24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Yeni Tiyatro Dergisi’nin Aralık 2013, 53. Sayısı Çıktı Ve Seçkin Kitapçılara Dağıtıldı!..
Yeni Tiyatro Dergisi’nin Aralık 2013, 53. Sayısı Çıktı Ve Seçkin Kitapçılara Dağıtıldı!..

Yeni Tiyatro Dergisi’nin Aralık 2013, 53. Sayısı Çıktı Ve Seçkin Kitapçılara Dağıtıldı!..

Bu Sayıda Ücretsiz Oyun Kitabı Eki Ahmet Erinanç’tan “Palavralar”… 

 

Yeni Tiyatro Dergisi’nin Aralık 2013, 53. Sayısı çıktı ve seçkin kitapçılara dağıtıldı. Yeni Tiyatro Dergisi her ay verdiği ücretsiz oyun kitabı eklerini bu ay da aksatmayarak Ekim 2013’de yitirdiğimiz Dr. Ahmet Erinanç’ın “Palavralar” adlı dramatik şiirlerden oluşan kitabını armağan ediyor. Ayrıca Prof. Dr. Semih Çelenk ve Ceren Olpak birer yazılarıyla Ahmet Erinanç’a saygı duruşunda bulunuyorlar.

Yine Prof. Dr. Erhan Tuna’nın Yeni Tiyatro’daki bu ayki yazısı İstanbul DT’de sahnelenen “Üçüncü Dereceden İşsizlik Yanığı” üzerine bir eleştiri. Prof. Dr. Hasan Akbulut ise 4. Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali’nden izlenimlerini paylaşırken, Prof. Dr. Sema Göktaş Ahmet Ümit’in Tiyatro Ak’la Kara’da sahnelenen “Aşk Köpekliktir”  oyununu değerlendiriyor. Derginin yayın kurulu üyesi Psikolog Mehmet Konuk ise iki eleştiri ile göze çarpıyor: İlki Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen Turgut Özakman’ın “Töre” adlı oyunu; ikincisi ise Paso Tiyatro’nun Mecidiyeköy Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde sergilediği “Ne İstediniz?”…

Yelda Özdeş Kocaeli BB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Çevik’le oylumlu bir söyleşiye imza atıyor. Mehmet Esatoğlu ise geçen aylarda yitirdiğimiz iki ustayı -Haşmet Zeybek ve Nejat Uygur- uğurlama yazılarıyla dergide yer alıyor. Atilla Alpar “Aktörlükte Sahne Dövüşü Gerçekliği” adlı ilginç incelemesiyle Yeni Tiyatro okurlarına “merhaba” diyor.

G. Barış Bölükbaşı “Midas’ın Kulakları Operası”, Ömer Kaçar “Canlı Maymun Lokantası”, Birgül Yeşiloğlu Güler “Martı”, Banu Çakmak “Buzlar Çözülmeden”, Serpil Canalan “Ocak”, M. Taner Çelik “Doleres Claiborne” eleştirileriyle 2013’ü uğurluyorlar. Yeni Tiyatro’nun yayın kurulu üyesi Okday Korunan “Oyuncuya Notlar”ın yirmi yedincisinde “Ortaçağ Bir Metafor mu?” yu irdelemeyi sürdürüyor. Avaşin Yorulmaz ise “Bûka Baranê” incelemesiyle dikkat çekerken, Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) beş ayrı bölgeye yaptığı turneleriyle gündeme geliyor. Yeni Tiyatro Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Erbil Göktaş ise sunuş yazısında bunca akademisyenin ve yazarın emeklerine, çabalarına rağmen  “neden okumuyoruz”u sorguluyor.

Derginin yazı  başlıkları ve bulunduğu noktalar ise şöyle:

 

İçindekiler

 

sunuş / 2

Erbil Göktaş

 

anma / 4

Bir Halk Çocuğu: Nejat Uygur

Mehmet Esatoğlu

 

eleştiri / 7

Aşk Köpekliktir

Sema Göktaş

 

söyleşi / 9

Mehmet Çevik ile Söyleşi

Yelda Özdeş

 

eleştiri / 16

Kocaeli ŞT’den Ustaya Saygı (Turgut Özakman ve Töre)

Mehmet Konuk

 

inceleme / 18

Aktörlükte Sahne Dövüşü Gerçekliği

Atilla Alpar

 

izlenim / 21

4. Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali

Hasan Akbulut

 

eleştiri / 25

İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı

Erhan Tuna

 

eleştiri / 27

Midas’ın Kulakları Operası

G. Barış Bölükbaşı

 

anma / 32

Ahmet Erinanç

Semih Çelenk

 

tanıtım / 34

“Palavralar”ın Kitaplaşması

Ceren Olpak

 

anma / 38

Bilge Bir Irgatın Sahne Serüveni (Haşmet Zeybek)

Mehmet Esatoğlu

 

eleştiri / 40

Ne İstediniz? (Paso Tiyatro)

Mehmet Konuk

 

eleştiri / 43

Canlı Maymun Lokantası

Ömer Kaçar

 

deneme / 45

Oyuncuya Notlar: XXVII

Okday Korunan

 

inceleme / 46

Bûka Baranê

Avaşin Yorulmaz

 

eleştiri / 49

Martı (Bursa DT)

Birgül Yeşiloğlu Güler

 

eleştiri / 52

Buzlar Çözülmeden

Banu Çakmak

 

eleştiri / 55

Ocak

Serpil Canalan

 

haber / 58

MEBET, Bir Ayda Beş Bölgeye Turne Yaptı!

MEBET

 

eleştiri / 61

Doleres Claiborne

M. Taner Çelik

Yayın kurulunda Prof. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç Dr. Erbil Göktaş, Geleneksel Türk Tiyatrosu ustalarından Alpay Ekler, oyun yazarı Oktay Emre ve Turgay Yıldıran, Devlet Tiyatrosu oyuncusu Okday Korunan’ın ve Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Genel Koordinatörü Eleştirmen Mehmet Konuk’un bulunduğu Yeni Tiyatro Dergisi’nin hakemliğini ise, Prof. Dr. Semih Çelenk, Prof. Dr. Sema Göktaş, Prof. Dr. A. Didem Uslu, Yrd. Doç. Dr. Gül Ayşe Temeltaş, Yrd. Doç. Dr. Handan Karaadam, Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Aydemir üstlenmiştir.

Yeni Tiyatro Dergisi bugüne kadar 35 oyun kitabını okurlarına ücretsiz armağan etmiştir. Şimdiye kadar on binlerce kitap dağıtan ve tüm baskıları tükenen oyun kitaplarının 2. baskısını yapmaya başlayan Yeni Tiyatro Dergisi’nin bu ayki ücretsiz eki Ekim ayında yitirdiğimiz Ahmet Erinanç’ın “Palavralar” adlı kitabıdır.  2013’de 41 kente ve “1500 Aboneye” ulaşmak için çaba sarf eden Yeni Tiyatro Dergisi, bu hedefine 2014’de ulaşabilmek için okurlarından, abonelerinden ve destekçilerinden, yedi yıldır gösterdikleri ilgiyi bu yıl da sürdürmelerini rica ediyor.

Yeni Tiyatro Dergisi satış yerleri:

İstanbul; Mephisto Kitabevi (Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Kadıköy), Beyoğlu Pandora Kitabevi, Beyoğlu Simurg Kitabevi, Tünel Robinson Crouse Kitabevi, Mis Sokak Semerkant Kitabevi,  Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Seyhan Müzik, Kadıköy Penguen Kitabevi, Kadıköy İmge Kitabevi, Kadıköy İskelesi Karşısı Konservatuvar Önü Gazete Bayisi,  Kadıköy-Beşiktaş İskelesi Karşısı Gazete Bayisi, Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Basın ve Halkla İlişkiler. Kitapsan (Ankara Cad. F.Kerim Gökay İşhanı No:31/4-5 Cağaloğlu), Eminönü Çemberlitaş Bulunmaz Tiyatro. Üsküdar İskelesi Kurt Gazete Bayisi. Üsküdar Bağlarbaşı Gazete Bayisi, Mecidiyeköy Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi (Cevahir AVM yanı, Ortaklar Caddesi, Bahçeler Sokak, No: 20, Efe Han giriş katı)
Ankara; Dost Yayınları ve Kitabevi, Turhan Kitabevi ve İmge Kitabevi.
Kocaeli; Kocaeli B. B. Şehir Tiyatrosu Gişesi, Çağdaş Kitabevi, Belsa Fırat Kitabevi; Hereke Gazete Bayisi (Mehmet Cengiz); Dafne Kültür Merkezi (Alternaif Kültür Merkezi: 50. Yıl İÖO Karşısı İZMİT)
İzmir; KİTAPSAN (Kıbrıs Şehitleri Cd., No:18, Alsancak), KİTAPSAN (Saray İşhanı Konak), Kemeraltı Duvar Kitabevi (853 Sk., No: 13, P. 10), Karşıyaka PAN Kitabevi (Çarşı Tiyatro Sokağı), Menemen Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler, Bornova BTA Sahnesi (Dumlupınar Cad. No: 42/A Özkanlar BORNOVA-İZMİR)  TEL: 0 232 347 36 26, Baki Kurt (GSM: 0 534 224 41 16), Serüven Kitabevleri (Bornova Büyükpark Karşısı, Arkeoloji Müzesi Yanı)

Kayseri; Av. Hülya Göktaş. Türkay İş Merkezi, Kat: 5, No: 34, Hukuk Bürosu, Kocasinan-Kayseri
Sakarya;
Xir Kitabevi, Değişim Kitabevi.
Bursa; Heykel Sönmez İş Sarayı Girişi Bursa Kitapçısı, Bursa DT Gişesi.
Erzurum; Atatürk Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü, Kitap Sarayı.
Trabzon;
Özlem Şahin, Şehir Tiyatrosu, Trabzon DT Gişesi.
Gaziantep; İhsan Ata, Seyir Tiyatrosu Oyuncuları;

Hatay; Vejdi Koçak, Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu.
Eskişehir;
Adımlar Kitabevi.

Amasya; Öğr. Gör. Alattin Özgen, Amasya Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu.

Niğde; Öğr. Gör. Lokman Zor, Niğde Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü.

Ordu; Öğr. Gör. Yasin Akyüz, Ordu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı.

Diyarbakır; Uğur Çınar, Devlet Tiyatrosu, Kültür Sarayı, Yenişehir.

Ağrı; Zübeyr Cinisli, İbrahim Çeçen Üniversitesi, Eğitim Fakültesi.

Edirne ve Tekirdağ; Erdoğan Eğmen, Edirne Halk Eğitimi Merkezi.

Mersin; Kitapsan, Kültür Merkezi Yanı, No:52/A 1-2-3 Merkez

Adana; Kitapsan, Huzurevleri Mah. 80.Yıl Bul. No:18 Çukurova

Konya;   Kitapsan, M1 Tepe Real Alış-Veriş Merkezi No:55-58 

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.