24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Hakkımızda

Hakkımızda

YENİ TİYATRO DERGİSİ VE www.yenitiyatrodergisi.com

Merkezi Kocaeli ve İstanbul olmak üzere, Türkiye’nin diğer kentlerindeki tiyatro “eylemine” yer veren YENİ TİYATRO adıyla “hakemli” bir sahne sanatları dergisiyiz. Bu dergi şimdiye kadar dünyadaki önemli tiyatro olaylarını, operaları, baleleri ve çağdaş dans gösterilerini izleyerek yayıncılıkta 2. yılına ulaştı. 2007’deki yaz aylarındaki hummalı çalışmalarımız sonucunda Eylül-Ekim 2007’de 1. sayısıyla yayın yaşamına “merhaba” demiştik. Ondan bir yıl sonra ise  www.yenitiyatrodergisi.com  sitesini açtık. Böylece  daha yoğun bir biçimde “güncel” sanat ve tiyatro olaylarına yer verebileceğiz ve “gündemi” takip edip “gündem” oluşturabileceğiz.

Dergimiz adındaki “TİYATRO” sözcüğüne koşut olarak, tiyatronun yanı sıra opera, bale, çağdaş dans gösterileriyle ilgili her türlü haber, tanıtım, yorum, eleştiri, eleştiri çözümlemesi, deneme, araştırma, inceleme yazılarına ve söyleşilere “YENİ” bir anlayışla bakmaya çalıştı; hedefimiz buydu, süreç içerisinde bunu büyük ölçüde başardığımızı okurlarımız, abonelerimiz ve bizi izleyen herkes söylüyor. Çok istemesek de polemik yazılarına da yer vermek zorunda kaldık. Çünkü tartışmadan kaçmak, bazı olayları görmezden gelmek ve “yanıt hakkı” gibi yazıları yayınlamamak bize yakışmazdı.

Genel Yayın Yönetmenliği’ni Erbil Göktaş’ın yaptığı YENİ TİYATRO Dergisi başta tüm “sahne sanatlarındaki” öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz, tiyatrocularımız olmak üzere  “seyircilerimiz” için de bir “laboratuvar” işlevi gördü ve görmeyi sürdürüyor. “YENİ TİYATRO” dergisi kentimizin, bölgemizin ve ülkemizin sanat yaşamına olduğu kadar dünyadaki gelişmelere de yer vererek önemli ve “YENİ” bir “atılım” oldu.. Ayrıca “hakemli” olmasıyla, ülkemizde büyük eksikliği bulunan “akademisyenlere” de yetişme ve buluşma ortamı hazırlayarak bu alanda da “katkı” sunmaya çalıştı.

Yayın Kurulu’nda Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç. Dr. Erbil Göktaş, Alpay Ekler, Okday Korunan, Oktay Emre ve Turgay Yıldıran yer almaktadır.

Hakem Kurulu’nda ise Prof. Dr. Murat Tuncay, Prof. Dr. Semih Çelenk, Doç. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç. Dr. Gül Ayşe Temeltaş bulunmaktadır.

İki ayda bir yayınladığımız YENİ TİYATRO Dergisi’nin her sayısında önemli bir “yenilik” ve “misyon” olarak gördüğümüz “Oyun eklerini” kitap olarak verdik. Bunların ilki Varlam Nikoladze’nin David Kldiaşvili’den çevirdiği “Darispan’ın Çilesi” ve “Bela” adlı oyunlarıydı. Gürcü tiyatrosunun bu önemli yapıtlarından sonra Aydın Arıt’ın hiçbir yerde yayınlanmamış çocuk oyunu  “Masal Masal Matitas” oyunuyla, “kayıp” olan “Bekri Bira İçmezdi” oyunlarını okuyucularımıza sunduk. Yine Coşkun Irmak’ın “Altı Kısa Oyun” adlı kitabını “ek” olarak okurlarımıza, abonelerimize ulaştırdık. Bunlar Dramatik Yazarlık eğitimi gören öğrencilerimiz için de kaynak sayılacak önemli oyunlardı. Genç yazarlarımızdan, Ahu Bezircilioğlu’nun “İsmin Kadın Halleri”, İmran Uzun’un “Sefdiğim” ve Ali Mustafa Kemal Tut’un “Cehenneme Git” adlı oyunlarını “kitap eki” olarak verdik.

Günümüz dünyasında “web sitesi” de bu işin olmazsa olmazlarından. Dergi de bassak, ek olarak kitap da versek, ille de bir “sanal” dünyanızın da olması gerekiyor. Bu, “İletişimin yaygınlaşması”, “daha çok insana ulaşma”, “kitleselleşme” açısından olumlu gibi görünüyor; ne ki bu “sanal” dünyanızın “yalan” olmaması gerekiyor. Her şeye karşın, çok “olanaklı” bir ortam olduğu da yadsınamaz. Bu olanağı “yarar”a dönüştürüp “iletişimi” gerçekten sağlayabilirsek, çağımızın “yalnızlaşmış” insanını kazanabiliriz diye düşünüyoruz. Amaçlarımızın en önemlisi bu, “çalışırsak” neden olmasın?.. Çalışmaya başladık işte, yolumuz açık olsun!

YENİ TİYATRO DERGİSİ ve www.yenitiyatrodergisi.com sitesi aşağıdaki başlıklara yönelik olarak hazırlanacaktır:

1. Tiyatro, opera, bale, çağdaş dans alanındaki her türlü haber ve tanıtım,
2. Eleştiri, deneme, oyun, makale yazıları ve çevirileri,
3. Gazete ve dergilerde çıkmış eleştirilerin eleştirisi,
4. Gündemdeki sanatçılarla söyleşi, tanıtım,
5. Gündemde olmamasına karşın “önemli” kişilerle söyleşi ve tanıtım,
6. Tiyatro, opera, bale, çağdaş dans alanındaki kaynakların ve kitapların tanıtımı,
7. Seyirci araştırmaları,
8. Ödenekli ve ödeneksiz kurumlardaki oyunların ortaya çıkarılış süreci ve bütçesi,
9. Tiyatro, opera, bale, çağdaş dans tarihinden anekdotlar,
10. Anılar/Anı Yazıları,
11. Tiyatro, opera, bale, çağdaş dans alanındaki fotoğraflar, resimler ve karikatürler,
12. Ve tiyatroyu, operayı, baleyi, çağdaş dansı ilgilendiren “her şeye” yer verilecektir.

Ayrıca YENİ TİYATRO Dergisi’ne de bu sitede yer vereceğiz. Abonelerimiz dergimizi, buradan da okuyabilecekler. Abonelerimiz dışındaki okurlarımız içinse sonraki aylarda Dergi’nin önemli bölümünü burada yayınlayacağız. Biraz gecikerek de olsa zaman içinde abonelerimiz dışındaki okurlarımız da eski dergilerin büyük bir bölümünü sitemizden okuyabilecekler. Dergimizde yayınlanmış çok önemli yazıları, tartışmaları ve o ayın önemli “sahne olaylarını” da buraya taşıyacağız.

Tüm yazarlarımızın, akademisyenlerimizin, “genç kalemlerin ve genç klavyelerin”dergimizde ve sitemizde yazmalarını beklerken, özellikle “sahne sanatları” alanında çalışan fotoğraf sanatçılarımızı da “görsel” alanda destek vermeye çağırıyorum. Bu konuda da duyarlıyız. Dergimizde fotoğrafları yayınlanan kişilerin adlarını –eğer biliyorsak– koyuyoruz. Bundan sonra da, çeşitli kurumlardan gönderilen fotoğrafların kimin tarafından çekildiğini soracak ve adlarını yayınlayacağız.

Sanata, sanatçıya; tiyatroya tiyatrocuya daha çok değer verilen bir dünya ve Türkiye yolunda herkese buradan saygılarımızı ve sevgilerimizi yolluyoruz.

Ütopyalarımızın gerçekleşmesi yolunda ve “yeniye doğru” olan yolculuğumuzda desteklerini esirgemeyenlere selam olsun!..

Erbil GÖKTAŞ

Yoruma kapalı.