23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Yeni Tiyatro Dergisi’ne “Kışkırtma” Girişimi Ve “Tehdit”!…
Yeni Tiyatro Dergisi’ne “Kışkırtma” Girişimi Ve “Tehdit”!…

Yeni Tiyatro Dergisi’ne “Kışkırtma” Girişimi Ve “Tehdit”!…


Mustafa Demirkanlı yayınlamaya başladığı günden beri Yeni Tiyatro Dergisi’ni bir biçimde engelleme, dezenforme etme, hedef gösterme girişiminden geri durmadı. Bunun en önemli sebebi 20 yıl boyunca kaybettiği tiyatro okurlarını Yeni Tiyatro Dergisi’nin kazanmış olmasındandır; Türkiye’de yayınlanan bütün tiyatro dergilerinin hepsinin en az iki-üç katı daha fazla okura ulaşan Yeni Tiyatro Dergisi, gerek içeriği gerek yayın anlayışıyla da, belki de “saldırı”yı (!) hak ediyor. Bu saldırıların en “yeni”si Demirkanlı’nın editörü olduğu sitede yayınlandı; “kargaları bile” güldürecek iddialardan oluşan bu saldırılar “saldırı” olsaydı bari!…

Tiyatro Tiyatro Dergisi editörü Mustafa Demirkanlı 16 Ocak 2012’de www.tiyatrodergisi.com sitesinde Yeni Tiyatro Dergisi’yle ilgili yayınladığı haberde (!), yalan yanlış bir sürü safsata ileri sürdükten sonra birkaç yıldır “manipule” ettiği insanlara yeni bir “hedef” göstererek, onları adeta “kışkırtmak” istiyor. Demirkanlı’nın bir sürü akademisyeni, tiyatro insanını içine sürüklediği “batak”tan ders alamayanlar olur diye, geçmişte kimilerine yaptığımız uyarıyı ola ki, Demirkanlı’ya inanabilecek olanlara “yeniden” yapıyoruz:

“Lütfen, Demirkanlı’ya kanıp ‘kahramanlığa’ soyunmayınız; çünkü kimi örneklerde görüldüğü gibi sonuçta çırılçıplak ortalık yerde kalabilirsiniz. Sonuçta ‘kral çıplak’ konumuna düşmemek için verilen gazlara karşı ‘uyanık’ olunuz. Çünkü Yeni Tiyatro’nun ‘objektif’ yayıncılık yapmaktan başka bir ‘kaygısı’ yoktur.”

Demirkanlı aşağıdaki “tekzip” yazımızı da yayınlamayarak, yeni bir “sansür”e de imza atmış oldu.

DÜZELTME (TEKZİP)

18 Ocak 2012/03:10

ERBİL GÖKTAŞ

Yeni Tiyatro’nun Yeni Sayısı Hilmi Bulunmaz’a Ayrılmamıştır!…

Sayın Mustafa Demirkanlı,

www.tiyatrodergisi.com.tr adlı sitenizdeki Yeni Tiyatro’nun Yeni Sayısı Hilmi Bulunmaz’a Ayrılmış… başlıklı haberiniz (!) pek çok yanlışlıklar içermektedir; bunları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:

1)Yeni Tiyatro Dergisi’nin Ocak 2012, 34. sayısı Hilmi Bulunmaz’a ayrılmamıştır; Bulunmaz’la ilgili “tartışma” bölümü altı sayfadır; yani dergi kapaklarla birlikte altmış sayfa olduğuna göre, “tartışma” derginin onda birinde yer almıştır.

2)Coşkun Büktel ve Ediz Baysal’ın da katıldığı “tartışma”da Bulunmaz’ın yaklaşık on adet repliği vardır ve bunlar yarım sayfa bile tutmamaktadır.

3)Coşkun Büktel ve Hilmi Bulunmaz’dan alıntılayıp dezenforme ettiğiniz sözler Yeni Tiyatro Dergisi’nden değil, Bulunmaz’ın “tiyatroyun” sitesinden alıntılanmıştır; Yeni Tiyatro Dergisi’ne bir eleştiri yöneltecekseniz önce dergiyi alıp okuyup, neler konuşulduğuna bakıp ondan sonra haber (!) ya da eleştiri (!) yapmanız gerekirdi; bunu yapsaydınız bizimle “habercilik başarısı” diye alay ederken kendiniz, kendi siteniz www.tiyatrodergisi.com.tr bu kadar “acınası” bir biçimde komik duruma düşmezdi.

4)Yeni Tiyatro Dergisi, sözünü ettiğiniz bu “tartışma”yı yaptığında, Bulunmaz’ın, Haluk Bilginer, Kemal Aydoğan ve Oyun Atölyesi’yle olan davası netleşmemişti. Biz “bir platform” dergisiyiz; yukarda adını andığım kişi ve kuruluşlarla da söyleşiriz, “tartışma” yaparız. Hatta bunu “bir çağrı” olarak bile algılayabilirler; isterlerse Yeni Tiyatro, Bilginer ve Aydoğan’la da “tartışma” yapmaya, söyleşmeye açıktır.

5)“Eleştirmenliğin yargıçlar nezdinde onaylandığı yeni bir sürece katkı yapan Yeni Tiyatro’nun…” demişsiniz; yanılıyorsunuz. Biz beş yıldır başta Kocaeli Üniversitesi olmak üzere, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Sahne Sanatları Bölümü öğretim elemanlarının yanında, pek çok lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinin de pek çok yazısına, eleştirisine yer verdik; bunların arasında en az yirmi kişinin eleştirileri “ilk kez” Yeni Tiyatro’da yayınlandı. Yani bizim “yeni” bir eleştirmen kuşağı yetiştirdiğimiz doğrudur, bunların da hiç kimsenin icazetine gereksinimleri yoktur. Eleştiriler dergimizin sayfalarında yer almaktadır, yayınlanmaktadır, siz dahil dileyen herkes bunları değerlendirebilir. Hilmi Bulunmaz ve Coşkun Büktel’in söylediklerine karşılık, benim de söylediklerimi aktarmış olsaydınız, okurlarınızı yanıltmış olmazdınız. O yüzden size tavsiyem, sekiz liraya kıyıp bir Yeni Tiyatro Dergisi alıp söyleşinin tamamını okumanız ve ondan sonra dezenformasyon mu yaparsınız, misenformasyon mu yaparsınız, spekülasyon mu yaparsınız, ne yaparsanız yaparsınız. Ama öncelikle sekiz liraya kıyıp bir Yeni Tiyatro Dergisi almak zorundasınız. Çünkü şu an söylediklerinizin hiç bir değeri ve anlamı yoktur.  Atalarımızın “yiğidi öldür ama hakkını ver” sözünü hiç mi duymadınız?

6) “hakaretlerin Yeni Tiyatro Dergisi’ne de taşınmış olması hukuki süreci  nasıl etkileyeceği…” gibi kargaları bile güldüren bir “saptama” yapmaya çalışıyor ancak “çuvaldızı” yanlış yerlere “saplıyor”sunuz. Lütfen “çuvaldızı” önce kendinize saplayınız; Yeni Tiyatro Dergisi “iğnelerinize” iğnelemelerinize alışıktır ve “hukuki” süreçlere de saygılıdır; bir atasözümüzü daha anımsatmak isterim: “Elle gelen düğün bayram!”… Coşkun Büktel’le Hilmi Bulunmaz aleyhine düzenlediğiniz “İmza Kampanyası”nda pek çok insanı mağdur ettiniz; Yeni Tiyatro Dergisi sizin tarafınızdan mağdur edilen bu insanların çoğunun da Büktel ve Bulunmaz’ın şimşeklerinden, “inciten” eleştirilerinden korunmalarının “uzlaştırıcı” yolunu bulmaya çalışmaktadır. Bulunmaz, Büktel ve Baysal’la yaptığımız bu “tartışmalar” da bu anlayışın bir sonucudur; lütfen insanları “kışkırtmaya” çalışıp daha fazla mağdur etmeyiniz. Çünkü “haksız” yere Yeni Tiyatro’nun karşısına çıkanlar, çıkarmayı düşündükleriniz bir değil “iki kez” mağdur olacaklardır. Çünkü Yeni Tiyatro Dergisi’nin “hukuka aykırı” hiçbir “eylemi” bulunmamaktadır.

7)Daha dergiyi edinmeden, sözünü ettiğiniz söyleşiyi okumadan, bilmeden Yeni Tiyatro’nun “hukuka aykırı” bir “durumu” varmış gibi yapan haber (!)-yorum (!) tarzındaki “yazı (!)”nızda yöneltilmiş suçlamalara karşı bu “tekzip”in yayınlanması acil isteğimizdir.

Dezenformasyonsuz günler dilerim…

Erbil Göktaş

Yeni Tiyatro Dergisi

Genel yayın Yönetmeni

__________________________________________________________________

Haberin(!) kaynağı: http://www.tiyatrodergisi.com.tr/detay.php?hng=3093

Hakkında Erbil Göktaş

Yoruma kapalı.