23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Yeni Tiyatro Dergisi “Yarım Dalya!” Dedi!… 50. Sayısı Çıktı ve Satış Noktalarına Dağıtıldı!…
Yeni Tiyatro Dergisi “Yarım Dalya!” Dedi!… 50. Sayısı Çıktı ve Satış Noktalarına Dağıtıldı!…

Yeni Tiyatro Dergisi “Yarım Dalya!” Dedi!… 50. Sayısı Çıktı ve Satış Noktalarına Dağıtıldı!…

Kitap Eki olarak da Yakup Almelek’in “Hazinenin Durumu Yürekler Acısıdır” veriliyor!…

Yeni Tiyatro Dergisi’nin Haziran-Temmuz 2013, 50. sayısı çıktı ve seçkin kitapçılarla belirli gazette bayilerine dağıtıldı. Genel Yayın Yönetmeni Erbil Göktaş sunuş yazısında bu yıl birincisini düzenledikleri “Emek ve Başarı Ödülleri”ni gelecek yıl da çok daha “etkili” olarak sahne sanatlarının gelişlimine katkı yapacak biçimde ele alacaklarını belirtiyor. Devlet Tiyatroları’nın, devlet Opera ve Balesi’nin ve Devlet Senfoni Orkestrası’nın “kapatılacak” olması anlamına gelen “yasa tasarısı”nın bir “ceza” olduğunu vurgulayan Göktaş, “ceza varsa ödül de vardır” diyerek, “bu nadide kurumlara” yapılacak olan olumsuzluklara ödüllerle olduğu kadar, çeşitli etkinliklerle de karşı çıkacaklarını belirtiyor.

Yeni Tiyatro Dergisi’nin “1. Emek ve Başarı Ödülleri 2013” dosyasında pek çok söyleşi ve izlenim yazısının yanı sıra çok kapsamlı bir fotoğraf galerisi de bulunuyor. 40 sayfasının Emek ve Başarı Ödülleri’ne ayrıldığı Yeni Tiyatro Dergisi’nde pek çok eleştiri yazısı olduğu kadar inceleme, deneme, tanıtım ve anma yazıları da bulunuyor. Mehmet Esatoğlu ölümünün 50. yılı dolayısıyla Nazım Hikmet’in şairliğini ve oyun yazarlığını değerlendiriyor. Okday Korunan “Oyuncuya Notlar”ın 24.sünde Dil ve sembollerin önemini Yunus Emre ve Karagöz’den örneklerle anlatıyor. Didem Uslu, sezon sonuna doğru izlediği son üç ayın oyunlarının eleştirisini yapıyor. Birgül yeşiloğlu Güler Bursa’da sahnelenen Çizmeli Kedi ve Ocak oyunlarını ele alıyor. Mavi Su Milos Karasek’in İzmir Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen Peron oyununu yazarın İzmir gezisiyle birlikte değerlendiriyor. Kemal Keşmer Kocaeli B.B. Şehir Tiyatroları’nın Rasat Zamanı oyununu ele alıyor. Yağmur Yağmur’un GalataPerform’un İz oyununu eleştirip Yakup Almelek’in bu sayıda ücretsiz verilen oyununu değerlendirmesinin yanı sıra Oktay Emre’nin Özen Yula ve Gayri Resmi Hurrem oyununun incelemesinin yer aldığı Yeni Tiyatro Dergisi’nin 50. sayısı 76 sayfa olarak okuyucuya dolu dolu olarak sunuluyor.

Yeni Tiyatro Dergisi’nin “yarım dalya!” dediği 50. Sayısının içeriği şu başlıklardan oluşuyor:

 

sunuş / 2

Ödül ve Ceza

Erbil Göktaş

 

dosya /

1. Emek ve Başarı Ödülleri 2013

 

söyleşi  / 5

Erbil Göktaş…

İhsan Ata

 

 söyleşi / 8

Mehmet Konuk…

Yetkin Yüksel

 

söyleşi / 11

Deniz Gökçer…

Yetkin Yüksel

 

 Söyleşi  / 14

Ömür Arıt de Andrea…

Yetkin Yüksel

 

söyleşi / 16

Murat Tuncay…

Yetkin Yüksel

 

söyleşi  / 19

Kadir Yüksel…

Kemal Keşmer

 

söyleşi  / 24

Seçil Mutlu…

Özlem Gedikli

 

izlenim / 27

Buradayız…

Samet Mithat Aslan

 

1. Emek ve Başarı Ödülleri

Foto Galeri / 29

 

anma / 42

Yarım Asır Oldu Nazım Gideli

Mehmet Esatoğlu

 

eleştiri  / 45

Oyunlardan Seçmeler…

Didem Uslu

 

eleştiri  / 51

Çizmeli Kedi

Birgül Yeşiloğlu Güler

 

eleştiri   / 55

Miloš Karásek ve Peron

Mavi Su

 

deneme  / 57

Oyuncuya Notlar XXIV

Okday Korunan

 

eleştiri  / 60

İz…

Yağmur Yağmur

 

inceleme  / 63

Gayrı Resmi Hurrem…

Oktay Emre

 

eleştiri / 66

Tiyatro Advocato…

Birgül Yeşiloğlu Güler

 

eleştiri / 69

Rasat Zamanı

Kemal Keşmer

 

tanıtım  / 72

Yakup Almelek’in “Hazinenin Durumu Yürekler Acısıdır/Kurtarabilen Çıksa Başımızın Tacıdır” Oyunu

Yağmur Yağmur

 

Yayın kurulunda Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç Dr. Erbil Göktaş, Geleneksel Türk Tiyatrosu ustalarından Alpay Ekler, oyun yazarı Oktay Emre ve Turgay Yıldıran, Devlet Tiyatrosu oyuncusu Okday Korunan’ın bulunduğu Yeni Tiyatro Dergisi’nin hakemliğini ise, Prof. Dr. Semih Çelenk, Prof. Dr. A. Didem Uslu, Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç. Dr. Gül Ayşe Temeltaş, Yrd. Doç. Dr. Handan Karaadam, Yrd. Doç.  Dr. Bünyamin Aydemir üstlenmiştir.

Yeni Tiyatro Dergisi bugüne kadar 33 oyun kitabını okurlarına ücretsiz armağan etmiştir. Şimdiye kadar onbinlerce kitap dağıtan ve tüm baskıları tükenen oyun kitaplarının 2. baskısını yapmaya başlayan Yeni Tiyatro Dergisi’nin bu “ilk” girişimi “Sam Shepard’ın “Aşk Delisi”nden sonra Neil Simon’un “Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum” adlı oyunu olmuştur… 2013’de 41 kente ve “1500 Aboneye” ulaşmayı hedefleyen Yeni Tiyatro Dergisi, okurlarından, abonelerinden ve destekçilerinden, altı yıldır gösterdikleri ilgiyi bu yıl da sürdürmelerini rica ediyor.

 

Yeni Tiyatro Dergisi satış yerleri:

İstanbul; Mephisto Kitabevi (Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Kadıköy), Beyoğlu Pandora Kitabevi, Beyoğlu Simurg Kitabevi, Tünel Robinson Crouse Kitabevi, Mis Sokak Semerkant Kitabevi,  Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Seyhan Müzik, Kadıköy Penguen Kitabevi, Kadıköy İmge Kitabevi, Kadıköy İskelesi Karşısı Konservatuvar Önü Gazete Bayisi,  Kadıköy-Beşiktaş İskelesi Karşısı Gazete Bayisi, Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Basın ve Halkla İlişkiler. Kitapsan (Ankara Cad. F.Kerim Gökay İşhanı No:31/4-5 Cağaloğlu), Eminönü Çemberlitaş Bulunmaz Tiyatro. Üsküdar İskelesi Kurt Gazete Bayisi. Üsküdar Bağlarbaşı Gazete Bayisi, Mecidiyeköy Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi (Cevahir AVM yanı, Ortaklar Caddesi, Bahçeler Sokak, No: 20, Efe Han giriş katı)
Ankara; Dost Yayınları ve Kitabevi, Turhan Kitabevi ve İmge Kitabevi.
Kocaeli; Kocaeli B. B. Şehir Tiyatrosu Gişesi, Çağdaş Kitabevi, Belsa Fırat Kitabevi; Hereke Gazete Bayisi (Mehmet Cengiz); Dafne Kültür Merkezi (Alternaiv Kültür Merkezi: 50. Yıl İÖO Karşısı İZMİT)
İzmir; KİTAPSAN (Kıbrıs Şehitleri Cd., No:18, Alsancak), KİTAPSAN (Saray İşhanı Konak), Kemeraltı Duvar Kitabevi (853 Sk., No: 13, P. 10), Karşıyaka PAN Kitabevi(Çarşı Tiyatro Sokağı), Menemen Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler, Bornova BTA Sahnesi (Dumlupınar Cad. No: 42/A Özkanlar BORNOVA-İZMİR)  TEL: 0 232 347 36 26, Baki Kurt (GSM: 0 534 224 41 16)

Kayseri; Av. Hülya Göktaş. Türkay İş Merkezi, Kat: 5, No: 34, Hukuk Bürosu, Kocasinan-Kayseri
Sakarya;
Xir Kitabevi, Değişim Kitabevi.
Bursa; Heykel Sönmez İş Sarayı Girişi Bursa Kitapçısı, Bursa DT Gişesi.
Erzurum; Atatürk Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü, Kitap Sarayı.
Trabzon;
Özlem Şahin, Şehir Tiyatrosu, Trabzon DT Gişesi.
Gaziantep; İhsan Ata, Seyir Tiyatrosu Oyuncuları;

Hatay; Vejdi Koçak, Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu.
Eskişehir;
Adımlar Kitabevi.

Amasya; Öğr. Gör. Alattin Özgen, Amasya Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu.

Niğde; Öğr. Gör. Lokman Zor, Niğde Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü.

Ordu; Öğr. Gör. Yasin Akyüz, Ordu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı.

Diyarbakır; Uğur Çınar, Devlet Tiyatrosu, Kültür Sarayı, Yenişehir.

Ağrı; Zübeyr Cinisli, İbrahim Çeçen Üniversitesi, Eğitim Fakültesi.

Edirne ve Tekirdağ; Erdoğan Eğmen, Edirne Halk Eğitimi Merkezi.

Mersin; Kitapsan, Kültür Merkezi Yanı, No:52/A 1-2-3 Merkez

Adana; Kitapsan, Huzurevleri Mah. 80.Yıl Bul. No:18 Çukurova

Konya;   Kitapsan, M1 Tepe Real Alış-Veriş Merkezi No:55-58

 

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.