24 Mayıs 2022, Salı
SON HABERLER
Buradasınız: Anasayfa / Yazarlar / 2012 Yılının Genel Bir “Tiyatro” Değerlendirmesi ve Bir Çağrı!…
2012 Yılının Genel Bir “Tiyatro” Değerlendirmesi ve Bir Çağrı!…

2012 Yılının Genel Bir “Tiyatro” Değerlendirmesi ve Bir Çağrı!…

2012 yılının bu son sayısında bütün bir yıl gözlerimin önünden şöyle bir geçti:

2012 yılı “zorlu” bir yıl olsa da ülkenin hemen her yerinde ödenekli ödeneksiz, amatör yarı profesyonel onlarca tiyatro yüzlerce kez perde açtı. Bir kez daha anlaşıldı ki, her şeye ve herkese rağmen, ülkedeki pek çok sorunlara rağmen tiyatro “yaşayan” bir olgudur. Pek çok eksiklikleri olsa da, yanlışları görülse de bunlar giderilemeyecek şeyler değildir.

İşte biz de “her şeyimizle” bunun için varız ve “tiyatro” için çalışmayı var gücümüzle sürdüreceğiz. Eksiklerin tamamlanması, yanlışların giderilmesi için çalışacağız. Yapılan “doğru” şeyleri, “güzel” şeyleri “gündemde” tutup değerlendirip ödüllendireceğiz.

Yeni Tiyatro Dergisi “Emek ve Başarı Ödülleri” bu anlayışımızın sonucunda oluşturulmuştur. “Daha fazla tiyatro” düşüncesi, bizleri ivmelendiren en önemli etkendir. Pek çok ekonomik sorun varken, televizyon, özellikle dizilerle tiyatroyu baskılarken perdelerimizi açmaya, tüm oyunları izlemeye devam ediyoruz. Oluşturduğumuz seçici kurulumuz hemen her oyunda çoğunlukla “galalarda” bir araya geliyor ve oyunları izleyip değerlendiriyor. Çok hızlı bir tempo da olsa, bu hareketliliği seviyoruz. Tiyatronun ülkemizde de daha iyi yerlere gelebilmesi için pek çok yazar ve eleştirmenle birlikte bu alandaki “aday” kişileri de aramıza, katarak tiyatromuza daha çok “hizmet” edebilmek için tüm sınırları zorluyoruz. Bunda da “başarılı” sonuçlar elde etmekten mutluyuz.

YAZARLARIMIZA, ELEŞTİRMENLERİMİZE VE AKADEMİSYENLERİMİZE…

Yeni Tiyatro Dergisi, tiyatro sezonu içersinde daha fazla oyun tanıtımına yer verip olabildiğince daha fazla oyun tanıtımı ve eleştirisi yayınlama kararlığındadır. Elbette akademisyenlerimizin oylumlu makale ve incelemelerine de yer veriyoruz ancak sezon içersinde oyun incelemelerinin, eleştirilerin, söyleşi ve tanıtımların ağırlıkta olmasının bir gereklilik olarak değerlendirmekteyiz. 8-10 sayfalık makalelere, incelemelere tiyatro sezonunun çok yoğun olmadığı Mayıs’tan Eylül ayı sonuna kadar olan 5 aylık dönemde yer vermenin daha doğru olacağını düşünüyoruz. Elbette bu kesinleşmiş bir karar olmamakla birlikte yazarlarımızdan sezon içersinde daha çok 3-4 sayfayı geçmeyen “eleştiri” yazıları yazmalarını ve tiyatromuzun pratiğini de bu açıdan değerlendirmelerini istiyoruz. Yani her ay sahnelenen oyunlardan 10 tanesinin bir şekilde dergimizde yer alabilmesi tiyatromuz açısından da önemlidir.

Bir de yazı, eleştiri, söyleşi ve makale gönderecek olanların her ayın en geç 20’sine kadar çalışmalarını bize ulaştırmaları gerekmektedir. Tüm “dostlarımızın” bu konuda disipline olmaları bizleri de rahatlatacak ve son anda gelen yeni çalışmaları dergiye koymak isterken istemediğimiz “yanlışları” yapmak zorunda kalmayacağız. Elbette her çalışma yazanın “çocuğu” gibidir, bunun bilincindeyiz; ancak bizim koşullarımız da bellidir, biz bu dergiyi pek çok işimizin yanında tiyatromuza daha fazla katkı sunmak için çıkarıyoruz. O yüzden çalışmalarını dergimize gönderenlerin bu hassasiyetlerimizi anlayışla karşılamalarını rica ediyoruz. “Yeni yıl”da bu sorunları da aşarız; yeter ki yazarlarımızın, okurlarımızın, abonelerimizin ve dostlarımızın desteği “artarak” devam etsin.

2012 yılında yüreği “tiyatro” için çarpanlara, tiyatronun “soylu” yolunda bu sanata yüreğini, bilincini ve emeğini koymuş olanlara bin selam olsun!… 2013 dünyamıza, ülkemize, barış, refah, mutluluk  getirirken tiyatronun da yükseldiği ve hep gündemde olduğu bir yıl olsun!…

Hakkında Erbil Göktaş

Yoruma kapalı.