24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Haberler / Yıldızlı Geceler Altında Tiyatro Keyfi Başlıyor!
Yıldızlı Geceler Altında Tiyatro Keyfi Başlıyor!

Yıldızlı Geceler Altında Tiyatro Keyfi Başlıyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’da sezon boyunca beğeniyle seyredilen oyunların yer aldığı “Yaz Oyunları” 31 Mayıs – 9 Haziran 2013 tarihleri arasında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde seyircilerin karşısına çıkıyor.

İBB Şehir Tiyatroları’nın gelenekselleşen “Yaz Oyunları”, 31 Mayıs 2013 Cuma günü Kösem Sultan oyunuyla başlayacak. “Yaz Oyunları”nda, bu yıl Kösem Sultan, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Hıdrellez, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, İstanbul Hatırası adlı oyunlar ve Fareli Köyün Kavalcısı adlı çocuk oyunu sahnelenecek. Böylece ilk kez bir çocuk oyunu “Yaz Oyunları” içinde yer alarak küçük tiyatroseverleri Açıkhava Sahnesi’ne davet ediyor.

 

Kösem Sultan                                              31 Mayıs 2013 Cuma                       20.30

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz                     1 Haziran 2013 Cumartesi              20.30

Fareli Köyün Kavalcısı                                2 Haziran 2013 Pazar                      15.00

Hıdrellez                                                       7 Haziran 2013 Cuma                      20.30

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım      8 Haziran 2013 Cumartesi              20.30  

İstanbul Hatırası                                          9 Haziran 2013 Pazar                      20.30

 

 

Oyunların Konusu:

Kösem Sultan

Turan Oflazoğlu’nun yazdığı Engin Uludağ’ın yönettiği Kösem Sultan, Turan Oflazoğlu’nun iktidar üçlemesinin (“IV. Murat”, “Deli İbrahim”, “Kösem Sultan”) son oyunu. Sultan İbrahim’i öldürttükten sonra torunu Sultan Mehmet’i tahta oturtan Kösem Sultan’ın iktidar tutkusu bütün insanî değerleri hiçe sayacak derecededir. Kendi çıkarı uğruna halkın ve devletin bekaasını hiçe saymıştır. Gelini Turhan Sultan’la çatışarak iktidar hırsıyla ölüme koşan Kösem Sultan’ın tragedyası, tarihimizin önemli bir kesitini yansıtıyor. Sahne tasarımını Rıfkı Demirelli’nin, kostüm tasarımını Nihal Kaplangı’nın, ışık tasarımını Murat Özdemir’in, efekt tasarımı ve müzik seçimini Ersin Aşar’ın yaptığı oyunda; Şebnem Köstem, Kayra Erkmenkul, Zeynep Özyağcılar, Mazlum Kiper, Burak Davutoğlu, Münir Kutluğ, Caner Çandarlı, Ergün Işıldar, Ozan Gözel, Mehmet Bulduk, Enes Mazak, Berk Samur, Doğan Şirin, Selçuk Yüksel, Erhan Özçelik, Caner Bilginer, Özgürefe Özyeşilpınar, Göksel Arslan, Metin Çoban, Serdar Orçin, Kutay Kırşehirlioğlu, Murat Derya Kılıç, Ç. Defne Gürmen, Tolga Yeter, Ömer Barış Bakova, Mevlüt Demiryay, Güneş Han / Müge Çiçek, Emrah Can Yaylı, Çağatay Çakıroğlu, Ozan Tura, Tuğçe Açıkgöz rol alıyor.

 

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Aziz Nesin’in kaleminden birey-devlet ilişkisini sorgulayan oyunu, Y. Kenan Işık yönetiyor. Yaşar, okula başlarken nüfus kaydına göre ölmüş olduğunu öğrenir. Bundan sonra hiçbir olayda da yaşadığını anlatamaz. Ama iş babasının vergi borcunu ödemeye gelince “resmen ölü” olduğunu söyleyip kurtulamaz da… Sevdiği kızla evlenemez, çünkü nüfusta kaydı yoktur. Babasından kalan mirası alamadığı gibi, yaşadığını ispat için başvurduğu bürokrasi girdabında kaybolur. Baba olur, oğlunu nüfusa kaydettiremez ve memura hakaretten düştüğü cezaevinde hayatı öğrenir. Oyunda; Derya Kurtuluş, Ezgim Kılınç, Nur Saçbüker Otan,  Hasibe Eren, Ergün Işıldar, Şevket Avşar, Mehmet Bulduk, Can Doğan, Savaş Barutçu, Tuğrul Arsever, Mert Turak, Yalçın Avşar, Mevlüt Demiryay, Volkan Ayhan, Murat Güreç, Serkan Bacak, Hamit Erentürk, Reyhan Karasu, Deniz Evrenol, Senem Oluz, Melisa Demirhan, Nurdan Kalınağa, Tankut Yıldız, Özgürefe Özyeşilpınar, Göksel Arslan, Cihan Kurtaran, Okan Patırer, Doğan Şirin, Berk Samur, Yılmaz Arda Alpkıray rol alıyor. Oyunun müzikleri Timur Selçuk imzasını taşıyor.

 

Hıdrellez

Firuze Engin’in yazdığı Ali Yaylı’nın yönettiği Hıdrellez, Meriç nehri kıyısında yaşayan coşkulu “Romanlar”dan hüzünlü bir aşk öyküsü anlatırken, ruhu ne kadar özgür olursa olsun, sevdiğinin gönlünde tutuklu kalan genç bir kızın çaresizliğini ve yalnızlığını konu alıyor. Oyun, bir dönemin siyasi acılarına da tanıklık ederken Romanlar’ın bugüne kadar bilinen şenlikli yüzü ve şıkırtılı hayatlarının aslında ne kadar yoğun, derin yaşanmışlıklar içerdiği ilk kez Hıdrellez’le sahneye taşınıyor. Dramaturgluğunu Hatice Yurtduru’nun, koreografisini Ahmet Öğren’in müziğini Ayhan Küçükboyacı’nın (Balık Ayhan), sahne tasarımını Barış Dinçel’in kostüm tasarımını Canan Göknil’in ışık tasarımını Murat Özdemir’in efekt tasarımını Kadir Arlı’nın yaptığı oyunda; Elçin Atamgüç, Şenay Bağ, Gürol Güngör, Vildan Türkbaş, Engin Akpınar, Melike Altınbaran, Melahat Abbasova, Esra Ülger, Radife Baltaoğlu, Emrah Can Yaylı, Özgür Dağ, Reha Kadak, Hüsnü Demiralay, Ozan Tura, Ceysu Aygen, Merve Keleş, Fahri Kıncır, Ertuğrul Postoğlu, Hamit Erentürk, Murat Güreç, Senem Oluz, Reyhan Karasu, Özge Midilli rol alıyor.

 

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım

Haldun Taner’in yazdığı Can Doğan’ın yönettiği “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” adlı müzikal oyunda, 31 Mart Olayı ile başlayan ve 1960 yılının ortalarına kadar devam eden süreçte, ülkemizin siyasal ve toplumsal durumu tüm gerçekliğiyle yansıtılıyor. Beraber büyüyen Vicdani ile Efruz’un ilerleyen hayatları ve ilişkileri üzerinden, içindeki vatan sevgisini ve ülkesinin çıkarlarını kendi hayatından bile üstün tutan Vicdani Yurdakuler’in her zaman yenilmeye mahkûm, düzene ayak uyduramayan ve haksızlıklarla dolu hayatı gözler önüne seriliyor. Dramaturgisini Özge Ökten’in, sahne tasarımını Ayhan Doğan’ın, kostüm tasarımını Gamze Kuş’un, koreografisini Eftal Gülbudak’ın, ışık tasarımını Fatih Mehmet Haroğlu’nun, ses düzenini Özgür Yaşar İşler ve Metin Küçükyılmaz’ın, video tasarımını Funda Köseoğlu’nun yaptığı oyunda; Can Alibeyoğlu, Şeyda Arslan, Özgür Atkın, İrem Arslan Aydın, Mert Aykul, Barış Çağatay Çakıroğlu, Uğur Dilbaz, İrem Erkaya, Can Ertuğrul, Elyesa Çağlar Evkaya, Yasemin Gezgin, Eftal Gülbudak, Ümran İnceoğlu, Yılmaz Meydaneri, Neslihan Öztürk, Ersin Umulu, Derya Keykubat Yenigün, Zeynep Göktay Dilbaz, Pınar Demiral rol alıyor.

 

İstanbul Hatırası    

Tarık Şerbetçioğlu’nun yazıp yönettiği İstanbul Hatırası’nda bir martının kanadında, bir dalganın kıvrımında İstanbul’da yaşanmış kırık bir aşk hikâyesi anlatılıyor. Oyunda, mekân İstanbul, zaman yüzyıl, aşk her yerde… Meddah hikâyesini anlatmaya başladığında artık sadece söz vardır. Söz, Ali Amca’nın hikâyesine dönüşür. Zamanın imbiğinden süzülür. Gözlerimizin önüne serilir. 20. yüzyılın başlarında İstanbul’dayızdır artık. Yüzyılın başlangıç telaşı, dönüşümün eşiğinde bir imparatorluk, savaşlar, acılar, neşeler… Hepsi iç içe geçiyor. Yürekler heyecanla çarpıyor, heyecanlar Direklerarası’nda alkışlara karışıyor. Dramaturgisini Gökhan Aktemur’un, koreografisini Selçuk Borak’ın, müziğini Selim Atakan’ın, sahne tasarımını Aysel Doğan’ın, kostüm tasarımını Gamze Kuş’un, ışık tasarımını Zilkifli Özdemir’in, efekt tasarımını Ersin Aşar’ın yaptığı müzikli oyunda; Toron Karacaoğlu, İbrahim Şirin, Naci Taşdöğen, Tarık Şerbetçioğlu, Ergun Üğlü, Binnur Şerbetçioğlu, Rahmi Elhan, Şehnaz Bölen Taftalı, İskender Bağcılar, Gökhan Eğilmezbaş rol alıyor.

 

Fareli Köyün Kavalcısı (Çocuk Oyunu)         

Adrian C. Mitchell’in yazdığı, Gülsün Siren Kınal’ın oyunlaştırdığı ve Cem Karakaya’nın yönettiği Fareli Köyün Kavalcısı’nda, Hamelin kasabasında her yanı fareler basmıştır. Kasaba halkı, Belediye Başkanı’ndan çözüm bulmasını isterken, kasabadan yolu geçen bir kavalcı, bin altın karşılığında onları bu dertten kurtarabileceğini söyler. Kasaba halkının tepkisinden korkan Belediye Başkanı, Kavalcı’nın teklifini çaresiz kabul eder. Ancak Kavalcı dediğini yapıp kasabayı farelerden temizlese de, Belediye Başkanı sözünü tutmaz, bu da yetmezmiş gibi Kavalcı’yı kasabadan kovar. Hakkını alamayan Fareli Köyün Kavalcısı, hem sözünü tutmayan Belediye Başkanı’na, hem kasaba halkına bir ders verecektir. Sahne tasarımını Rıfkı Demirelli’nin, kostüm tasarımını Zuhal Soy’un, müziğini Mertol Şalt’ın, koreografisini Selçuk Borak’ın, ışık tasarımını Mustafa Türkoğlu’nun, efekt tasarımını Ersin Aşar’ın yaptığı oyunda; Gökhan Eğilmezbaş, Selin Türkmen, Berna Adıgüzel, Zeynep Özyağcılar, Özgürefe Özyeşilpınar, Doğan Altınel, Y.Arda Alpkıray, Sevtap Çapan, Berk Samur, Çağlar Polat, Yağız Pala, İlyas Keleş, Birhan Vardar, Ceren Kaçar, Asrın Gurur Kuyucak, Müge Çiçek, Nagehan Erbaşı, Merve Keleş rol alıyor.

 

Not: Biletler İBB Şehir Tiyatroları gişeleri ve web sayfasından temin edilebilir.  

Hakkında Yeni Tiyatro

Yoruma kapalı.