24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Yeni Tiyatro’nun Ocak 2013, 45. Sayısı Yine 72 Sayfa, Yine Çok Dolu!… Kitap Eki Olarak Da Yakup Almelek’in “Kan Davası” Adlı Oyunu Veriliyor.
Yeni Tiyatro’nun Ocak 2013, 45. Sayısı Yine 72 Sayfa, Yine Çok Dolu!… Kitap Eki Olarak Da Yakup Almelek’in “Kan Davası” Adlı Oyunu Veriliyor.

Yeni Tiyatro’nun Ocak 2013, 45. Sayısı Yine 72 Sayfa, Yine Çok Dolu!… Kitap Eki Olarak Da Yakup Almelek’in “Kan Davası” Adlı Oyunu Veriliyor.

Yeni Tiyatro Dergisi’nin Ocak 2013 tarihli, 45. Sayısı yine 72 sayfa çıktı ve yine çok dolu. 11 eleştirinin ve 3 söyleşinin yanı sıra, izlenim, deneme yazıları, haber ve arşiv bölümleri; eleştirmen Mehmet Konuk’la Tiyatro Pera genel sanat yönetmeni yardımcısı Şafak Eruyar’ın “Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im” oyunu dolayımındaki tartışmaları yer alıyor. Sema Göktaş’ın Yeni Tiyatro’da zaman zaman yer alan “galalardan” bölümünü “tiyatroman” biçiminde öyküleştirdiğini görüyoruz. “Tiyatroman”ın bu ayki konusu Kadir Yüksel’in yönettiği, Haşmet Zeybek’in “Düğün Ya da Davul” oyununun Kocaeli Oyun İstasyonu’nundaki galası. Haşmet Zeybek’le Yeni Tiyatro Dergisi genel yayın yönetmeni Erbil Göktaş’ın İstanbul’dan Kocaeli’ye gitmeleri, oyunu izlemeleri ve gala maceraları “esprili” bir dille ve fotoğraflar eşliğinde yansıtılıyor.

Prof. Dr. Didem Uslu’nun, Kasım ve Aralık oyunlarını toplu olarak değerlendirdiği Yeni Tiyatro Dergisi’nin Ocak sayısında ayrıca 10 ayrı eleştirinin yer alması ve diğer konularla birlikte yaklaşık 20 oyunun masaya yatırılması, Yeni Tiyatro’nun sezondaki her oyunu ele alma ilkesinin bir yansıması olarak öne çıkıyor. . Yağmur Yağmur’un Rutkay Aziz, Taner Barlas ve Ümit Denizer tarafından kurulan “Perdeci Oyuncuları”yla söyleşisi de ilginç, anlamlı ve keyifli; “Adalet Sizsiniz” oyununda bir araya gelen “ustaların” söyleşisi, bu ay Yeni Tiyatro’nun da kapak konusu.

Geçen aylarda “kimsesizliğe” sitem ederek, 87 yaşında “ölmeye yatan” Cahit Atay’ın Türk Tiyatrosu’na armağan ettiği oyunları, Ceren Olpak ve Beste Kocak’ın söyleşili değerlendirmeleriyle ele alınıyor. Yine Ömer Öztürk, Cahit Atay oyunlarının 40-50 yıl önceki sahnelenmelerinin izini “arşiv”inin tozlu raflarında sürüyor. Eren Aysan “Strindberg’in Ölümünün 100. Yılı” dolayısıyla katıldığı “basın buluşması”ndaki ilginç ve doyurucu bilgiler içeren izlenimlerini paylaşıyor. Okday Korunan, “Oyuncuya Notlar” dizisinin Ocak sayısında “Felsefe ve Sanat” ilişkilerini irdeliyor. Birgül Yeşiloğlu Güler, Bursa Devlet Tiyatrosu oyuncularından Bora Özkula ile “geniş” bir söyleşi yapıyor. İstanbul, İzmir ve Kocaeli’deki oyunların değerlendirildiği pek çok eleştirinin yer aldığı Yeni Tiyatro’nun oyun yazarlarını da sürekli gündemde tutmasının bir göstergesi olarak, Aydın Arıt’ı 9 Aralık’ta, ölümünün 9. yılında mezarı başında “anma”sına da yer veriliyor.

Yeni Tiyatro çıktığı günden bu yana bir “gelenek” haline getirdiği her sayıda yerli, yabancı bir oyun armağan etmesini bu sayısında da sürdürüyor. Yeni Tiyatro’nun Ocak ayında verdiği 32. kitap, Yakup Almelek’in Off-Broadway’de  sahnelenmiş olan Kan Davası adlı oyunu, okurlara ücretsiz olarak veriliyor.

Yeni Tiyatro Dergisi’nin 45. sayısının konu başlıkları şunlardan oluşuyor:

 

sunuş / 2

2013’e Başlarken Güzellikler!… Ve Sorunlar…

Erbil Göktaş

 

haber / 3

Aydın Arıt Mezarı Başında Anıldı

 

tiyatroman / 4

Kocaeli’den Haşmet Zeybek Geçti

Sema Göktaş

 

söyleşi / 7

Cahit Atay’ın Oyunları Üzerine

Ceren Olpak – Beste Koçak

 

 arşiv / 13

2012’yi Arşivlemeli

Ömer Öztürk

 

eleştiri  / 16

Kasım ve Aralık Oyunlarından Bir Demet

Didem Uslu

 

söyleşi  / 24

Perdeci Oyuncuları…

Yağmur Yağmur

 

eleştiri/ 28

Ustalara Yakışan Bir Oyun: Adalet Sizsiniz

Mehmet Konuk

 

eleştiri  / 31

Kocaeli Şehir Tiyatrosu’nda: “Dişi Horoz”

Özlem Gedikli

 

eleştiri / 38

Unutuş; Bir İhanettir! Ah Smyrna’m, Güzel İzmir’im…

Mehmet Konuk

 

eleştirinin eleştirisi / 41

Şafak Eruyar

 

“eleştirinin eleştirisi”ne cevap  / 42

Mehmet Konuk

 

eleştiri  / 43

‘Tom, Dick ve Harry’ Bir de Komiklikleri

Fatma Tuğcu

 

izlenim / 48

Bir Asır Sonra Hala Strindberg…

Eren Aysan

 

deneme  / 51

Oyuncuya Notlar XIX

Okday Korunan

 

eleştiri / 53

Konak Sahnesi’nde Huzur Çıkmazı

Ecem Çevikdil

 

söyleşi / 56

Bora Özkula ile…

Birgül Yeşiloğlu Güler

 

eleştiri / 63

Düğün Ya Da Davul

Kemal Keşmer

 

eleştiri / 65

Terbiyeli In Yer Face…

Yetkin Yüksel

 

eleştiri / 67

Seneye Bugün

Gizem Yapıcı

 

eleştiri / 69

Buluşma Yeri

Beste Salih

 

Yayın kurulunda Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç Dr. Erbil Göktaş, Geleneksel Türk Tiyatrosu ustalarından Alpay Ekler, oyun yazarı Oktay Emre ve Turgay Yıldıran, Devlet Tiyatrosu oyuncusu Okday Korunan’ın bulunduğu Yeni Tiyatro Dergisi’nin hakemliğini ise, Prof. Dr. Semih Çelenk, Prof. Dr. A. Didem Uslu, Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç. Dr. Gül Ayşe Temeltaş, Yrd. Doç. Dr. Handan Karaadam, Yrd. Doç.  Dr. Bünyamin Aydemir üstlenmiştir.

 

Yeni Tiyatro Dergisi bugüne kadar 32 oyun kitabını okurlarına ücretsiz armağan etmiştir. Şimdiye kadar onbinlerce kitap dağıtan ve tüm baskıları tükenen oyun kitaplarının 2. baskısını yapmaya başlayan Yeni Tiyatro Dergisi’nin bu “ilk” girişimi “Sam Shepard’ın “Aşk Delisi”… 2013’de 41 kente ve “1500 Aboneye” ulaşmayı hedefleyen Yeni Tiyatro Dergisi, okurlarından, abonelerinden ve destekçilerinden, altı yıldır gösterdikleri ilgiyi bu yıl da sürdürmelerini rica ediyor.

 

Yeni Tiyatro Dergisi satış yerleri:

İstanbul; Mephisto Kitabevi (Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Kadıköy), Beyoğlu Pandora Kitabevi, Beyoğlu Simurg Kitabevi, Tünel Robinson Crouse Kitabevi, Mis Sokak Semerkant Kitabevi,  Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Seyhan Müzik, Kadıköy Penguen Kitabevi, Kadıköy İmge Kitabevi, Kadıköy Khalkedon Kitabevi, Kadıköy-Beşiktaş İskelesi Karşısı Gazete Bayileri, Kadıköy İskelesi Karşısı Konservatuvar Önü Gazete Bayisi,  Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Basın ve Halkla İlişkiler. Kitapsan (Ankara Cad. F.Kerim Gökay İşhanı No:31/4-5 Cağaloğlu), Eminönü Çemberlitaş Bulunmaz Tiyatro. Üsküdar İskelesi Kurt Gazete Bayisi. Üsküdar Bağlarbaşı Gazete Bayisi.
Ankara; Dost Yayınları ve Kitabevi, Turhan Kitabevi ve İmge Kitabevi.
Kocaeli; Kolordu Nurkan Kitabevi , Çağdaş Kitabevi, Belsa Fırat Kitabevi; Kocaeli B. B. Şehir Tiyatrosu Gişesi, Hereke Gazete Bayisi (Mehmet Cengiz); Dafne Kültür Merkezi (Alternaiv Kültür Merkezi: 50. Yıl İÖO Karşısı İZMİT)
İzmir; KİTAPSAN (Kıbrıs Şehitleri Cd., No:18, Alsancak), KİTAPSAN (Saray İşhanı Konak), Kemeraltı Duvar Kitabevi (853 Sk., No: 13, P. 10), Karşıyaka PAN Kitabevi(Çarşı Tiyatro Sokağı), Menemen Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler, Bornova BTA Sahnesi (Dumlupınar Cad. No: 42/A Özkanlar BORNOVA-İZMİR)  TEL: 0 232 347 36 26, Baki Kurt (GSM: 0 534 224 41 16)

Kayseri; Av. Hülya Göktaş. Türkay İş Merkezi, Kat: 5, No: 34, Hukuk Bürosu, Kocasinan-Kayseri
Sakarya; Xir Kitabevi, Değişim Kitabevi.
Bursa; Heykel Sönmez İş Sarayı Girişi Bursa Kitapçısı, Bursa DT Gişesi.
Erzurum; Atatürk Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü, Kitap Sarayı.
Trabzon; Özlem Şahin, Şehir Tiyatrosu, Trabzon DT Gişesi.
Gaziantep; İhsan Ata, Seyir Tiyatrosu Oyuncuları;

Hatay; Vejdi Koçak, Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu.
Eskişehir; Adımlar Kitabevi.

Amasya; Öğr. Gör. Alattin Özgen, Amasya Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu.

Niğde; Öğr. Gör. Lokman Zor, Niğde Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü.

Ordu; Öğr. Gör. Hakan Alkan, Ordu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı.

Diyarbakır; Uğur Çınar, Devlet Tiyatrosu, Kültür Sarayı, Yenişehir.

Ağrı; Zübeyr Cinisli, İbrahim Çeçen Üniversitesi, Eğitim Fakültesi.

Edirne ve Tekirdağ; Erdoğan Eğmen, Edirne Halk Eğitimi Merkezi.

Mersin; Kitapsan, Kültür Merkezi Yanı, No:52/A 1-2-3 Merkez

Adana; Kitapsan, Huzurevleri Mah. 80.Yıl Bul. No:18 Çukurova

Konya;   Kitapsan, M1 Tepe Real Alış-Veriş Merkezi No:55-58

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.