23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Yeni Tiyatro Dergisi Nisan 2013, 48. Sayısı “Çok Dolu” Olarak Çıktı ve Satış Noktalarına Dağıtıldı!… Armağan Olarak Bir Oyun Kitabı Veriliyor.
Yeni Tiyatro Dergisi Nisan 2013, 48. Sayısı “Çok Dolu” Olarak Çıktı ve Satış Noktalarına Dağıtıldı!… Armağan Olarak Bir Oyun Kitabı Veriliyor.

Yeni Tiyatro Dergisi Nisan 2013, 48. Sayısı “Çok Dolu” Olarak Çıktı ve Satış Noktalarına Dağıtıldı!… Armağan Olarak Bir Oyun Kitabı Veriliyor.

Yeni Tiyatro Dergisi’nin Nisan sayısı yine “çok dolu”, yine 72 sayfa olarak yayınlandı ve seçkin kitapçılarla belli noktalardaki gazete bayilerine dağıtıldı. Erbil Göktaş, “sunuş” yazısında Türkiye Tiyatrosu’nun genel bir görünümünü çizerek, bu ortamdaki Yeni Tiyatro Dergisi’nin “işlevini” ve karşılaştığı zorlukları sorguluyor. Her şeye karşın Mayıs ayının üçüncü haftasında Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Töreni’ni gerçekleştireceklerini muştuluyor. Yeni Tiyatro’nun Nisan sayısında ITI (Uluslar arası Tiyatro Enstitüsü)tarafından Şubat ayı içerisinde “servis” edilmesi gereken “27 Mart Dünya Tiyatro Günü” bildirilerinin Mart ayında duyurulmasından dolayı doğal olarak “geç” yer verildiğini görüyoruz. Yeni Tiyatro’nun “galalardan” ve “tiyatroman” bölümlerinden sonra bu kez 27 Mart kutlamalarının İstiklal Caddesi’nde yapılmasından dolayı, “alanlardan” diye bir bölüm açıldığını görüyoruz. Sahnelerin, salonların yanı sıra alanlarda da kutlanan 27 Mart’ın “tiyatro öldü” pasifizmine boğulmuş karamsar tiyatrocularla, tiyatroyu “yok hükmünde” değerlendirip baskı altına almaya çalışanları sarsıcı bir “coşkuyla” umut verici özellikleriyle yansıtıldığını görüyoruz.

Bu sayıda “çarpıcı”, ilginç ve keyifli söyleşilerin de sürdüğünü görüyoruz: Sema Göktaş, Kadriye Kenter’le başta Bakırköy Belediye Tiyatrosu olmak üzere, tiyatroların çeşitli sorunlarından da konuşarak “doyurucu” bir söyleşi gerçekleştiriyor. Filiz Tanya, Ankara’nın Kayıp Sahneleri’nden sonra bu kez Ankara’nın kadim sahnesi AST’ı (Ankara Sanat Tiyatrosu) selamlıyor ve onun yeniden doğuşu dolayısıyla, bu “başaıda” payı olanlarla bir söyleşi gerçekleştiriyor. Okday Korunan, Oyuncuya Notlar’ın 22.sinde bu sezon “Yağmur Durduğunda” oyununda önemli bir oyunculuk sergilemiş olan Rüçhan Çalışkur’la söyleşiyor. Avaşin Yorulmaz ise “Kürt Tiyatrosu mu? Kürtçe Tiyatro mu” başlıklı söyleşisinde, bu kez Batman Şehir Tiyatrosu oyuncularıyla söyleşerek, gündemi “tiyatral” açıdan değerlendirilmesine katkıda bulunuyor. Kadir Akbulut ve Simge Terim “oyun sohbetleri” dizisinin ilk durağı olarak Seyyar Sahne’nin Oğuz Atay’dan sahnelediği “Tehlikeli Oyunları” değerlendiriyor.

Mehmet Esatoğlu “acının tutanakçısı” gibi bu kez de Metin Serezli’nin ardından, Serezli’yi değerlendiriyor. Yeni Tiyatro’nun Nisan sayısında biri kitap eleştirisi olmak üzere 10 eleştiri yer alıyor. Tülay Yıldız Akgül Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncay’ın “Sahneye Bakmak” dizisinin 3. Kitabını masaya yatırıyor. Mehmet Konuk Tiyatro Fora’nın “Portakal Çiçeği Suyu”nu değerlendiriyor. Yağmur Yağmur Vasıf Öngören’in “Zengin Mutfağı”nın İstanbul B.B. Şehir Tiyatroları’nda Aslı Öngören tarafından sahnelenmesini ele alıyor. Didem Uslu “Moira Buffini’nin İstanbul DT’de sahnelenen “Sessizlik” oyununa ilginç yaklaşımlarda bulunuyor.

Birgül Yeşiloğlu Güler, Bursa DT’de sahnelenen Özen Yula’nın “Rahvan Giden Atlılar”ını eleştiriyor. Banu Çakmak yine İstanbul DT’de sahnelenen “Kurban” adlı oyununun “ayrıntılı” eleştirisini yapıyor. M. Taner Çelik “uzun eleştiri”sinde İzmir DT’de sahnelenen “Keçiler Adası”nı masaya yatırırken, Yetkin Yüksel Oyun Atölyesi’nde Celal Kadri Kınoğlu tarafından “yeniden” sahnelenen “Testosteron”a odaklanıyor. Yelda özdeş, İstanbul DT’nin yeni oyunu “Inishmorelu Yüzbaşı” oyununu “Terörün Kara Mizahı” başlığıyla değerlendiriyor. Edebiyatımızın seçkin isimlerinden Meliha Akay ise Renan Bilek’i, “Tek Kişilik Ordu” tanımlamasıyla ele alıyor.

Yeni Tiyatro Dergisi Nisan 2013, 48. Sayı konu başlıkları şunlardan oluşuyor:    

 

sunuş / 2

Erbil Göktaş

 

bildiri / 3

27 Mart Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildiri

Dario Fo

 

bildiri / 4

27 Mart Dünya Tiyatro Günü Ulusal Bildiri

Göksel Kortay

 

alanlardan / 5

Galatasaray’da, İstiklal’de 27 Mart Kutlamaları

 

söyleşi / 8

Başkentin Kadim Sahnesi: Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)

Filiz Tanya

 

söyleşi / 14

…Kadriye Kenter İle Söyleşi

Sema Göktaş

 

eleştiri / 21

…Sessizlik’te Sessizliğin Dili

Didem Uslu

 

eleştiri  / 24

Portakal Çiçeği Suyu

Mehmet Konuk

 

eleştiri  / 27

Zengin Mutfağı

Yağmur Yağmur

 

uğurlama  / 30

…Metin Serezli

Mehmet Esatoğlu

 

eleştiri  / 38

Rahvan Giden Atlılar

Birgül Yeşiloğlu Güler

 

deneme  / 41

Oyuncuya Notlar: XXII

Rüçhan Çalışkur’la Söyleşi

Okday Korunan

 

eleştiri  / 45

Keçiler Adası

M. Taner Çelik

 

oyun sohbetleri  / 52

Seyyar Sahne’den Tehlikeli Oyunlar

Kadir Akbulut – Simge Terim

 

eleştiri  / 55

Sahnedeki Tek Kişilik Ordu: Renan Bilek

Meliha Akay

 

eleştiri  / 57

“Inishmorelu Yüzbaşı” ve Terörün Kara Mizahı

Yelda Özdeş

 

eleştiri / 61

“Testosteron” Erkeklik Hormonu

Yetkin Yüksel

 

söyleşi  / 64

Kürt Tiyatrosu mu? Kürtçe Tiyatro mu?

Avaşin Yorulmaz

 

eleştiri / 68

Seyirciyi Kurban Eden Bir Oyun

Banu Çakmak

 

kitap – eleştiri / 71

…Sahneye Bakmak 3

Tülay Yıldız Akgül

Yayın kurulunda Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç Dr. Erbil Göktaş, Geleneksel Türk Tiyatrosu ustalarından Alpay Ekler, oyun yazarı Oktay Emre ve Turgay Yıldıran, Devlet Tiyatrosu oyuncusu Okday Korunan’ın bulunduğu Yeni Tiyatro Dergisi’nin hakemliğini ise, Prof. Dr. Semih Çelenk, Prof. Dr. A. Didem Uslu, Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç. Dr. Gül Ayşe Temeltaş, Yrd. Doç. Dr. Handan Karaadam, Yrd. Doç.  Dr. Bünyamin Aydemir üstlenmiştir.

Yeni Tiyatro Dergisi bugüne kadar 32 oyun kitabını okurlarına ücretsiz armağan etmiştir. Şimdiye kadar onbinlerce kitap dağıtan ve tüm baskıları tükenen oyun kitaplarının 2. baskısını yapmaya başlayan Yeni Tiyatro Dergisi’nin bu “ilk” girişimi “Sam Shepard’ın “Aşk Delisi”nden sonra, Mayıs ayında vereceği Neil Simon’un “Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum” adlı oyunu olacak. 2013’de 41 kente ve “1500 Aboneye” ulaşmayı hedefleyen Yeni Tiyatro Dergisi, okurlarından, abonelerinden ve destekçilerinden, altı yıldır gösterdikleri ilgiyi bu yıl da sürdürmelerini rica ediyor.

 

Yeni Tiyatro Dergisi satış yerleri:

İstanbul; Mephisto Kitabevi (Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Kadıköy), Beyoğlu Pandora Kitabevi, Beyoğlu Simurg (ANA) Kitabevi, Tünel Robinson Crouse Kitabevi, Mis Sokak Semerkant Kitabevi,  Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Seyhan Müzik, Kadıköy Penguen Kitabevi, Kadıköy İmge Kitabevi, Kadıköy İskelesi Karşısı Konservatuvar Önü Gazete Bayisi,  Kadıköy-Beşiktaş İskelesi Karşısı Gazete Bayisi, Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Basın ve Halkla İlişkiler. Kitapsan (Ankara Cad. F.Kerim Gökay İşhanı No:31/4-5 Cağaloğlu), Eminönü Çemberlitaş Bulunmaz Tiyatro. Üsküdar İskelesi Kurt Gazete Bayisi. Üsküdar Bağlarbaşı Gazete Bayisi, Mecidiyeköy Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi (Cevahir AVM yanı, Ortaklar Caddesi, Bahçeler Sokak, No: 20, Efe Han giriş katı), ALTKAT Sanat, (Moda caddesi, Huzur Palas Pasajı Alt Katı, No: 35/5 Kadıköy)
Ankara; Dost Yayınları ve Kitabevi, Turhan Kitabevi ve İmge Kitabevi.
Kocaeli; Kocaeli B. B. Şehir Tiyatrosu Gişesi, Çağdaş Kitabevi, Belsa Fırat Kitabevi; Hereke Gazete Bayisi (Mehmet Cengiz); Dafne Kültür Merkezi (Alternaiv Kültür Merkezi: 50. Yıl İÖO Karşısı İZMİT)
İzmir; KİTAPSAN (Kıbrıs Şehitleri Cd., No:18, Alsancak), KİTAPSAN (Saray İşhanı Konak), Kemeraltı Duvar Kitabevi (853 Sk., No: 13, P. 10), Karşıyaka PAN Kitabevi (Çarşı Tiyatro Sokağı), Menemen Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler, Bornova BTA Sahnesi (Dumlupınar Cad. No: 42/A Özkanlar BORNOVA-İZMİR)  TEL: 0 232 347 36 26, Baki Kurt (GSM: 0 534 224 41 16)

Kayseri; Av. Hülya Göktaş. Türkay İş Merkezi, Kat: 5, No: 34, Hukuk Bürosu, Kocasinan-Kayseri
Sakarya;
Xir Kitabevi, Değişim Kitabevi.
Bursa; Heykel Sönmez İş Sarayı Girişi Bursa Kitapçısı, Bursa DT Gişesi.
Erzurum; Atatürk Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü, Kitap Sarayı.
Trabzon;
Özlem Şahin, Şehir Tiyatrosu, Trabzon DT Gişesi.
Gaziantep; İhsan Ata, Seyir Tiyatrosu Oyuncuları;

Hatay; Vejdi Koçak, Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu.
Eskişehir;
Adımlar Kitabevi.

Amasya; Öğr. Gör. Alattin Özgen, Amasya Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu.

Niğde; Öğr. Gör. Lokman Zor, Niğde Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü.

Ordu; Öğr. Gör. Yasin Akyüz, Ordu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı.

Diyarbakır; Uğur Çınar, Devlet Tiyatrosu, Kültür Sarayı, Yenişehir.

Ağrı; Zübeyr Cinisli, İbrahim Çeçen Üniversitesi, Eğitim Fakültesi.

Edirne ve Tekirdağ; Erdoğan Eğmen, Edirne Halk Eğitimi Merkezi.

Mersin; Kitapsan, Kültür Merkezi Yanı, No:52/A 1-2-3 Merkez

Adana; Kitapsan, Huzurevleri Mah. 80.Yıl Bul. No:18 Çukurova

Konya;   Kitapsan, M1 Tepe Real Alış-Veriş Merkezi No:55-58 

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.