23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / “Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri” Basın Toplantısı
“Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri” Basın Toplantısı

“Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri” Basın Toplantısı

Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri basına yönelik yaptığı tanıtım toplantısına Seçici Kurul üyelerinden Serpil Tezcan’ın rahatsızlığından ötürü katılamamasının haricinde bütün Seçici Kurul üyeleri toplantıda basın mensupları ile buluştular. Ödül organizasyonuna destek vermek amacı ile Yeni Tiyatro’nun yayın kurulundan değerli isimler Doç. Dr. Sema Göktaş ve Okday Korunan da toplantıya katıldılar. Kocaeli ve İstanbul basınından katılımcıların bulunduğu toplantıda Yeni Tiyatro’nun genel yayın yönetmeni ve Seçici Kurul üyesi Yrd. Doç. Dr. Erbil Göktaş kısaca “hoş geldiniz” konuşması yaptıktan sonra “amaçlarının tiyatromuza yenilikler ve zenginlik katmak olduğunu, bu bağlamda genel koordinatörlük görevini Seçici Kurul üyeleri içinden yaş itibariyle en genç üyeye emanet ettiklerini” ifade etti. Daha sonra sözü Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Genel Koordinatörü olan Mehmet Konuk’a bıraktı.

Konuk konuşmasında; “Yeni Tiyatro Dergisi bundan beş yıl önce karınca kararınca Türkiye tiyatrosuna ne katabilirim hevesiyle çıkarılmaya başlanmış, gönüllülük esasına dayalı bir çalışmayla büyüyen ancak yerinde saymayıp aksine her daim kadrosuna dahil ettiği nitelikli yazarlarla, yaptığı araştırmalarla, hakem kuruluyla tiyatro sanatı bağlamında çıkan bütün yayınlardan öne geçmeyi başarmıştır. Bu anlamda dergimizin yayın kurulunu ve genel sanat yönetmeni Erbil Göktaş’ı tebrik etmek gerekir. Yeni Tiyatro Dergisi, şimdi de tiyatromuza olan desteğini devam ettirmek maksadıyla bir ödül organizasyonuna imza atıyor. Gencinden tecrübelisine yazar – akademisyen ve sanatçılardan oluşan seçici kurulundan tutun da her düzeyi düşünülerek oluşturulan açık, şeffaf ve net yönetmeliğine, kategorilerinden tutun da küçük – büyük, ödenekli – ödeneksiz bütün tiyatro gruplarını kapsamasına kadar birçok yeniliği de beraberinde getiren ödül organizasyonumuzla birlikte “yeni” ibaresini dergimizin ismiyle sınırlı bırakmamış olduk. Seçici Kurul’umuz Türkiye’nin tanıdığı ve duayen diye nitelendirebileceğimiz ustalardan ve alanında ses getiren genç kuşak yazarlardan ve tiyatroculardan oluşmaktadır. Bu da bizim için ayrı bir onurdur. Hiç kimseyi dışlamadık; seyirci sayısı, mekân kapasitesi, oyunlarda kullanılan dil gibi anlamsız sınırlandırmalara girmedik. Yönetmeliğimizde şaibeye hiçbir şekilde yer vermemek adına her ayrıntıyı düşündük. Kategorilerimizi ödül vereceğimiz yada gönlünü almak zorunda hissedeceğimiz insanları düşünerek değil amaca yönelik belirledik. Sadece klâsik kategorileri değil Beklan Algan Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü ve Mediha Gökçer Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü kategorilerini de ekleyerek gençlerin yanında olduğumuzun altını çizmiş olduk. Bugüne dek çalışmaları ile sadece işin mutfağında kalan ve ihmal edildiğini düşündüğümüz, kurum olarak da tiyatromuzda hak ettiği yeri henüz bulamayan dramaturginin ve dramaturgların önemini vurgulamak maksadıyla Yılın Dramaturgu kategorisini ödül kategorilerimiz arasına ekledik. Kategorilerimizden Emek Ödüllerini sadece İstanbul ili ile sınırlamadık. İstanbul dışında bölgesinde tiyatroya emek veren kişi ve kurumları da naçizane onurlandırmak için Emek Ödüllerinin İstanbul dışındaki tiyatroculara da verilebileceğini öngördük. Yeni Tiyatro Emek ve Başarı Ödülleri sizlere, bizlere, bütün tiyatroculara ve tüm tiyatro severlere güzellikler ve mutluluklar getirmesini, tiyatromuza da yeni bir nefes sağlamasını temenni ediyorum.” dedi.

Mehmet Konuk, bu sözlerin ardından yönetmelik maddelerini okudu. Yönetmelik maddeleri hakkında Yeni Tiyatro Dergisi Yayın Kurulu üyeleri, Seçici Kurul’un değerli üyeleri ve basın mensupları fikirlerini ve eleştirilerini beyan ettiler. Tamamen şeffaf ve demokratik bir tartışma ve fikir alış-verişi ortamının ardından iyi dilek ve temennilerle toplantı sona erdirildi.

 

YENİ TİYATRO DERGİSİ 1. EMEK ve BAŞARI ÖDÜLLERİ SEÇİCİ KURULU

Yrd. Doç. Dr. Erbil Göktaş – Yeni Tiyatro Dergisi Genel Yayın Yönetmeni & Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi

Mehmet Konuk – Psikolojik Danışman & Yeni Tiyatro Dergisi Yazarı (Genel Koordinatör)

Hayati Asılyazıcı – İBB ŞehirTiyatroları Eski Genel Sanat Yönetmenlerinden, Aydınlık Gazetesi Yazarı

Engin Uludağ – Tiyatro Eğitmeni – Oyuncu – Yönetmen

Deniz Gökçer – Tiyatro ve Sinema Oyuncusu

Serpil Tezcan – Sahne ve Kostüm Tasarımcısı

Prof. Dr. A. Didem Uslu – Beykent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Eski Bölüm Başkanı

Yrd. Doç. Dr. Handan Karaadam – Beykent Üniversitesi Oyunculuk Bölümü Öğretim Üyesi

Yağmur Yağmur – Birgün Gazetesi Yazarı

 

YENİ TİYATRO DERGİSİ 1. EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ KATEGORİLERİ

1)      YILIN YAPIMI (OYUNU)

2)      YILIN YÖNETMENİ

3)      AYDIN ARIT YILIN YAZARI

4)      YILIN KADIN OYUNCUSU

5)      YILIN ERKEK OYUNCUSU

6)      YARDIMCI ROLDE YILIN KADIN OYUNCUSU

7)      YARDIMCI ROLDE YILIN ERKEK OYUNCUSU

8)      YILIN SAHNE TASARIMCISI

9)      YILIN MÜZİK TASARIMCISI

10)  YILIN IŞIK TASARIMCISI

11)  YILIN KOREOGRAFI

12)  YILIN DRAMATURGU

13)  MEDİHA GÖKÇER UMUT VEREN GENÇ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ

14)  BEKLAN ALGAN UMUT VEREN GENÇ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ

15)  TÜRKÇEYE KATKI ÖDÜLÜ

16)  ONUR ÖDÜLÜ

17)  TİYATROYA EMEK ÖDÜLLERİ (Sayısı ve kimlere verileceği Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Üst Kurulu tarafından belirlenecektir.)

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.