23 Mayıs 2022, Pazartesi
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Makale / Yeni Tiyatro Dergisi 1. Emek ve Başarı Ödülleri Kutlu Olsun!
Yeni Tiyatro Dergisi 1. Emek ve Başarı Ödülleri Kutlu Olsun!

Yeni Tiyatro Dergisi 1. Emek ve Başarı Ödülleri Kutlu Olsun!

Merhaba,

Sevgili Mehmet Konuk’la Sevgili Sema Göktaş beni uyardılar; “anekdot anlatma, lafı uzatma, şiir okuma, hele espri hiç yapma, dozu ayarlayamazsın, zülfüyâre dokunur toparlayamazsın” diye. “Konuşmanı da iki dakikada bitir.” dediler. Ben şimdi iki dakikada koskoca Yeni Tiyatro serüvenini anlatmayı nasıl bitireceğim; bir deneyelim bakalım.

Sevgili Yeni Tiyatro dostları, ustalarımız, hocalarımız, kalfa ve çıraklarımız, çeliğe su verme mücadelesini sürdüren sanatçılarımız, sanat emekçilerimiz, hepiniz gecemize hoş geldiniz.

Edip Cansever Mendilimde Kan Sesleri adlı şiirinde “umudu dürt umutsuzluğu yatıştır” diyor ya… Biz de 6 yıl önce dergimizin ilk sayısını çıkarabilmek için umudu dürtüp umutsuzluğu yatıştırma çalışmalarıyla yola koyulduk.

Onca işimizin arasında, Yeni Tiyatro Dergisi, tiyatro dünyamıza, sahne sanatları dünyamıza “merhaba” dedi. O merhabadan bugüne tam 49 sayı çıktı dergimiz. Şu an altı yaşını bitirmek üzere, artık ilköğretime başlayabilir, öğrenme ve öğretme serüvenin kutlu olsun çocuğum!…

Yeni Tiyatro Dergisi okurlarına sadece dergi sunmadı, her sayıda yerli ve yabancı oyun yazarlarından 33 ayrı kitabın binlercesini armağan etti. Bu kitaplar çoğunlukla Türkiye’de yayımlanmamış kitaplardı. Örneğin Neil Simon’ın kitaplarını sevgili Bilge Koloğlu’nun çevirileriyle Türkiye’de ilk kez ve sadece biz yayımladık. Yine sevgili Aydın Arıt’ın kaybolmuş dört oyununu kız kardeşi Ömür Arıt de Andria ile birlikte illüzyonist Sermet Erkin’in kitaplığından bularak yine biz yayımladık; keşke bütün yazar yakınları, sanatçı yakınları Ömür Hanım gibi olsalar, gadre uğramış, köşesine çekilmiş, küsmüş yazarların, sanatçıların bıraktıklarını, çalışmalarını, arşivlerini ortaya çıkarmak için çalışsalar… Oyunlarını sahneletmek için adlarına tiyatrolar oluştursalar. Aziz Nesin Tiyatrosu, Melih Cevdet Tiyatrosu, Reşat Nuri Tiyatrosu, Cahit Atay Tiyatrosu… Sanatçılarımızın adlarını sadece statik olarak  tiyatrolara, sokaklara vermenin ötesinde aktif olarak da tiyatro dünyamıza kazandırabilsek. O yüzden Aydın Arıt bizim için simge bir kişiliktir; oyunlarını, çevirilerini, romanlarını ve bütün çalışmalarını sevgili Ömür Arıt de Andria başta olmak üzere yeğenleri Sedat Birol ve Can Birol’un da katkılarıyla tiyatro dünyamıza sunduk; hatta Yeni Tiyatro Dergisi’ne bağlı olarak oluşturduğumuz Aydın Arıt Sahnesi’nde oyunlarını sahnelemeye başladık. Çünkü Yeni Tiyatro olarak bizim bir misyonumuz da bu! Bu doğrultuda çalışmalarımızı daha da artırarak sürdüreceğiz. Şimdiye kadar verdiğimiz oyun kitabı eklerini de aksatmamayı düşünüyoruz; Haşmet Zeybek’ten Coşkun Irmak’a, Ahmet Önel’den Ali Kemal Tut ve Yakup Almelek’e, Sam Shepard’dan Anne Devlin’e, Ken Kesey’den Irwin Shaw’a, Noel Coward’dan Sarah Ruhl’a kadar çok geniş bir yelpazeye yayılan oyun kitaplarımızı ilk kez Türk okuruyla biz buluşturduk ve buluşturmayı sürdüreceğiz.

Yeni Tiyatro Dergisi, popüler olduğu kadar akademik bir dergidir de. Bu nedenle ilk sayılarından bu yana akademik onlarca yazıya, makaleye, incelemeye yer vermiştir. Tiyatro öğrencileri, akademisyenler ve doktorantlar için de farklı bir uygulama alanı olmuştur dergimiz.

Yeni Tiyatro Dergisi bilimsel ve sanatsal konuların yanı sıra toplumsal sorunlara da el atmaktan çekinmemiştir. “12 Eylül” ve “12 Eylül’de tiyatro”yla ilgili özel sayılar, soruşturma dosyaları hazırlamıştır. Son yılların önemli gündem maddesi “açılım”la ilgili özel sayı ve dosyalar hazırlamış, bunu konjonktür gerektirdiği için değil, gerekliliğine inandığı için yapmıştır. Ödenekli kurumlarımızı özelleştirme girişimlerine karşı, özerkleştirme ve özgürleştirme dosyaları hazırlamıştır.

Tüm bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken başta yayın ve hakem kurulumuz olmak üzere, tüm yazar ve eleştirmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Grafik çalışmalardan, fotoğraf çekimlerine, matbaada basanlardan dağıtanlara kadar tüm çalışanlarımıza emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Yeni Tiyatro Dergisi 1. Emek ve Başarı Ödülleri değerlendirmelerinde yer alan üst kurul ve seçici kurul üyelerimize de gönül ve teşekkür borcum var; ancak en genç üyemiz ve bu ödül töreninin genel koordinatörü Mehmet Konuk’a teşekkür ediyorum, gençlere ve gençliğe olan inancımızı boşa çıkarmadığı için. Tabii mekân sponsorumuz DoubleTree By Hilton İstanbul Moda Oteli’ne de destekleri için çok teşekkür ederim…

Değerli dostlar, bizi desteklemeye devam ediniz.

Edip Cansever’le başladık, Edip Cansever’le bitireyim: “Tiyatrolar ki benim en sevdiğim boşluklarımdır maun tabutumda, her yanı çok süslenmiş ölüler gibiyimdir” demiş usta umutsuz biçimde. Ancak bizler bu ölü yaşantıları sanatın ve tiyatronun o yaşamsal gücüyle süslemeye devam edeceğiz; bunun için dergiler çıkaracak, kitaplar basacak, yayımlayacak, tiyatrolar açacak, tiyatro grupları kuracak ve Yeni Tiyatro Dergisi’ni her koşulda çıkarmayı sürdüreceğiz.

Bu yolda çabamızı, sevincimizi paylaşanlara, zorluklarda yardımcı ve destek olanlara binlerce selam, on binlerce teşekkür gönderiyorum. Bu selam ve teşekkürlerimizin daha da çoğalması dileğiyle Yeni Tiyatro Dergisi 1. Emek ve Başarı Ödülleri’nin bu ilk töreni kutlu olsun ve bize daha çok çalışmak için enerji kazandırsın.

Hepinize, herkese sevgiyle, saygıyla, dostlukla!

 

Hakkında Erbil Göktaş

Yoruma kapalı.