlet Tiyatrosu

Yılın Kostüm Tasarımcısı: Şirin Dağtekin – Çehov Makinesi – İstanbul Devlet Tiyatrosu

Yılın Işık Tasarımcısı: Arif Akkaya – Gerçek Hayattan Alınmıştır – Altıdan Sonra Tiyatro

Yılın Dans Düzeni: Hugo Wolff – Hamlet – Cef Tiyatro

Yılın Dramaturgu: Müge Gürman – Çehov Makinesi – İstanbul Devlet Tiyatrosu

 

 

Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri koordinatörü Mehmet Konuk’un tören sırasında yaptığı konuşmanın tam metni:

 

Tiyatromuzun değerli sanatçıları ve kıymetli sanatsever konuklarımız;

Bu akşam, Yeni Tiyatro Dergisinin tiyatro sanatına nasıl katkıda bulunabilirim kaygısıyla hareket eden bütün çalışanları, yazarları ve kurullarının üyeleri olarak tatlı bir heyecan içindeyiz. 2007 yılından itibaren gerek oyun kritikleriyle, gerek teatral inceleme ve araştırmalarıyla gerekse tiyatro olaylarına dair duyuru ve haberleriyle tiyatromuza katkıda bulunan Yeni Tiyatro Dergisi, 2012 – 2013 tiyatro sezonundan itibaren gerçekleştireceği ödül töreni ve takdim edeceği ödüllerle de hedeflediği katkıyı sunmaya gayret edecektir. Maksadımız “en iyi”yi belirlemek, belli bir çıta koymak, bir elemeye tabi tutmak değildir. Asla böyle bir düsturumuz olmadı ve olmayacaktır da. Diğer bütün ödül organizasyonları gibi karınca kararınca da olsa tiyatromuza katkıda bulunabilmek, ustalarımıza vefa borcumuzu ödemek ve saygı duruşunda bulunmak, genç grupları, yeni tiyatro oyunlarını ve sanatçıları naçizane daha görünür kılıp tiyatro camiasında farkındalık yaratmak ve aynı zamanda bir sonraki sezona dair motivasyon sağlamaktır.

Bizler sanatın dönüştürücü, değiştirici, yenilikçi gücünün var olduğunun idrakinde olarak bu gücün statükocu anlayışlar tarafından engellenmeye çalışıldığının idrakindeyiz. Geçen sene sanata karşı uygulanan anlamsız çıkışlara ve şiddete rağmen nasıl ki bu sene geçen senelere rağmen daha cevval oyuncular tarafından daha kalifiye oyunlar sahneye konulduysa bizler de yılmaz sanatçılara desteğimizi daha geniş çapta vermenin çabası içine girdik. Ama bunu yaparken karşımıza mesnedsiz dayanaklarla çıkan insanların yöntemleriyle değil sanata ve sanatçıya yaraşır bir üslupla yine sanatın diliyle yapmaya çalıştık. Yazılarımızla, eleştirilerimizle, akademik çalışmalarımızla, hazırladığımız dosyalarımızla, karalanmaya çalışılan oyun ve oyuncularımıza desteğimizle ve son olarak da ödül organizasyonumuzla elimizden geleni yapmanın gayretinde olduk. Bu yöntemlerle mi mücadele edeceğiz, sanattan anlamayan insanlar bu dilden mi anlayacaklar, bu ülkede artık sanat bitmiş demenin bir hezeyan olduğunu ve bizleri yanılgıya götüreceğini düşünerek alan boşaltmaktan ziyade yine sanat dilimizle daha fazla alanlarda olmanın gerekliliğine inandık. Dillere pelesenk edildiği haliyle “zor dönemlerden geçtiğimiz şu süreçte” cümlesiyle başlayan klişeyle değil, hakikaten sanatımız adına çalkantılı dönemler yaşadığımız bu dönemde daha fazla kenetlenmemiz gerektiğinin, zaten bir avuç halinde olan camiamızda birbirimizi yerme ve yeme lüksümüzün olmadığının, aksine egolarımızı bir kenara bırakıp hep birlikte hareket edip yine hep birlikte sanatımıza sahip çıkmamız gerektiğinin inancında olduk.

Bizler bu amaçlarla yola çıktık. Yine bu bağlamda ödüllerimizin adını sadece sezonun oyunlarını kapsayacak şekilde değil, az önce de ifade ettiğim gibi tiyatromuzun emekçi ustalarına saygımızı sunabilmek adına EMEK ve BAŞARI ÖDÜLLERİ adını verdik. Emek ödüllerinde adaletsiz olanlara karşı “adalet sizsiniz” diyerek uyanmamız için çabalayan üstatlarımıza,  masallarla bizi uyutmaya, kerameti kendinden menkul fikirlerini süper diye yutturmaya çalışanlara karşı kahraman yürekli karakterler ortaya sunan ustalarımıza, kent kırsal demeden tiyatro sevdasıyla öğrenciler yetiştiren hocalarımıza, Anadolu’nun ilçelerinde inadına tiyatro yapan coşkun sanatçılarımıza, işçi kentlerinde tiyatronun istasyonu olan kalender yüreklere “verdiğiniz emekler yüreğimizde ayrı bir yerdedir, size minnet borçluyuz” dedik. Başarı ödüllerinde ise “yeni oyunlarımızı ve sezon boyunca gösterdikleri enerjiden ötürü değerli sanatçılarımızı” naçizane tebrik ettik.

Dergimizin Genel Yayın Yönetmeni Sayın Erbil Göktaş’la bu yola koyulurken işin en zor kısmının değerli bir seçici kurul oluşturmak olduğunu biliyorduk. Ancak kendileriyle görüştüğümüz ve davette bulunduğumuz değerli sanatçılar ve akademisyenler bizlere güvenerek ricamızı kırmadılar. Ki bizim en büyük şansımız da böylesi değerli bir seçici kurulla yola çıkmak oldu. Her yıl sahneden sahneye, semtten semte koşmak, yüzlere varan oyunları izlemek ve değerlendirmek, o oyunlar içerisinden yine yüzlerce sanatçıyı takip etmek, her bir kategoride karşılarına çıkan değerli isimleri ve yapımları adaletle ve titiz bir şekilde değerlendirmeye çalışmak takdir edersiniz ki özveri isteyen meşakkatli bir iştir.  Bizleri onurlandırdıkları için Sayın Engin Uludağ’a, Sayın Deniz Gökçer’e, Sayın Serpil Tezcan’a, Sayın Hayati Asılyazıcı’ya, Sayın Didem Uslu’ya, Sayın Handan Karaadam’a, Sayın Yağmur Yağmur’a, Sayın Erbil Göktaş’a ve üst kurul üyemiz Sayın Sema Göktaş’a ayrı ayrı teşekkür ederim.

Ödül kategorilerimize belli başlı kategorilerin yanı sıra benliğimizi, kültürümüzü, toplumsal birikimimizi aktarmamızın yegâne yolu olan dilimizin önemini vurgulamak ve Güzel Türkçemize sahip çıkabilmek adına, ürettikleri ilk tiyatro eserleriyle, yabancı dillerden yaptıkları oyun çevirileriyle, roman vb. eserlerden uyarladıkları oyunlarıyla dilimize katkıda bulunan sanatçılarımıza ve yazarlarımıza takdim edeceğimiz Türkçeye Katkı Ödülü’nü ekledik. Genç mezunlarımızı ve genç oyuncularımızı teşvik edebilmek adına onlar için de ayrı kategoriler belirledik. Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülünü yurtiçinde yaptığı çalışmalarla her zaman öncü olan, yurt dışında tiyatromuzu başarı ile temsil eden, gençlere tiyatro aşkını aşılamaktan büyük mutluluk duyan, tiyatroyu bilimsel bir sanat olarak yaygınlaştırmanın mücadelesini güden ve belki de şu anda bizlere el sallayan duayen Beklan Algan Usta adına takdim edeceğiz. Bize izin veren ve kendisine bu talebimizi ilettiğimizde “ne demek onur duyarız, o sadece benim değil hepimizin ve pek tabii sizlerin Beklan’ı” diyen Sayın Ayla Algan hanımefendiye teşekkür ederim. Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülünü ise oyunculuğu ile örnek olan, birçok kadın sanatçının takipçisiyiz dediği, kadın sanatçılar adına öncü olan, temsil ettiği kurumu hep daha ilerilere taşıma gayretinde olan ve belki de şimdi bir yerlerden bizlere tebessüm eden duayen Mediha Gökçer hanımefendi adına takdim edeceğiz. Kıymetli valideleri adına bu ödülü takdim etmemiz hususunda bize izin veren ve “teveccüh gösterirsiniz” diyerek asıl teveccühü kendisi gösteren Sayın Deniz Gökçer hanımefendiye onur duyduğumuzu ifade etmek isterim.

YENİ TİYATRO DERGİSİ EMEK ve BAŞARI ÖDÜLLERİ’nin oluşumunda ve bu gecede emeği bulunan herkese, teknikte Erkay Yavuz’a, tanıtımda Yetkin Yüksel’e, Yavuz Yılmaz’a ve sunuculuğu kabul eden başarılı oyuncu Selin İşcan’a yürekten teşekkür eder, ödüllerimizin hepimize uğur getirmesini ve bir sonraki tiyatro sezonunun baskılardan uzak, tuzaklardan, riyadan, karalamalardan uzak mutlu ve en önemlisi de huzurlu geçmesini temenni ediyorum. Hoş geldiniz efendim. Hepinize saygılar sunuyorum…

 

 

 

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.