21 Ocak 2022, Cuma
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Yeni Tiyatro Dergisi’nin 2012’yi Uğurladığı 44. Aralık Sayısı Çok Dolu!…
Yeni Tiyatro Dergisi’nin 2012’yi Uğurladığı 44. Aralık Sayısı Çok Dolu!…

Yeni Tiyatro Dergisi’nin 2012’yi Uğurladığı 44. Aralık Sayısı Çok Dolu!…

Yeni Tiyatro Dergisi, 2012’nin ağırlığından ve yoğunluğundan dolayı Aralık 2012, 44. Sayısını 72 sayfa çıkardı. İçinde eleştiriler, söyleşiler, incelemeler, denemeler, kitap tanıtımı ve galalardan pek çok fotoğraf yer alıyor.  Erbil Göktaş “sunuş” yazısında 2012 yılının “genel” bir değerlendirmesini yaparak, 2013’de “daha fazla” çalışacaklarını ve Türk Tiyatrosu’nun daha iyi yerlere gelebilmesi için tüm sınırları zorlayacaklarını ifade ediyor. Bu “düşünce” doğrultusunda 2013’de Yeni Tiyatro Dergisi’nin “Emek ve Başarı Ödülleri” verececeğini söyleyen Göktaş, ayrıca yazarlara, eleştirmenlere ve akademisyenlere de “çağrı”da bulunarak, sahne alan oyunların “daha çok” değerlendirilmesini ve bu “ürün”lerin her ayın en geç 20’sine kadar ellerine ulaştırılmasını rica ediyor.

Yeni Tiyatro Dergisi, 6 yıldır “ücretsiz ek” olarak verdiği oyunların “tükenmemiş” olan son kitaplarını bu sayısında da okurlarına ve abonelerine ulaştırmayı sürdürüyor.

Yeni Tiyatro Dergisi’nin Aralık 2012, 44. sayısı şu başlıklardan oluşuyor:

 

sunuş / 2

Erbil Göktaş

 

galalardan  / 3

Çehov Makinesi (İstanbul DT)

Arka Bahçe (İBBŞT)

 

eleştiri / 6

…Yağmur Durduğunda

Didem Uslu

 

eleştiri / 11

…Yağmur Durduğunda

Yağmur Yağmur

 

eleştiri / 13

Yağmur Durduğunda

Sema Göktaş

 

söyleşi / 16

Hakan Meriçliler…

Yağmur Yağmur

 

eleştiri  / 19

Unutuş; Bir İhanettir…

Mehmet Konuk

 

deneme  / 22

Oyuncuya Notlar XVIII

Okday Korunan

 

eleştiri  / 25

Arka Bahçe’de Neler Oluyor?

Mehmet Esatoğlu

 

kitap  / 33

Kan Davası’na Dair

Yağmur Yağmur

 

söyleşi  / 35

Haşmet Zeybek: Tiyatro Olmazsa Gelecek de Olmaz

Yetkin Yüksel

 

deneme / 41

Aç Sınıfın Laneti ve Benim Sınıfım

Sema Göktaş

 

eleştiri / 44

Pişti

M. Taner Çelik

 

 

inceleme  / 49

…444

Oktay Emre

 

eleştiri  / 53

…Vişne Bahçesi

Ömür Karslı

 

söyleşi  / 56

…Heiner Goebbels’le Söyleşi

Yetkin Yüksel

 

eleştiri  / 60

İtirafçı Yürek…

Yelda Özdeş

 

inceleme / 64

Lisistrata…

Deniz Salman

Yeni Tiyatro Dergisi, okurlarından gelen yoğun istekler sonucunda Kasım 2009’daki 13. sayısından itibaren “aylık” olarak çıkıyor ve daha önce “2 ayda bir” verdiği “Oyun Kitabı Ekleri”ni, “her ay” verip aksatmamak için “ABONE KAMPANYASI” başlatmış bulunuyor. “Ekonomik Krizi Aşma Kampanyası”na dönüşen bu “kampanya” 2012 yılında da tiyatro “dostları”nın ilgisini bekliyor.

Yeni Tiyatro Dergisi bugüne kadar 31 oyun kitabını okurlarına ücretsiz armağan etmiştir. Şimdiye kadar onbinlerce kitap dağıtan ve tüm baskıları tükenen oyun kitaplarının 2. baskısını yapmaya başlayan Yeni Tiyatro Dergisi’nin bu “ilk” girişimi “Sam Shepard’ın “Aşk Delisi” oldu. 2013’de 41 kente ve “1500 Aboneye” ulaşmayı hedefleyen Yeni Tiyatro Dergisi, Kasım 2012 itibariyle “24 kent”, “14 ilçe” ve “12 ülke”ye ulaşmış bulunuyor.

Yeni Tiyatro Dergisi satış yerleri:

İstanbul; Mephisto Kitabevi (Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Kadıköy), Beyoğlu Pandora Kitabevi, Beyoğlu Simurg Kitabevi, Tünel Robinson Crouse Kitabevi, Mis Sokak Semerkant Kitabevi,  Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Seyhan Müzik, Kadıköy Penguen Kitabevi, Kadıköy İmge Kitabevi, Kadıköy Khalkedon Kitabevi, Kadıköy-Beşiktaş İskelesi Karşısı Gazete Bayileri, Kadıköy İskelesi Karşısı Konservatuvar Önü Gazete Bayisi,  Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Basın ve Halkla İlişkiler. Kitapsan (Ankara Cad. F.Kerim Gökay İşhanı No:31/4-5 Cağaloğlu), Eminönü Çemberlitaş Bulunmaz Tiyatro. Üsküdar İskelesi Kurt Gazete Bayisi. Üsküdar Bağlarbaşı Gazete Bayisi.
Ankara; Dost Yayınları ve Kitabevi, Turhan Kitabevi ve İmge Kitabevi.
Kocaeli; Kolordu Nurkan Kitabevi , Çağdaş Kitabevi, Belsa Fırat Kitabevi; Kocaeli B. B. Şehir Tiyatrosu Gişesi, Hereke Gazete Bayisi (Mehmet Cengiz); Dafne Kültür Merkezi (Alternaiv Kültür Merkezi: 50. Yıl İÖO Karşısı İZMİT)
İzmir; KİTAPSAN (Kıbrıs Şehitleri Cd., No:18, Alsancak), KİTAPSAN (Saray İşhanı Konak), Kemeraltı Duvar Kitabevi (853 Sk., No: 13, P. 10), Karşıyaka PAN Kitabevi(Çarşı Tiyatro Sokağı), Menemen Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler, Bornova BTA Sahnesi (Dumlupınar Cad. No: 42/A Özkanlar BORNOVA-İZMİR)  TEL: 0 232 347 36 26, Baki Kurt (GSM: 0 534 224 41 16)

Kayseri; Av. Hülya Göktaş. Türkay İş Merkezi, Kat: 5, No: 34, Hukuk Bürosu, Kocasinan-Kayseri
Sakarya; Xir Kitabevi, Değişim Kitabevi.

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.