23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Yeni Tiyatro Dergisi’nin 12. Sayısı Bayilerde Ve Kitapçılarda!..

Yeni Tiyatro Dergisi’nin 12. Sayısı Bayilerde Ve Kitapçılarda!..

KİTAP EKİ OLARAK ERBİL GÖKTAŞ’IN “İNSANOLMAYIŞLARDAN SOYUNURKEN” ŞİİR-OYUNU VERİLİYOR.

Yeni Tiyatro Dergisi’nin 12. sayısı çıktı. Derginin bu sayısındaki kapak konusu “Çok Dillilik ve Kürtçe Tiyatro” olarak belirlenmiş; Bu konuyla ilgili olarak Cuma Boynukara’yla Genel Yayın Yönetmeni Erbil Göktaş’ın yaptığı söyleşi Türkçe ve Kürtçe yayınlanıyor. Erbil Göktaş “sunuş” yazısında da “çok dilliliği”, “insanlığın sofrası geniştir” önermesiyle işlerken, “tiyatro hayattır-hayat güzeldir” yargısıyla, tiyatronun da bu bağlamdaki yerinin ne olduğuna değiniyor. Yılmaz Onay “Salt Tiyatrocu Gözüyle baksak Bile” başlıklı yazısında 12 Eylül 1980 darbesini, Brecht’in “Arturo Oui’nin Önlenemeyen Yükselişi” oyunu arasında paralellik kurarak anlatıyor. Oyundaki ve gerçekte de olmuş, Hitler’in iktidarını sağlamlaştıran “Reichstag Yangınıyla”, “Ergenekon Davası” arasında da paralellik kuran Onay günümüzdeki yaşananları da kendine özgü üslubuyla belirtiyor. Yine Coşkun Irmak, “Canım Koşmak İstemiyor” yazısında 12 Eylül’ü kendisini etkileyen müzisyenlerle ve “darbelerle” anlatıyor. Ersin Çakmak, “Perdelerinizi Açın” başlığıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik’le söyleşiyor. “Perdelerinizi Açın” bu sezon Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın da sloganı. Çakmak, “Denizli Hatırası” başlıklı “izlenim” yazısında ise bu yıl yirmi beşincisi düzenlenen “Uluslararası Denizli Amatör Tiyatrolar Festivali”ni değerlendiriyor ve “amatörlük” üzerine de önemli saptamaları aktarıyor. Derginin hakem ve yayın kurulu üyelerinden Doç. Dr. Sema Göktaş, Haziran ayında katıldığı Bulgaristan’ın Sofya kentinde Ulusal Tiyatro ve Sinema Akademisi’nin düzenlediği , “story-telling” konulu sempozyumu ve burada izlediği gösterileri anlatıyor. Başak Sakızlıoğlu, Tiyatro Pera’nın “Rahat Yaşamaya Övgü” adlı oyununun, Ege Işık ise
George Orwel’ın “1984” adlı oyununun “eleştirisini” yapıyorlar. Filiz Tanya, Ankara’daki Özgür Tiyatro’nun “Jokond İle Si-Ya-U” oyununun eleştirisiyle Dergide yer alıyor. Okday Korunan, “Tanrılar Kurban İster, İnsanlar Tragedya Yazar” başlıklı denemesinde tragedya ve komedyaya “farklı” bir açıdan bakıyor. Mesut Yüce ise “Sanatçı Yürüyüşü” başlıklı denemesinde, konuya “felsefi” açıdan yaklaşıyor. Ayrıca Erbil Göktaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Genel sanat Yönetmeni Ayşenil Şamlıoğlu’yla “Tiyatronun Geleceği”ni ve Şamlıoğlu’nun projelerini konuşuyor. Yine Göktaş, Eylül ayında Polonya’nın Legnica kentinde katıldığı “2. Uluslararası Miasto (City) Tiyatro Festivali”nden izlenimlerini ve Kemal Başar’ın, Can Atilla’nın müziklerinden yola çıkarak oluşturduğu “Aşk-ı Hurrem”i ve diğer oyunları “genel” olarak ele alıyor.

Derginin Yayın Kurulu’nda şu isimler bulunuyor: Sema Göktaş, Okday Korunan, Alpay Ekler, Hilmi Zafer Şahin ve Erbil Göktaş… Türkiye’nin ilk ve tek “hakemli” popüler dergisi olan Yeni Tiyatro’nun Hakem Kurulu’nda ise şu adlar bulunuyor: Prof. Dr. Murat Tuncay, Prof. Dr. Hülya Nutku, Prof. Dr. Semih Çelenk, Doç. Dr. Sema Göktaş. Derginin 12. sayısındaki “kitap eki” ise Erbil Göktaş’ın “İnsanolmayışlardan Soyunurken” adlı şiir-oyunu. Göktaş’ın çeşitli yarışmalarda “ödül almış” şiirlerinden kendisinin düzenlediği ve tamamen “yönetmenin yorumuna” bıraktığı şiirlerinden oluşan kitap iki bölümden oluşuyor. Yeni Tiyatro Dergisi, okurlarından gelen yoğun istekler sonucunda 13. sayıdan itibaren “aylık” olarak çıkmaya başlayacak. 

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.